Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Łódź zapłaci gigantyczne odszkodowanie. Prawie 15 mln zł za zerwaną umowę Specjalnej Strefy Sztuki

Marcin Darda
Marcin Darda
Kwota ponad 14 mln zł pojawiła się w projekcie uchwały dotyczącej zmian w budżecie Łodzi na 2022 r. opisana jako konieczna do wypłaty odszkodowania wskutek wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który zapadł w lipcu. O szczegóły na posiedzeniu komisji finansów, budżetu i polityki podatkowej Rady Miejskiej Łodzi dopytywał radny Sebastian Bulak (PiS), zaskoczony tak wysoką kwotą.  – Ta sprawa to ciąg dalszy odstąpienia od umowy z architektami, którzy zaprojektowali Specjalną Strefę Sztuki (biuro Moeller Architekten + Ingenieure BDA - red.) - odpowiada radnemu Katarzyna Kowalska, zastępca dyrektora wydziału ds. zarządzania projektami UMŁ. - Tym razem wystąpili o zapłatę za wykonanie prac dodatkowych i odszkodowanie w kwocie prawie 19,5 mln zł, po przeprowadzeniu postępowania w sądach pierwszej i drugiej instancji ostatecznie przyznano 9 mln 130 tys. za odstąpienie umowy, pozostałe ponad 5 mln zł to odsetki ustawowe.
Kwota ponad 14 mln zł pojawiła się w projekcie uchwały dotyczącej zmian w budżecie Łodzi na 2022 r. opisana jako konieczna do wypłaty odszkodowania wskutek wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który zapadł w lipcu. O szczegóły na posiedzeniu komisji finansów, budżetu i polityki podatkowej Rady Miejskiej Łodzi dopytywał radny Sebastian Bulak (PiS), zaskoczony tak wysoką kwotą. – Ta sprawa to ciąg dalszy odstąpienia od umowy z architektami, którzy zaprojektowali Specjalną Strefę Sztuki (biuro Moeller Architekten + Ingenieure BDA - red.) - odpowiada radnemu Katarzyna Kowalska, zastępca dyrektora wydziału ds. zarządzania projektami UMŁ. - Tym razem wystąpili o zapłatę za wykonanie prac dodatkowych i odszkodowanie w kwocie prawie 19,5 mln zł, po przeprowadzeniu postępowania w sądach pierwszej i drugiej instancji ostatecznie przyznano 9 mln 130 tys. za odstąpienie umowy, pozostałe ponad 5 mln zł to odsetki ustawowe.
14 mln 535 tys. 500 zł - tak wysokie odszkodowanie zapłaci miasto Łódź. Za co? To kolejne konsekwencje odstąpienia od umowy z architektami, którzy zaprojektowali Specjalną Strefę Sztuki", czyli "szklaną rurę". Łódź zapłaci kolejne miliony złotych za obiekt, który nigdy nie powstał.

Odszkodowanie za zerwaną umowę Specjalnej Strefy Sztuki

Kwota ponad 14 mln zł pojawiła się w projekcie uchwały dotyczącej zmian w budżecie Łodzi na 2022 r. opisana jako konieczna do wypłaty odszkodowania wskutek wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który zapadł w lipcu. O szczegóły na posiedzeniu komisji finansów, budżetu i polityki podatkowej Rady Miejskiej Łodzi dopytywał radny Sebastian Bulak (PiS), zaskoczony tak wysoką kwotą.

Ta sprawa to ciąg dalszy odstąpienia od umowy z architektami, którzy zaprojektowali Specjalną Strefę Sztuki (biuro Moeller Architekten + Ingenieure BDA - red.) - odpowiada radnemu Katarzyna Kowalska, zastępca dyrektora wydziału ds. zarządzania projektami UMŁ. - Tym razem wystąpili o zapłatę za wykonanie prac dodatkowych i odszkodowanie w kwocie prawie 19,5 mln zł, po przeprowadzeniu postępowania w sądach pierwszej i drugiej instancji ostatecznie przyznano 9 mln 130 tys. za odstąpienie umowy, pozostałe ponad 5 mln zł to odsetki ustawowe.

Specjalna Strefa Sztuki, czyli "szklana rura"
Wyrok jest prawomocny, tym samym budżet miasta z pieniędzy podatników po raz kolejny zapłaci miliony za obiekt SSS, który zaprojektowano, a nigdy nie wybudowano. Przypomnijmy: konkurs na projekt architektoniczny Specjalnej Strefy Sztuki rozpisano w 2008 drugiej kadencji prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Obiekt wysoki na sześć kondygnacji długi na 200 m., o którym mówiono "szklana rura", miał stanąć na działce Nowego Centrum Łodzi, między dzisiejszym dworcem Łódź Fabryczna a EC1, czyli na terenie, które później za ponad 85 mln zł kupiło Ghelamco.

SSS miała być unikatowym w skali Polski muzeum sztuki nowoczesnej, projektem, który wyróżni miasto, a turyści wybiorą Łódź specjalnie dla niego. Wartość projektu szacowano na blisko 400 mln zł, 190 mln zł planowano pozyskać z Ministerstwa Kultury w ramach pieniędzy unijnych. W sierpniu 2010 r., gdy po odwołaniu w referendum prezydenta Kropiwnickiego miastem zarządzał już komisarz Tomasz Sadzyński, minister Bogdan Zdrojewski (PO) usunął projekt SSS z rezerwowej listy finansowania.

Później, już w 2012 r., gdy miastem rządziła prezydent Hanna Zdanowska (PO) wpłynęły kolejne wnioski z kontroli Urzędu Zamówień Publicznych i Regionalnej Izby Obrachunkowej, a były druzgocące dla sądu konkursowego, który wybrał biuro Moeller Architekten + Ingenieure BDA do opracowania dokumentacji projektowej.

Niemieckie biuro nie spełniało jednego z podstawowych warunków: nie miało w swym portfolio doświadczenia z zaprojektowaniem podobnego obiektu, nie przedstawiło też wszystkich wymaganych w konkursie dokumentów. Jednak Niemców nie wykluczono z konkursu, a uznano za zwycięzców i podpisano umowę. Senator Zdzisława Janowska złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, ale ta odmówiła wszczęcia śledztwa.

W 2012 r. Rada Miejska na wniosek prezydent Zdanowskiej zdjęła SSS z wieloletniej prognozy finansowej, a prezydent oświadczyła, że miasto rezygnuje z projektu. W 2012 r. miasto zapłaciło już 6,6 mln zł na konto Moeller Architekten + Ingenieure BDA za wykonanie projektu, co też było wynikiem prawomocnego wyroku sądowego. Monika Kłeczek, radca prawna UMŁ, która zajmowała się ostatnią sprawą z powództwa Moeller Architekten + Ingenieure BDA, oszacowała, iż łącznie z zapłatą 5 mln zł architektom za wykonanie koncepcji architektonicznej, w wyniku późniejszych wyroków, projekt SSS kosztował miasto Łódź około 30 mln zł.

Za ostatni wyrok przelano Niemcom 9 mln 130 tys. zł, ale miasto z wypłatą odsetek wstrzymuje się do czasu otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku. Gdy go otrzyma, władze miasta rozważą złożenie kasacji w Sądzie Najwyższym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany