ME 2013. Polacy przegrali z Bułgarią i odpadli z mistrzostw Europy! [ZDJĘCIA]

Rafał Rusiecki, Patryk Kurkowski, Łukasz Żaguń
Co za dreszczowiec! Niestety, bez happy-endu! Polacy wygrywali z Bułgarią już 2:0, ale drużyna z Bałkanów odrobiła straty, doprowadziła do tie-breaka, a w decydującej odsłonie pokazała charakter i awansowała do ćwierćfinału mistrzostw Europy! Biało-czerwoni odpadli z turnieju!

Przez wtorkowe baraże o ćwierćfinały siatkarskich mistrzostw Europy przeszli faworyci. Kolejno byli to Rosjanie, którzy gładko wygrali 3:0 w Ergo Arenie ze Słowakami. Następni w najlepszej ósemce Starego Kontynentu zameldowali się w Aarhus Włosi. Oni z kolei ograli Holendrów 3:1. W ich ślady poszli Serbowie, którzy nie mieli - zgodnie z przypuszczeniami - problemów z Duńczykami (szybko wygrali 3:0).

Ostatni na placu boju zostali Polacy i Bułgarzy.Tutaj sprawa awansu do ćwierćfinału nie była już taka pewna, ponieważ obydwie ekipy grają na bardzo wyrównanym poziomie. Przed tym wieczornym meczem w Ergo Arenie wielu zastanawiało się, czy nawoływani przez Michała Kubiaka kibice będą uprzykrzać życie Bułgarom. Miał to by być "odwet" za bardzo brzydkie przyjęcie biało-czerwonych w Sofii podczas ubiegłorocznych finałów Ligi Światowej. Na szczęście, polscy fani siatkówki pokazali, że są ponad ludźmi preferującymi chamskie zwyczaje.

Wtorkowego wieczora można się było obawiać tylko... podopiecznych Andrei Anastasiego. Biało-czerwoni nie zachwycili w fazie grupowej. Mieli przecież zająć pierwsze miejsce, aby uniknąć dodatkowego stresu w barażu. Rywalizowali z europejskimi średniakami. Co innego Bułgarzy, którzy wygrali co prawda tylko jeden mecz w Gdyni, ale po drugiej stronie siatki mieli m.in. świetnie dysponowanych Niemców i bardzo mocnych Rosjan.

Wczoraj po dwóch pierwszych setach starcia z ekipą prowadzoną przez Camillo Placiego można było być optymistą. Ciężar zdobywania punktów rozłożony był na czterech siatkarzy, a rywale mogli tylko przecierać ze zdumienia oczy. Szkoda tylko, że później, po dłuższej przerwie biało-czerwoni zgubili gdzieś ten właściwy rytm. Szalał przede wszystkim Cwetan Sokołow. Gwiazdor reprezentacji Bułgarii poprowadził swoich kolegów do ataku i rywale wyrównali na 2:2. O wszystkim miał więc zadecydować tie-break.

- Kto jest lepszy? Szczerze? Bułgarzy - powiedział nam siedzący na trybunach Teun Buijs, holenderski trener siatkarek Atomu Trefla Sopot. - Grają bardzo rozsądnie. Próbują różnych rozwiązań, a to kosztuje mało energii. Polska może jeszcze podnieść się dzięki publiczności. Za dużo jest jednak gry na siłę.

Ostatecznie rację miał były holenderski siatkarz. Ku rozpaczy ponad 6 tys. kibiców naszego zespołu Bułgarzy wygrali 3:2 i zagrają dzisiaj w Ergo Arenie z reprezentacją Niemiec o półfinał mistrzostw Europy.

Polska: Żygadło, Nowakowski, Winiarski, Kurek, Możdżonek, Bociek, Zatorski oraz Ruciak, Wiśniewski, Drzyzga, Kubiak

Bułgaria: Bratojew, Skrimow, Josifow, Aleksijew, Nikołow, Sokołow, Salparow oraz Miłuszew, Todorow, Penczew

18

16:18 Koniec meczu! Polacy odpadli z ME!

16:17 Sokołow kapitalnie z prawego skrzydła!

16:16 Bociek nabił blok i znowu remis!

15:16 Kubiak zepsuł zagrywkę!

15:15 Ależ wymiana! Winiarski skutecznie!

14:15 Sokołow tym razem pewnie!

14:14 Sokołow z zagrywki w aut!

13:14 Kurek dotknął siatki i punkt dla Bułgarów.

13:13 Sokołow w aut! Remis!

12:13 Przełamanie Polaków! Skuteczny atak Boćka.

11:13 Blok Bułgarów!

11:12 Skrimow nadal gra kapitalnie.

9:10 Cztery punkty z rzędu Bułgarów. Czas dla Anastasiego.

9:9 Remis... Bociek zatrzymany na bloku.

9:8 Długa wymiana, ale niestety Bułgarzy zmniejszają stratę.

9:6 Kapitalny Kurek!

8:6 Winiarski nabił blok! Wygrywamy 2 punktami!

7:6 Możdżonek z krótkiej!

6:5 Kurek z drugiej linii! Prowadzimy!

Coś nieprawdopodobnego. Atmosfera na trybunach jest genialna. Cała hala aż drży. Radość kibiców sięgnęła chyba zenitu!

5:5 Winiarski i mamy remis!

4:5 Trzymamy się blisko! Winiarski skutecznie z lewego skrzydła!

2:4 Sokołow zepsuł zagrywkę.

Festiwalu błędów sędziowskich ciąg dalszy. To kolejny raz dowodzi, że wideoweryfikacja jest potrzebna i to nie tylko w półfinałach i w finale.

1:4 Skrimow znalazł szczelinę i zdobył punkt.

1:3 Nareszcie punkt dla Polaków! Kurek!

0:3 Fatalny początek Polaków i już przegrywamy 0:3!

0:1 Wielki błąd sędziów, którzy poszli w zaparte. Powinien punkt dla Polaków, a jest dla Bułgarów.

Przed nami tie-break

24:26 Znowu Sokołow i będzie tie-break.

24:25 Sokołow pewnie.

24:24 Kurek w blok, piłka spada na aut i remis!

23:24 Kurek zatrzymał Aleksiewa, ale piłka spadła na aut.

23:23 Remis!

22:23 Błąd Bułgarów, który wykorzystał Nowakowski!

21:23 Uff, Sokołow w aut, więc nadal wszystko możliwe.

20:23 Ruciak minimalnie w aut!

20:22 Możdżonek się przełamał!

19:22 Kurek zatrzymany i Bułgarzy mają 3 punkty przewagi. Jest źle.

19:20 Blok! Aleksiew zatrzymany!

Znowu w kluczowych momentach uruchomiamy blok. Pytanie tylko, czy zdążymy odrobić straty.

18:20 Możdżonek znowu nie zdołał zdobyć punktu, ale błąd popełnili Bułgarzy.

17:20 Możdżonek atakował, ale Bułgarzy wybronili, a po chwili skutecznie atakował Sokołow.

17:18 Winiarski i znowu tylko punkt straty!

16:18 Skrimow łatwo ominął pojedynczy blok.

16:17 Nowakowski ze środka!

15:17 Szkoda, znowu oddajemy punkt rywalom.

14:16 Bociek zepsuł zagrywkę. Przerwa techniczna.

14:15 Nowakowski z krótkiej.

13:15 Znowu blok Polaków, ale tym razem bez punktu, bo piłka spadła w aut.

13:14 Blok Polaków! Nowakowski!

12:14 Kurek wygrał walkę nad siatką!

10:14 Najpierw Sokołow świetnie atakuje, a potem oddajemy punkt, bo Kurek trafił w aut.

10:12 Nareszcie blok! Winiarski zatrzymał Skrimowa!

9:12 Sokołow zatrzymany, ale Polacy tego nie wykorzystali i atak Winiarskiego w aut.

9:11 Winiarski natrafił na szczelny blok, ale odbita piłka na szczęście wypadła w aut. As serwisowy Drzyzgi!

7:11 Bułgarzy uciekają! Bociek w aut...

7:10 Sokołow jest jak maszynka do zdobywania punktów.

7:9 Trwa pojedynek Bociek - Sokołow. Obaj skuteczni, obaj nadal w dobrej dyspozycji.

6:8 Na szczęście tym razem Bociek trafił w pole.

Daliśmy trochę luzu Bułgarom i na efekty nie trzeba było długo czekać. Może być bardzo nerwowo dziś.

— Łukasz Żaguń (@LukaszZagun) September 24, 2013

5:8 Bociek w aut. Przerwa techniczna. Bułgarzy znowu odskakują. Czas się przebudzić!

5:7 Aleksiew za pierwszym razem natrafił blok, ale przy drugim podejściu był już skuteczny.

5:6 Kurek pewnie w ataku.

4:6 Sokołow wchodzi jak w masło.

Miał być pojedynek Sokołow - Kurek, a jest Sokołow - Bociek. Obaj po trzecim secie mieli po 16 punktów na swoim koncie.

4:5 Sokołow tym razem w aut.

3:4 Uff, Bułgarzy byli blisko zdobycia punktu, ale rywale dotknęli siatkę!

2:4 I znowu ten Sokołow. Trzeba go wreszcie zatrzymać!

2:3 Sokołow zepsuł zagrywkę - trafił w aut.

1:3 Skrimow obił piłkę o nasz blok.

1:2 Sokołow jest niemal nie do zatrzymania. Znowu punkt dla Bułgarów.

1:1 Bociek skutecznie z prawego skrzydła.

0:1 A Sokołow już skutecznie. Bułgarzy wychodzą na prowadzenie.

Czas na IV set

20:25 Set dla Bułgarów!

20:24 Kubiak zdołał się przedrzeć przez potrójny blok.

19:24 Drzyzga zatrzymał Aleksiewa.

18:24 Piłka setowa dla Bułgarów.

18:23 Bociek z prawego skrzydła trafił w Salparowa, a ten nie zdołał podbić piłki.

17:23 To już chyba koniec. Bułgarzy znowu nas z łatwością oszukali.

17:22 Kubiak po bloku.

16:22 Mieliśmy okazję na kolejny punkt, ale niestety Bociek trafił w aut.

16:21 Polacy nie dają za wygraną. Kurek znowu skutecznie.

15:21 Sokołow "kiwką" zdobył punkt.

15:20 Trudna piłka, ale Kurek skutecznie atakował.

14:20 Blok Polaków i zmniejszamy dystans, ale nadal daleko do Bułgarów.

12:20 Wydawało się, że piłka trafiła w aut, ale sędziowie przyznali jednak punkt Bułgarom.

12:19 Kubiak z prawego skrzydła.

11:19 Aleksiew jest dziś po prostu rewelacyjny.

11:18 Bociek skutecznie.

10:18 Nowakowski zepsuł zagrywkę.

Przypomina się w tym momencie porażka z Francuzami. Biało-czerwoni są w kryzysie. Kibice robią natomiast co mogą "Polacy, jesteśmy z wami!".

10:17 Kubiak świetnie z lewego skrzydła, ale strata nadal jest ogromna.

8:16 Ależ świetnie grają nasi rywale! Tym razem skutecznie atakował Aleksiew.

8:15 To już powoli nokaut, dlatego trener Anastasi wpuszcza rezerwowych. Może oni pociągną zespół?!

8:14 Na boisku pojawił się Fabian Drzyzga. Ostatnio zawodnik ten spisał się bardzo dobrze. Czy pomoże zespołowi w trudnym momencie?

8:14 Sokołow znakomicie zaserwował i Zatorski nie zdołał podbić piłki.

8:13 Zepsuta zagrywka Bułgarów, ale Bociek zrewanżował się tym samym.

7:12 Nie możemy zatrzymać ekipy z Bałkanów i ciągle 5 punktów straty.

Trener Andrea Anastasi spogląda już na kwadrat dla rezerwowych. Za chwilę będzie zmuszony chyba sięgnąć po zmiany.

7:11 Bułgarzy odpowiedzieli, ale po chwili znowu skutecznie atakował Bociek.

6:10 Możdżonek ze środka i po bloku, ale punkt dla nas.

5:10 Bułgarzy znowu nam uciekają i mają już 5 punktów przewagi. Robi się naprawdę niebezpiecznie.

5:8 Bociek i wszystko jasne. Skuteczny atak Polaka.

4:8 Bułgarzy prowadzą na pierwszej technicznej 8:4. Nie wygląda to najlepiej w wykonaniu Polaków. Na trybunach jednak fantastyczna atmosfera. Oby poniosła biało-czerwonych do zwycięstwa!

4:7 Skrimow też się pomylił, bo z zagrywki trafił w siatkę.

3:7 Winiarski w aut i trudna sytuacja Polaków.

3:6 Zimny prysznic dla biało-czerwonych, którzy mają problemy w ataku. Bułgarzy zdobyli 4 punkty z rzędu.

3:5 Aleksiew ominął potrójny blok Polaków.

3:4 Piłka trafiła Boćka i punkt dla Bułgarów.

2:2 Winiarski niestety w aut.

1:0 I od razu na początek błąd Bułgarów.

Rozpoczynamy III set

25:22 Winiarski skutecznie i prowadzimy 2:0!!

24:22 Mocny atak Kurka i piłka setowa dla Polaków!

23:22 Skrimow obił blok Polaków.

23:21 Blok! Mamy 2 punkty przewagi! Sędziowie popełnili jednak błąd, bo Kurek i Nowakowski ewidentnie dotknęli siatki.

Biało-czerwoni w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystują środek ataku, a tam niezawodny jest Marcin Możdżonek. W kluczowych momentach zadziałał też nasz blok.

22:21 Możdżonek z krótkiej piłki!!

21:20 Prowadzimy! Bociek nabił potrójny blok!

20:20 Bratojew zepsuł zagrywkę!

19:20 Bułgarzy świetnie grają na skrzydłach. Tym razem skutecznie atakował Sokołow.

19:19 Remis! Kurek trafił w blok, ale piłka spadła na aut!

18:19 Znowu szybka i skuteczna akcja w wykonaniu duetu Żygadło - Możdżonek.

17:19 Znowu świetnie atakował Aleksiew. Czas dla Anastasiego.

Czeka nas chyba nerwowa końcówka drugiego seta. Kibice nie tracą jednak wiary. na trybunach głośne "Polska, Polska, Polska!".

17:18 Polacy blokowali, blokowali, ale nie zdołali zatrzymać Bułgarów, bo Aleksiew zdołał przebić piłkę na nasze pole.

17:17 Bociek zaatakował mocno z prawego skrzydła i Bułgarzy bez szans na obronę.

16:17 Kurek nie trafił w pole z zagrywki.

16:16 Fatalny atak Skrimowa! Trafił prosto w siatkę! Remis!

15:16 Szybka i skuteczna akcja Polaków, którą wykończył Nowakowski.

14:16 Przerwa techniczna. Sokołow atakował w aut, ale przy próbie bloku piłkę dotknął Kurek.

14:15 Bociek serwował potężnie, ale minimalnie poza boisko.

14:14 Winiarski z zaskoczenia! Znowu remis.

13:14 A Skrimow w swoim stylu - znowu nabił blok.

13:13 Kurek i znowu remis. Trwa wyrównana walka!

12:13 Bułgarzy znowu na prowadzeniu.

12:12 Fantastyczny atak Sokołowa, który minął potrójny blok.

12:11 Udało nam się zatrzymać blokiem Sokołowa! Świetna postawa Możdżonka!

11:11 Bociek nabił rywala i znowu remis.

10:11 Aleksiew szczęśliwie przebił piłkę na drugą stronę.

10:10 Remis! Możdżonek z krótkiej piłki!

9:10 Znowu świetny atak Winiarskiego!

8:10 Sokołow nabił Winiarskiego i punkt dla Bułgarów.

8:9 Długa wymiana i znakomite wykończenie Winiarskiego!

7:9 Wydawało się, że wszystko się toczy pod nasze dyktando, ale biało-czerwoni popełnili błąd...

7:8 Żygadło wpadł w siatkę. Punkt dla Bułgarów i przerwa techniczna.

7:7 Sokołow zepsuł zagrywkę.

Jesteśmy skuteczniejsi od rywala też w przyjęciu. Po pierwszym secie biało-czerwoni przyjmowali ze skutecznością 65 %, Bułgarzy - 58%.

6:7 Aleksiew znowu dał prowadzenie Bułgarom.

6:6 Nikołow zagrywał w aut. Serwuje Bociek.

5:6 Skrimow znowu nabił nasz blok.

5:5 Bociek ponownie z prawego skrzydła zdobył punkt.

4:5 Błyskawiczna odpowiedź Sokołowa.

Mamy juz statystyki szczegółowe po pierwszym secie. W naszym zespole najskuteczniejsi byli Michał Winiarski i... Grzegorz Bociek, którzy zdobyli po 5 punktów.

4:4 Kurek przypomniał sobie.

3:4 Niestety, Aleksiew znowu nas "wykiwał".

2:3 Josifow z krótkiej piłki.

2:2 Bociek bezproblemowo z prawego skrzydła.

1:2 Skrimow obił ręce Żygadły i punkt dla Bułgarów.

1:1 Bułgarzy wprawdzie podbili atak Boćka, ale piłka wypadła poza boisko.

0:1 Bociek zablokowany.

Startuje II set

Ten zespół dzisiaj odżył. Metamorfoza? Poczekajmy, bo doświadczenia były przecież różne na tym turnieju.

25:22 Bratojew przeszedł linię trzeciego metra i Polacy prowadzą 1:0!

24:22 Kurek zatrzymany, ale Winiarski kapitalnie atakował z drugiej linii!!

Szał radości na trybunach. Tak głośno tutaj jeszcze chyba nie było!

23:22 Nie udało nam się zatrzymać blokiem Bułgarów.

23:21 Sokołow spudłował! Punkt dla Polaków! Bartosz Kurek w swoim stylu cały czas żyje meczem. Polscy siatkarze wymieniają się uwagami. O to właśnie chodzi, panowie!

22:21 Nikołow na zagrywce trafił w siatkę.

Polscy kibice jak na razie w doskonałych nastrojach. Czy końcówka tego seta tego nie zmieni?

21:21 Bociek potężnie atakował i trafił w Bułgara! Rywale bez szans na obronę. Niestety, Żygadło zepsuł zagrywkę i znowu remis.

20:20 Bułgarzy zagrali sprytnie i nas kompletnie zmylili.

20:19 Najpierw Winiarski zatrzymał rywala na bloku, a następnie świetnie atakował!

W kwadracie dla rezerwowych intensywnie rozgrzewa się Jakub Jarosz. jak na razie jednak trener Anastasi nie ma potrzeby po niego sięgać.

19:19 Polacy szczęśliwie doprowadzają do remisu.

18:18 Tym razem Bociek z prawego skrzydła atakował skutecznie.

17:18 Bułgarzy obejmują prowadzenie! Kryzys Polaków!

17:17 Bociek też zepsuł zagrywkę.

17:16 Skrimow serwował mocno, ale i niecelnie.

16:16 Bociek zablokowany i remis.

16:15 Skrimow znowu pewnie atakuje z lewego skrzydła..

16:14 Kurek idealnie znalazł lukę u Bułgarów.

Bułgarzy rozpoczęli ten pojedynek, jakby byli totalnie sparaliżowani jego stawką. Teraz powoli wracają do swojego rytmu. Biało-czerwoni grają jednak jak na razie solidnie. Każdy punkt w takich meczach jest na wagę złota.

15:14 Skrimow szczęśliwie przedarł się przez potrójny blok Polaków.

15:13 Josifow popełnił błąd, wpadł w siatkę i przeszedł przez linię, w efekcie odskakujemy rywalowi.

14:13 Nikołow zaserwował znakomicie i zdobył punkt. Zatorski próbował jeszcze podbić piłkę, lecz nieskutecznie. Bułgarzy wrócili do gry.

Dzisiaj trybuny nie zapełniły się do końca. Jest sporo wolnych miejsc. Czyżby część kibiców zwątpiła w naszą reprezentację?

14:12 Kurek z drugiej linii nie trafił w boisko.

14:11 Skrimow potężnie uderzył i niestety nie udało się wybronić tej piłki.

13:9 Bociek wykorzystał blok rywali i zdobył punkt.

Winiarski zderzyli się z Sokołowem kolanami i ucierpiał nasz siatkarz.

12:7 Bułgarzy w aut i przewaga Polaków znowu jest spora.

11:7 Josifow oddał nam punkt

10:7 Bułgarzy odrabiają straty, co ułatwili im Polacy. Kurek w dość łatwej sytuacji trafił w aut.

10:5 Ależ dobrze gramy! Bociek trafił wprawdzie w blok, ale piłka wypadła poza boisko!

8:4 Kurek zatrzymał Sokołowa! Przerwa techniczna!

W Ergo Arenie obecny jest m.in. prezydent Sopotu - Jacek Karnowski. Na trybunach zasiadają też zawodniczki Atomu Trefla Sopot.

7:4 Skrimow z lewego skrzydła nie trafił w pole!

5:4 Sokołow z łatwością zdobył punkt.

4:3 Polacy tym razem przewidywalnie, bo piłka trafiła do Winiarskiego. Rywale się wybronili i zmniejszyli stratę.

3:2 W drugim podejściu Winiarski już skutecznie, a do tego błąd popełnili Bułgarzy.

1:2 Winiarski zatrzymany na potrójnym bloku.

1:0 Bociek od razu atakuje pewnie i prowadzimy.

Za chwilę rozpocznie się mecz!

Materiał oryginalny: ME 2013. Polacy przegrali z Bułgarią i odpadli z mistrzostw Europy! [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki