Mecz Polska - Niemcy 2:2.(galeria zdjęć)

(bart)
Tradycji stało się zadość. Niemcy nadal mogą się szczycić tym, że nie dali się pokonać polskiej drużynie. Zmieniło się jedynie to, że Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski są ostatnimi zawodnikami, którzy potrafili pokonać bramkarza rywala.

Ostatni zluzował na tej pozycji Zbigniewa Bońka, który do wczoraj pozostawał tym, który trzydzieści jeden lat temu po raz ostatni umieścił piłkę w niemieckiej bramce.
Mecz ze świeżo upieczonym finalistą przyszłorocznych mistrzostw Europy (choć zagrał w mocno osłabionym składzie) miał dać odpowiedź, czy drużyna trenera Franciszka Smudy jest już gotowa do podjęcia walki z europejskimi potęgami (3. miejsce wczorajszego rywala biało-czerwonych w rankingu FIFA). Nasza kadra starała się i to mocno, ale nie wypadła olśniewająco w tym teście. Goście, szczególnie w pierwszej części meczu, byli lepsi w każdym elemencie piłkarskiego rzemiosła, a możliwości Niemców i Polaków można było przyrównać do drogowym zmagań mercedesa z naszym poczciwym jelczem.
Polska drużyna szykowana na finały EURO 2012 ma w chwili obecnej zbyt dużo słabych punktów, by myśleć o odnoszeniu zwycięstw. Dobrze, że w bramce mieliśmy Wojciecha Szczęsnego. Gdyby nie on, to "radosna" postawa naszych obrońców zakończyłaby się klęską i to już w pierwszej części spotkania.
Bramkarz Arsenalu wykazał się wielkim kunsztem - przed przerwą siedmiokrotnie ratował nasz zespół przed utratą bramki. Szczególnie nieporadni byli boczni defensorzy - Marcin Wasilewski i Jakub Wawrzyniak. Wydaje się, że czas tych zawodników w drużynie narodowej minął. Na gwałt trzeba szukać graczy na flanki obrony, podobnie jak piłkarzy spełniających odpowiedzialną funkcję stoperów.
Naturalizowanie zagranicznych piłkarzy miało być wunderwaffe Franciszka Smudy. Wiele jednak wskazuje na to, że pomysł szkoleniowca nie przynosi zamierzonego skutku. W szybkim tempie polskie obywatelstwo otrzymali przedstawiciele klasowych europejskich lig - francuskiej Ligue 1 - Damien Perquis i niemieckiej Bundesligi - Eugen Polanski. Pierwszy zadebiutował wczoraj w kadrze, ale trudno powiedzieć, że był jej wzmocnieniem. Zapewne wielu będzie miało za złe Smudzie, że sprowadza przeciętniaków z Zachodu, a nie daje szansy Polakom, którzy bez wątpienia nie wypadliby gorzej od zawodników, którzy w ostatnim czasie zostali naturalizowani.
Sporo optymizmu powiało z drugiej linii. I gdyby przed przerwą Sławomir Peszko wykorzystał choć jedną z trzech stuprocentowych sytuacji wypracowanych mu przez partnerów, to oceny tego spotkania mogłyby być inne, a humory kibiców znacznie lepsze.
W 55 minucie po składnej akcji Jakuba Błaszczykowskiego, Dariusza Dudki i celnym uderzeniu Roberta Lewandowskiego biało-czerwoni objęli prowadzenie. Radość kibiców nie trwała jednak długo. Trzynaście minut później faul w polu karnym popełnił Arkadiusz Głowacki. Jedenastkę pewnie wykonał Toni Kroos. Minutę przed końcem spotkania wydawało się, że wreszcie pokonamy Niemców, kiedy to rzut karny wykorzystał Błaszczykowski. Polacy zapomnieli jednak, że gra się do ostatniego gwizdka sędziego. Wyrównanie w 94 minucie zdobył Cacau.
Przed spotkaniem przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej oficjalnie pożegnali byłych reprezentantów Polski Michała Żewłakowa i Jacka Krzynówka.

Składy i numery na koszulkach:

Polska: 1 - Wojciech Szczęsny - 27-Marcin Wasilewski, 24-Damien Perquis, 13-Arkadiusz Głowacki, 14-Jakub Wawrzyniak - 16-Jakub Błaszczykowski (kapitan), 5-Dariusz Dudka, 11-Rafał Murawski, 18-Adrian Mierzejewski, 17-Sławomir Peszko - 9-Robert Lewandowski

Rezerwowi: Tytoń, Rybus, Glik, Matuszczyk, Brożek, Gol, Pawłowski, Mierzejewski, Jodłowiec, Małecki, Sandomierski, Wilk.

Niemcy: 12-Tim Wiese - 15-Christian Traesch, 17-Per Mertesacker, 20-Jerome Boateng, 16-Philipp Lahm (kapitan) - 6-Simon Rolfes - 9-Andre Schuerrle, 19-Mario Goetze, 18-Toni Kroos, 10-Lukas Podolski - 11-Miroslav Klose.

Rezerwowi: Zieler, Schmelzer, Howedes, Bender, Hummels, Muller, Badstuber, Cacau.

Sędziuje: Daniele Orsato (Włochy)

Na trybunach PGE Arena w Gdańsku (to międzynarodowy debiut tego stadionu) zasiadło ponad 40 tys. widzów. Kibice już rozpoczęli doping polskiej drużyny!
Drużyny wychodzą na murawę!
Za chwilę hymny obu państw.
Na murawie oficjalnie żegnani są kończący kariery Michał Żewłakow i Jacek Krzynówek.
Drużyny witają się z włoską ekipą sędziowską. Losowanie stron boiska.

1' Mecz rozpoczynają Niemcy. Grają w czarno-białych strojach. Polacy na biało-czerwono.
2' Pierwsza próba ataku Polaków z lewej strony. Chwilę później próba przerzutu do Podolskiego, ten na spalonym
3' Faul Wasilewskiego na Podolskim. Rzut wolny z wysokości lewego narożnika pola karnego; Polacy wybijają piłkę w pole
5' Rzut rożny dla Niemców; łapie Szczęsny. Groźnie pod naszą bramką! Po błędzie Perquisa okazję miał Klose, Szczęsny obronił
8' Polacy próbują z lewej strony. Bez efektu
9' Mocny strzał Lahma z lewej strony po podaniu Podolskiego! Broni Szczęsny!
11' Znakomita kontra Polaków! Strzał Peszki broni Wiese! Podawał Lewandowski. Chwilę później Lewandowski wpada w pole karne, kopie piłkę wzdłuż linii bramkowej, niestety, nikt nie zamyka akcji
15' Perquis na chwilę zszedł obolały z boiska. Na szczęście nic groźnego. Atak pozycyjny Polaków
16' Niemcy pressingiem próbują zmusić Polaków do błędu
17' Mocny strzał Lewandowskiego z lewej strony! Broni Wiese!
19' Tym razem z prawej strony próbuje Błaszczykowski. Odbitą od obrońcy piłkę łapie Wiese
20' Groźnie pod naszą bramką! Goetze ogrywa Wawrzyniaka, na szczęście nikt nie dobija toczącej się wzdłuż linii bramkowej piłki!
22' Podolski z pozycji spalonej przerzuca piłkę nad Szczęsnym! Na szczęście gol nie uznany
23' Rzut wolny dla Polaków z prawego narożnika pola karnego; bez efektu
25' Walka o piłkę w środku boiska; atak pozycyjny Niemców i próba strzału; Głowacki na posterunku
27' Rzut rożny z prawej dla Niemców; bez efektu
28' Znów świetna akcja Polaków z kontry! I znów Peszko marnuje wyborną okazję! Strzela w boczną siatkę!
29' I znów walka o piłkę w środkowej strefie boiska
30' Próbowali Klose i Goetze, Polacy na posterunku
31' Bardzo groźnie pod naszą bramką! Pudłuje Kroos! Szczęsny broni!
32' I znów Szczęsny broni w bardzo groźnej sytuacji!

34' Kontra Polaków! Daleki przerzut Mierzejewskiego do Peszki, ten odgrywa na środek do Lewandowskiego; niestety bez efektu
36' Faul na Lewandowskim, wolny; wrzucona na pole karne piłka wylatuje za bramkę
38' Atak pozycyjny Niemców nie przynosi efektu; nasi obrońcy wybijają piłkę
39' Faul na Kroosie; rzut wolny; do piłki startuje Klose, jednak jest na spalonym
41' Niemcy wolno rozgrywają piłkę na swojej połowie, Polacy próbują ja odebrać
42' Wielki Szczęsny!!! Dwukrotnie broni strzały z bliska Podolskiego i Klose! Ten drugi próbuje jeszcze dobić, ale piłka leci nad bramką!
44' I znów kontra! Prostopadłe podanie Lewandowskiego do Peszki, ten za daleko wypuszcza piłkę i znów marnuje wyborną okazję! Wybija Wiese
45' Sędzia dolicza 2 minuty
46' Ostre starcie Lewandowskiego i Mertesackera

Koniec 1 połowy. Szczęsny na razie najlepszy w polskiej drużynie. Dzięki niemu remisujemy 0:0 z Niemcami. Żal straconych okazji Peszki.
Za 15 minut zapraszamy na dalszy ciąg naszej relacji na żywo!

46' Rozpoczęła się druga połowa. Zmiany w drużynie niemieckiej: 17-Schmelzer za Lahma i 23-Cacau za Klose
48' Faul Schmelzera na Błaszczykowskim
50' Groźny strzał Kroosa broni Szczęsny!
51' Ładna akcja Mierzejewskiego przy linii z lewej strony pola karnego; nikt nie dobiegł do wycofanej w pole karne piłki. Chwilę później okazję z drugiej strony boiska miał Cacau. Piłka minęła prawy słupek polskiej bramki
53' Polacy wysoko atakują rywali
55' Gooollll!!! 1:0 !!! Lewandowski!**Piękna kontra Polaków: Błaszczykowski prostopadle podaje do Dudki, ten chyba faulowany przez wychodzącego bramkarza pada w polu karnym, do piłki dobiega Lewandowski i trafia do siatki!
58' Polacy w ataku! Podolski fauluje Mierzejewskiego
60' Rzut rożny dla Polski. Murawski strzela groźnie zza pola karnego! Piłka mija słupek
61' Zmiana: 13-Muller za Podolskiego
62' Groźny strzał Błaszczykowskiego z prawej strony!
64' Szczęsny wybija piłkę po rzucie rożnym.
65' Zmiana: 6-Matuszczyk za Peszkę. Chwilę później Błaszczykowski faulowany przy prawej linii pola karnego. Poszkodowany strzela z daleka, piłka mija bramkę rywali
67' Karny dla Niemiec! Głowacki faulował Mullera. Żółta kartka dla Polaka
68' 1:1 Kroos
71' Kontra Polaków, bez efektu
72' Wzmagają się ataki Niemców.
73' Zmiana: 4-Glik za Perquisa
74' Rzut wolny dla gości kilka metrów przed polem karnym; bez efektu
76' Groźny strzał Schuerrle z lewej nogi broni Szczęsny, piłka jeszcze trafia w słupek!
77' Zmiana: 4-Bender za Rolfesa
78' Rzut wolny dla Niemców przed polem karnym. Boateng strzela głową nad bramką
80' Zmiana: 8-Brożek za Lewandowskiego
81' Czerwona kartka (za drugą żółtą) dla Głowackiego! Rzut wolny, bez efektu
83' Trener Franciszek Smuda mobilizuje swych zawodników do walki
84' Żółta kartka dla Kroosa; Błaszczykowski próbuje z wolnego, ale za głęboko
85' Zmiana: Rybus za Mierzejewskiego
86' Groźnie pod naszą bramką, próbował Cacau, ale był asekurowany przez obrońcę
88' Wawrzyniak powstrzymuje atak z prawej strony wybiciem na aut. Chwilę później indywidualna akcja Błaszczykowskiego lewą stroną; powstrzymany przez obrońców
90' Karny dla Polski!!!**Brożek faulowany przez Wiese!
Goooollll!!!!!! 2:1!!! Błaszczykowski!!!
Sędzia dolicza 3 minuty
92' Szczęsny broni w groźnej akcji!
93' Zmiana: 20-Pawłowski za Błaszczykowskiego. Kapitan naszej reprezentacji żegnany przez kibiców owacjami
94' 2:2!!! Gol dla Niemców!!! Cacau wbija piłkę w zamieszaniu pod naszą bramką! Tuż wcześniej Wawrzyniak asekurujący rywala poślizgnął się, piłka trafiła w pole bramkowe, Cacau zdobył gola i sędzia zakończył mecz!!!
Taki jest urok piłki! W kilka sekund straciliśmy pierwszą w historii wygraną z Niemcami!!

Zapraszamy na kolejne relacje na żywo na www.expressilustrowany.pl! Najbliższa już w sobotę z meczu GKS Bełchatów - Widzew, dzień póżniej z meczu Cracovia - ŁKS.

* * *

Przed meczem pisaliśmy:

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze nigdy w historii biało-czerwoni nie pokonali tego zespołu. Może tym razem wreszcie się uda?
Bez wątpienia byłby to spory zastrzyk optymizmu dla naszej drużyny, która zdaje sobie sprawę, że do mistrzostw kontynentu coraz bliżej.
Nie zgadzamy się, że mecz nad Bałtykiem nie ma większego znaczenia dla losów teamu Franciszka Smudy. Ma i to ogromne, czas eksperymentów już się skończył. Oby wszyscy mieli tego świadomość.
Dla Smudy będzie to już 25. mecz w roli selekcjonera kadry. Bilans dotychczasowych spotkań jest minimalnie korzystny dla biało-czerwonych: dziewięć zwycięstw, osiem remisów i siedem porażek (bramki: 30:30). Przypomnijmy, iż Smuda przejął reprezentację z rąk Leo Beenhakkera (formalnie po zwolnieniu Holendra tymczasowym opiekunem zespołu był Stefan Majewski).
Wiadomo, że dziś w zespole Loewa nie wystąpią tak znani zawodnicy, jak: Manuel Neuer, Mesut Oezil, Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira, Sven Bender, Marco Reus, Mario Gomez oraz prawdopodobnie Benedikt Hoewedes. To jednak nie oznacza, że nasi rywale będą spacerować po murawie.
- Jest oczywiste, że mecze eliminacyjne są ważniejsze od towarzyskich. Ale zapewnim, że nie traktuję starcia z Polską jak treningu. Wychodzimy na boisko, żeby wygrać. Spotkania nie o punkty służą wypróbowaniu pewnych wariantów taktycznych, to nie ma nic wspólnego z zabawą czy też lekceważeniem przeciwnika - stwierdził selekcjoner Niemców.
Niemcy dotarli do Gdańska dopiero wczoraj. Wieczorem odbyli jedyny oficjalny trening na PGE Arenie (zostali zakwaterowani w Sopocie). Z Polski wylecą jutro przed południem.
? Spotkanie z Niemcami będzie można obejrzeć w telewizji publicznej. Początek transmisji w TVP Sport o godz. 20.15, zaś w TVP1 o godz. 20.25.