Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzezinach przyjmuje wnioski o dodatek osłonowy

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Polska Press
Udostępnij:
Od 14 stycznia br. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzezinach przyjmuje wnioski o dodatek osłonowy.

Wzór wniosku jest dostępny zarówno w Urzędzie Miasta, jak i w MOPS-ie, a także na stronach internetowych tych instytucji. Wnioski można składać w dwóch terminach: do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku.

Dodatek wprowadzono, żeby zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności, w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Przeznaczono na niego ponad 4 mld zł. Wsparciem może zostać objętych blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2,1 tys. zł w gospodarstwach jednoosobowych lub 1,5 tys. zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Do dochodu nie wlicza się alimentów płaconych na rzecz innych osób. W przypadku złożenia wniosku do 31 lipca brany jest pod uwagę dochód gospodarstwa domowego ustalony na podstawie dochodów osiągniętych w 2020 roku, a gdy wniosek składany będzie po tym terminie (od 1 sierpnia do 31 października), dochód za rok 2021. W przypadku złożenia wniosku po 31 października wniosek taki pozostanie bez rozpatrzenia.

Dodatki będą wypłacane w 2022 roku, w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku w do końca stycznia, nadal będą mogły ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć dokumenty do 31 października i w tym przypadku wypłata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia br.

Kwota dofinansowania uzależniona będzie także od źródła ogrzewania. W przypadku ogrzewania urządzeniami takimi, jak kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, wysokość dodatku osłonowego zwiększona jest o 25 procent i wynosi nie 400 zł (w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego), a 500 zł. Z tego powodu w przypadku ogrzewania węglem warto wcześniej złożyć (w Urzędzie Miasta lub przez internet) deklarację dotyczącą źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Obowiązek ten dotyczy właścicieli nieruchomości oraz zarządcy danej nieruchomości. W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Kwoty zarówno dodatku osłonowego, jak i dodatku energetycznego nie będą podlegały egzekucji, nie będą uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej czy świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ponadto świadczenia te nie będą również stanowić dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie