Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miejskie szkoły w Łodzi bez sportowych klas pierwszych w przyszłym roku... Rodzice oburzeni

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Od września w łódzkich szkołach, prowadzonych przez miasto nie będzie klas pierwszych sportowych. Szkoły nie przeprowadzą tej wiosny testów sprawności fizycznej dla kandydatów, które są wymagane w rekrutacji. Decyzją władz miasta zostały zaskoczone dyrekcje placówek, które cieszą się tradycjami i sukcesami sportowymi w różnych dyscyplinach sportowych od wielu lat – m.in. pływaniu, gimnastyce artystycznej, łyżwiarstwie figurowym.  Zdruzgotani są także rodzice, którzy planowali zapisać swoje pociechy do takich właśnie klas sportowych. Widzą  talent, potencjał, pasję, zaangażowanie swoich dzieci. Nierzadko już od przedszkola zaczęły one przygotowania do podjęcia nauki w klasach, które umożliwiają rozwój sportowy i edukację jednocześnie, uwzględniając naukę i treningi w codziennym rozkładzie zajęć.Czytaj więcej na kolejnych zdjęciach
Od września w łódzkich szkołach, prowadzonych przez miasto nie będzie klas pierwszych sportowych. Szkoły nie przeprowadzą tej wiosny testów sprawności fizycznej dla kandydatów, które są wymagane w rekrutacji. Decyzją władz miasta zostały zaskoczone dyrekcje placówek, które cieszą się tradycjami i sukcesami sportowymi w różnych dyscyplinach sportowych od wielu lat – m.in. pływaniu, gimnastyce artystycznej, łyżwiarstwie figurowym. Zdruzgotani są także rodzice, którzy planowali zapisać swoje pociechy do takich właśnie klas sportowych. Widzą talent, potencjał, pasję, zaangażowanie swoich dzieci. Nierzadko już od przedszkola zaczęły one przygotowania do podjęcia nauki w klasach, które umożliwiają rozwój sportowy i edukację jednocześnie, uwzględniając naukę i treningi w codziennym rozkładzie zajęć.Czytaj więcej na kolejnych zdjęciach Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Od września w łódzkich szkołach, prowadzonych przez miasto nie będzie klas pierwszych sportowych. Szkoły nie przeprowadzą tej wiosny testów sprawności fizycznej dla kandydatów, które są wymagane w rekrutacji. Decyzją władz miasta zostały zaskoczone dyrekcje placówek, które cieszą się tradycjami i sukcesami sportowymi w różnych dyscyplinach sportowych od wielu lat – m.in. pływaniu, gimnastyce artystycznej, łyżwiarstwie figurowym. Zdruzgotani są także rodzice, którzy planowali zapisać swoje pociechy do takich właśnie klas sportowych. Widzą talent, potencjał, pasję, zaangażowanie swoich dzieci. Nierzadko już od przedszkola zaczęły one przygotowania do podjęcia nauki w klasach, które umożliwiają rozwój sportowy i edukację jednocześnie, uwzględniając naukę i treningi w codziennym rozkładzie zajęć.

Jak teraz mamy wytłumaczyć swoim dzieciom, że nie będą chodziły do klasy sportowej? – pytają rodzice. - Dlaczego mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, miasto nie szuka rozwiązań, tylko przekreśla szanse małych sportowców na realizację ich marzeń, a może i na wielkie kariery?

Zaangażowane w ten problem osoby, które nie zgadzają się z decyzją władz miasta, podpisują się pod petycją, skierowaną do prezydent Hanny Zdanowskiej „NIE dla uśmiercania sportu dzieci i młodzieży w łódzkich szkołach”. Chcą zebrać co najmniej 750 podpisów.

Oto jej treść, która jest dostępna na stronie petycji obywatelskich avaaz.org:
„Zwracamy się do Pani Prezydent z prośbą o wznowienie naboru do 1 klas sportowych w naszym mieście. Nagłą decyzją, nie konsultowaną z dyrektorami szkół oraz zwykłymi mieszkańcami naszego miasta, zdecydowano o niekontynuowaniu naboru do klas sportowych, a tym samym o ich wygaszaniu. Według nas jest to bardzo krzywdząca decyzja dla całej młodzieży szkolnej.

Prosimy o uruchomienie wszelkich możliwych działań zmierzających do reaktywowania naboru do pierwszych klas, przy dobrych chęciach w tym zakresie jest szansa powstania jeszcze w tym roku szkolnym klas sportowych we wszystkich 12 szkołach, które takie klasy prowadziły. Gwarantujemy, że chętnych dzieci nie zabraknie. Klasy sportowe w szkołach podstawowych posiadają wieloletnie tradycje, jaki los czeka uczniowskie kluby sportowe?! Na koniec najważniejsze pytanie: czy nas jako społeczeństwo stać na zamykanie klas sportowych? Dzięki ruchowi dzieci mają szansę na wszechstronny rozwój, zdrowe współzawodnictwo, zdobywają pewność siebie a także odrywają się od gier komputerowych i internetu. W jaki sposób promujemy zdrowy tryb życia? Czy cięcie kosztów ma odbywać się kosztem dzieci? Prosimy w imieniu dzieci, być może przyszłych sportowców chcących reprezentować Miasto może i nasze Państwo na najważniejszych sportowych imprezach, aby jedyną i słuszną była decyzja o wznowieniu naboru do 1 klas.”

Tymczasem powody, którymi podyktowana była decyzja o nieprzeprowadzaniu naboru do klas I sportowych tłumaczy Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za sprawy oświaty.
- Tegoroczny nabór do klas I szkół podstawowych miał się rozpocząć 1 kwietnia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podstawowym kryterium przyjęcia kandydata do klasy sportowej są wyniki testu sprawnościowego, a te - w pierwotnym harmonogramie naboru - były zaplanowane na 27 i 28 kwietnia, wyniki kandydaci mieli poznać 29 kwietnia.

Z uwagi na zawieszenie zajęć dydaktycznych w szkołach oraz ogłoszony w kraju stan epidemii konieczna była zmiana terminów rekrutacji. Zgodnie z nowym harmonogramem rekrutacja do klas I rozpocznie się w Łodzi 4 maja i potrwa do 29 maja, a więc nieco krócej niż w pierwotnym planie. Szkoły nadal są zamknięte i nie wiadomo kiedy zostaną ponownie otwarte, a zajęcia dydaktyczne wznowione. Biorąc powyższe pod uwagę oraz troskę o bezpieczeństwo uczniów oraz nauczycieli zdecydowaliśmy, że w tym roku szkolnym nie będzie naboru do klas sportowych zarówno w szkołach podstawowych jak i średnich. W obecnych warunkach testów sprawnościowych nie można przeprowadzić bez narażania zdrowia uczniów.

Te argumenty nie przekonuja rodziców.
- Szkoła w Konstantynowie Łódzkim podaje, że termin sprawdzianów sportowych zostanie przesunięty, podobnie jest w innych miastach w Polsce - podają przykłady. - Dlaczego w Łodzi, która szczyci się wielkimi sportowymi tradycjami, klasy po prostu się skreśla?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany