Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Menedżerowie pod lupą! Nadwaga, brak ruchu, pozycja siedząca...

(JED)
Długie godziny za biurkiem sprzyjają schorzeniom kręgosłupa .
Długie godziny za biurkiem sprzyjają schorzeniom kręgosłupa .
Badanie BUPA „Zdrowie w miejscu pracy - diagnoza i oczekiwane zmiany” zrealizowane w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Australii w 2015 roku pokazało, że nasze kręgosłupy są narażone na wiele negatywnych czynników prowadzących do zwyrodnienia.

Badania skoncentrowały się na polskich menedżerach. Wyszło z nich, że większość dnia spędza on w biurze. Długotrwała wymuszona i nienaturalna pozycja, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, częste zaburzenia snu i ogólne przemęczenie, nie sprzyjają zdrowemu kręgosłupowi. Dodatkowo ponad połowa osób pełniących funkcje kierownicze ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała BMI.

- 97 procent schorzeń kręgosłupa ma przyczynę mechaniczną. 3 z 4 osób skarży się na bóle pleców, przynajmniej raz w życiu. Szczególnie dotyczy to dolnej partii pleców, miednicy i kończyn dolnych. Wiele godzin spędzamy w pozycji wymuszonej, zazwyczaj siedząc. Właśnie wtedy nacisk wywierany na kręgosłup zwiększa się i jest aż 40 - 85 procent większy niż w pozycji stojącej. Duże obciążenia i brak aktywności fizycznej sprzyjają bolesnym schorzeniom kręgosłupa - wyjaśnia Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica.

[ZOBACZ TEŻ FILM - Turecki handlarz rzucił o ziemię dzieckiem syryjskich uchodźców! (autor RUPTLY/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM - Turecki handlarz rzucił o ziemię dzieckiem syryjskich uchodźców! (autor RUPTLY/x-news)