Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego sprzeciwiaą się budowie kolei szybkich prędkości

Lila Sayed
Lila Sayed
ZOBACZ WIZUALIZACJĘ KOLEI - KLIKNIJ DALEJ
ZOBACZ WIZUALIZACJĘ KOLEI - KLIKNIJ DALEJ UM w Konstantynowie
We wtorek o godz. 18.30 rozpoczęło się spotkanie mieszkańców Konstantynowa z władzami miasta w sprawie budowy kolei dużych prędkości - plany, który przed kilkoma dniami przedstawił miastu Centralny Port Komunikacyjny. Spotkanie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury i pojawili się na nim nie tylko mieszkańcy osiedla, na którym powstać mają tory, ale także okoliczni mieszkańcy (także mieszkańcy łodzkiego Złotna) i urzędnicy.

Mieszkańcy Konstantynowa protestują

- Przygotowujemy petycję z podpisami, którą przedstawimy CPK jak najszybciej - mówi Marlena Kamińska. W poniedziałek , czyli 17 lutego, do Urzędu Miejskiego w Konstantynowie trafiło pismo informujące o trwających już konsultacjach społecznych (rozpoczęły się 10 lutego - przyp. red.) - mówi Marlena Kamińska z Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim.

Mieszkańcy obawiają się o swoje posiadłości znajdujące się na szlaku kolei. Czy będą wyburzone. Poza tym wartość działek w tamtym rejonie gwałtownie spadnie.

-Chcielibyśmy, żeby CPK powrócił do pierwszego wariantu budowy kolei, która zakłada szlak kolejowy bliżej portu lotniczego na niezamieszkałych polach, w miejscu dawnych torów - mówi Kamińska.
Dlaczego plany zostały zmienione? Urzędnicy nie zostali poinformowani.

Proponowany wariant biegnący wzdłuż północnej części miasta (nowo wyznaczony szlak prowadzi przez Złotno w Łodzi, osiedle domków jednorodzinnych Srebra, Dąbrowa aż do Lutomierska) stoi w kolizji z drogą ekspresową S14, zagraża planom inwestycyjnym miasta i oznacza konieczność przesiedlenia mieszkającej na terenie planowanego szlaku ludności.

O co chodzi?

Koncepcja CPK jest niezgodna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Ponadto jej realizacja sprawi, że wartość terenow w tamtym obszarze znacznie zmaleje. Szlak kolejowy dużych prędkości wprowadził podział na północą i południową infrastrukturę miasta i zburzy dotychczasową organizację komunikacyjną Konstantynową oraz przyszłą - związaną z budową drogi S 14. Pomysł burzy także plany rozwiązan wodno-kanalizacyjnych i energetycznych gminy.

Na 27 lutego sesję Rady Miejskiej, gdzie ma być przyjęta uchwała z protestem przeciwko przebiegowi szybkiej kolei.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany