Mieszkańcy łódzkiego coraz chętniej jeżdżą koleją. Duża w tym zasługa ŁKA.

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Zaktualizowano 
Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane statystyczne za 2018 rok. Nasze województwo wypada w nich bardzo dobrze, wysoką pozycję zajmuje także Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

ŁKA utrzymała czwartą lokatę wśród przewoźników pasażerskich w Polsce co do punktualności i jest najlepsza spośród tych, których pociągi jeżdżą po niewydzielonej sieci. W ubiegłym roku nasz łódzki przewoźnik był trzeci pod względem procentowego przyrostu przewiezionych pasażerów. Województwo łódzkie pod względem częstotliwości podróży kolejowych mieszkańców przesunęło się z siódmej na piąta pozycje wyprzedzając zachodniopomorskie i opolskie.

W 2018 r. z usług kolei w całej Polsce skorzystało blisko 310,3 mln osób, o 2,2 proc. więcej niż w roku poprzednim. W porównaniu do 2014 r. oznacza to wzrost o 41 mln pasażerów. Niestety za wzrostem liczby podróżnych nie podążała punktualność pociągów. Spadła ona w ubiegłym roku u wszystkich przewoźników, jednak na ich tle bardzo dobrze wypada Łódzka Kolej Aglomeracyjna, której pociągi przyjeżdżały punktualnie w 95,3 proc. przypadków (spadek o 0,5 proc.). Najgorzej wypadło PKP Intercity (na czas 70,4 proc.).
Jednym z mierników popularności kolei w regionach jest wskaźnik jej wykorzystania, czyli liczba pasażerów przypadająca na jednego mieszkańca województwa. W łódzkiem wskaźnik ten systematycznie rośnie.

W roku 2018 wyniósł 5,7 i był o 0,5 wyższy niż rok wcześniej. Dzięki temu łódzkie przesunęło się na piątą pozycję w kraju, pozostawiając w tyle zachodniopomorskie i opolskie.

Rok 2018 był kolejnym, w którym wzrósł poziom przychodów przewoźników pasażerskich. Odnotowano także wzrost kosztów. Ostatecznie operatorzy pasażerscy zamknęli 2018 r. z przychodami na poziomie 6,14 mld zł. Koszty osiągnęły poziom 6 mld zł, co oznacza, że spółki wypracowały zysk operacyjny na poziomie ok. 140 mln zł.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie