Medycyna i technologia, czyli jak pacjent może zadbać o zdrowie, nie chodząc do lekarza

Artykuł sponsorowany Comarch Healthcare S.A.
Jeszcze niedawno nie wyobrażaliśmy sobie, że można się leczyć przez telefon i nawet po kolejną receptę stale przyjmowanego leku chodziliśmy do przychodni. Stan pandemii zmusił nas do przetestowania zdalnej opieki medycznej. I – przynajmniej w przypadku chorób przewlekłych - może okazać się ona dużym ułatwieniem w życiu codziennym nawet już po zakończeniu epidemii.

E-urządzenia ratują życie na czas

Nie możesz namówić męża, aby udał się do kardiologa, mimo że ma zdecydowanie za wysokie ciśnienie? Mama Wam wspominała, że ostatnio nie czuje się najlepiej, ale nie chce słyszeć o wizycie u lekarza? Wszyscy staramy się dbać o naszych bliskich najlepiej jak potrafimy, ale czasem oni nam na to po prostu nie pozwalają! Tłumaczą, że „nie chcą być problemem” albo unikają placówek medycznych jak ognia - zazwyczaj ze zwykłego lęku przed nieznanym lub złych doświadczeń w przeszłości.

Świat już korzysta

Dlatego warto spróbować zdalnej opieki medycznej. Co to takiego? Najprościej mówiąc: sprawdzanie stanu zdrowia pacjenta na odległość. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu telekomunikacji, informatyki i medycyny powstały technologie, umożliwiające świadczenie usług medycznych i sprawowanie opieki zdrowotnej niezależnie od barier geograficznych.

Telemedycynę już wykorzystuje się na całym świecie przy konsultacjach specjalistycznych, edukacji, profilaktyce zdrowotnej, w chirurgii (tzw. „operacje na odległość”), w ratownictwie medycznym, ale też w leczeniu osób przewlekle chorych, w diagnostyce i monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów.

Także w Polsce telemedycyna intensywnie się rozwija. Usługi telemedyczne są świadczone przez ośrodki uniwersyteckie, takie jak Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, uniwersytety medyczne w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu i wielu innych miast.

Zdalnie, czyli z domu

W przypadku "sercowców" może się to okazać idealnym rozwiązaniem. Wasi bliscy mogą być pod stałą opieką medyczną, pozostając u siebie w domu. Dzięki zdalnej opiece kardiologicznej (przenośny rejestrator sygnału EKG i ruchów oddechowych) możliwy jest stały monitoring pracy serca.

W przypadku wykrycia anomalii ratownik medyczny zbiera szczegółowy wywiad medyczny i kieruje pacjenta na zdalną konsultację lekarską. Małżonek lub rodzic nadal nie musi nigdzie jechać i może spokojnie zadbać o swoje zdrowie, będąc w domu. Jeśli dojdzie do sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, dyżurny z telecentrum wzywa karetkę pogotowia.

Trzy ważne urządzenia

Zdalne usługi medyczne oferują różne firmy, w tym również Comarch Healthcare, która ma Centrum Medyczne iMed24 i e-sklep iMed24. To miejsce, w którym online (na terenie całej Polski) można zakupić zdalne usługi medyczne z opieki kardiologicznej i senioralnej. Do polecenia są trzy produktu z e-sklepu:

  • Holter telemedyczny – badanie metodą Holtera jest jednym z podstawowych w przypadku osób ze schorzeniami kardiologicznymi. Holter telemedyczny ze sklepu iMed24 wysyła sygnał o zaburzeniach.

Przed przystąpieniem do badania ustawia się odpowiednie parametry urządzenia, charakterystyczne dla konkretnego pacjenta. Jeśli wykryje ono jakieś anomalie - choćby pacjent tego nie odczuwał - automatycznie wysyła fragment zapisu do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie. Standardowy holter tego nie robi.

  • Kamizelka CardioVest– to bardziej zaawansowane urządzenie kardiologiczne. Mogą go używać osoby ze schorzeniami kardiologicznymi, ale także sportowcy do pełniejszego monitorowania swojego stanu zdrowia, a nawet osoby niezdiagnozowane z dolegliwościami serca. Urządzenie czyta zapis EKG. Innowacją są elektrody tekstylne, dzięki którym kamizelka może być noszona dłużej niż holter
  • Bransoletka Życia – rozwiązanie przeznaczone głównie dla seniorów, którzy są samotni bądź z dala od dzieci, na bieżąco monitorujące ich kondycję. Jest bardzo prosty w obsłudze, a jednak jest cyfrowym wynalazkiem.

Telemedycyna w Comarch Healthcare : jak to działa?

Schemat działania telemedycyny w praktyce jest taki:

  • pacjent/opiekun pacjenta wykupuje usługę,
  • otrzymuje przenośny sprzęt przystosowany do komunikacji zdalnej (wykorzystujący sieci teleinformatyczne),
  • pacjent jest pod opieką Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka można zakupić Bransoletkę życia z 20% rabatem.

Materiał oryginalny: Medycyna i technologia, czyli jak pacjent może zadbać o zdrowie, nie chodząc do lekarza - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie