Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2021 CKE - arkusze CKE. Matura zacznie się od środy 3 marca egzaminem z języka polskiego

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W środę, 3 marca 2021, językiem polskim rozpoczynają się próbne matury, przygotowane dla zdających przez Centralna Komisję Egzaminacyjną. Jutro będzie matematyka, a pojutrze – angielski. Na kolejne dni w przyszłym tygodniu zaplanowano następne przedmioty. Większość łódzkich szkół skorzysta z materiałów, choć w różny sposób. Udział młodzieży jest dobrowolny. Choć licea i technika już organizowały próbne sprawdziany w ciągu całego tego roku szkolnego, uczniowie są zainteresowani arkuszami, dostosowanymi do tegorocznych wymagań, które zostały obniżone w związku z pandemią. Czytaj dalej na następnym slajdzie.
W środę, 3 marca 2021, językiem polskim rozpoczynają się próbne matury, przygotowane dla zdających przez Centralna Komisję Egzaminacyjną. Jutro będzie matematyka, a pojutrze – angielski. Na kolejne dni w przyszłym tygodniu zaplanowano następne przedmioty. Większość łódzkich szkół skorzysta z materiałów, choć w różny sposób. Udział młodzieży jest dobrowolny. Choć licea i technika już organizowały próbne sprawdziany w ciągu całego tego roku szkolnego, uczniowie są zainteresowani arkuszami, dostosowanymi do tegorocznych wymagań, które zostały obniżone w związku z pandemią. Czytaj dalej na następnym slajdzie. tomasz czachorowski/polska press
Próbna matura arkusze CKE. Próbne matury 2021: W szkole w reżimie sanitarnym albo w domu online Udział jest nieobowiązkowy. Nauczyciele sprawdzą, ale nie wystawią ocen.

Próbna matura - arkusze CKE

W środę, 3 marca 2021, językiem polskim rozpoczynają się próbne matury, przygotowane dla zdających przez Centralna Komisję Egzaminacyjną. Jutro będzie matematyka, a pojutrze – angielski. Na kolejne dni w przyszłym tygodniu zaplanowano następne przedmioty. Większość łódzkich szkół skorzysta z materiałów, choć w różny sposób. Udział młodzieży jest dobrowolny. Choć licea i technika już organizowały próbne sprawdziany w ciągu całego tego roku szkolnego, uczniowie są zainteresowani arkuszami, dostosowanymi do tegorocznych wymagań, które zostały obniżone w związku z pandemią.

Próbna matura - arkusze CKE

- Początkowo zaplanowaliśmy, że stacjonarnie zorganizujemy tylko próbne egzaminy obowiązkowe – mówi Teresa Łęcka, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. – Pozostałe miały się odbyć zdalnie. Jednak sami uczniowie chcieli, aby do wszystkich jednak podejść w szkole. Choć nie muszą – chcą przyjść i pisać. Widać, że jest im to bardzo potrzebne, dlatego dajemy im taką możliwość.

Próbna matura - arkusze CKE

We wszystkich próbnych testach weźmie też udział młodzież liceów ogólnokształcących numer III i XI.
- Zaprosiliśmy maturzystów, choć oczywiście nieobowiązkowo, i jesteśmy gotowi jak na prawdziwą maturę – zapowiada Bogusław Olejniczak, dyrektor XI LO, które wypuści w tym roku swoich pierwszych absolwentów. – Dochowamy wszelkich procedur. Zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego przygotowaliśmy sale, ustawiliśmy ławki w odstępach 1,5 m, będzie obowiązek dezynfekcji dłoni, maseczki, losowanie miejsc.

Próbna matura - arkusze CKE

- Wcześniej już przeprowadziliśmy próbną maturę z matematyki – mówi Maria Włodarczyk, dyrektor III LO. – Udział w tej przygotowanej przez CKE zadeklarowało 90% maturzystów. Drukujemy arkusze i zaczynamy. Wszystko będzie jak na prawdziwej maturze, także wyniki uczniowie otrzymają w procentach, aby wiedzieli, jak im poszło.
- Statystyki z wtorku 2 marca br. z godziny 10. wskazywały na to, że arkusz na język polski pobrało 32 procent wszystkich szkół, które przeprowadzają maturę – podsumował Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. – Można więc przypuszczać, że one zamierzają zrobić próbę stacjonarnie.
Inne szkoły – jak np. XXI czy I LO – w swoich gmachach przeprowadzą tylko wybrane egzaminy. A niektóre placówki w ogóle od nich odstępują w tej formie.

- Chętni będą mogli wziąć udział online – mówi Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła. – Mieliśmy własną próbną maturę. Te materiały wykorzystamy w przygotowaniach do właściwych egzaminów.

Arkusze próbne z języka polskiego online będą dostępne już od godziny 9. na stronie internetowej CKE. Nie będą kodowane. Prace uczniów sprawdzą nauczyciele, zgodnie z kluczem CKE. Nie mogą jednak wystawiać ocen. Testy mają wyłącznie charakter diagnostyczny. Jak zapewnia Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik - tym razem zadbano o nowe zadania. Wszystkie marcowe egzaminy próbne mają mieć charakter diagnostyczny.

- Ich celem jest zdobycie informacji o stopniu opanowania przez zdających materiału- zaznacza. - Nie widzimy sensu, by wystawiać stopnie za próbne egzaminy i zachęcamy, by tego nie robić.

Próbne matury 2021 przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zostaną przeprowadzone od 3 do 16 marca. Dla szkół organizacja testowej wersji egzaminu dojrzałości jest dobrowolna.

CKE wzięła pod uwagę fakt, że część uczniów nie będzie mogła zjawić się na próbnej maturze np. z powodu kwarantanny. Zapewne znajdą się też tacy, którzy mogą się obawiać o swoje zdrowie. Dla takich osób CKE ma udostępnić uczniom arkusze egzaminacyjne na swojej stronie.

Matura z języka polskiego
Podstawa to 9 głównych lektur, tzw. "gwiazdkowych".
Oto lista lektur obowiązkowych na maturze:

  • Bogurodzica

  • Treny, Pieśni, Psalmy- Jan Kochanowski

  • Dziady cz.III- Adam Mickiewicz

  • Pan Tadeusz- Adam Mickiewicz

  • Krzyżacy/Potop/Quo vadis- Henryk Sienkiewicz

  • Lalka- Bolesław Prus

  • Wesele- Stanisław Wyspiański

  • Ferdydurke- Witold Gombrowicz

  • Wybrane opowiadanie- Bruno Schulz

  • Zalecane jest powtórzenie najważniejszych informacji z takich dzieł jak:

  • "Kordian" Juliusza Słowackiego,

  • "Granica" Zofii Nałkowskiej,

  • "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego,

  • "Tango" Sławomira Mrożka

  • "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Przygotowując się do egzaminu warto przypomnieć sobie takie pozycje literackie, których znajomością można będzie pochwalić się w pracy pisemnej. Mowa m.in. o twórczości:

  • Juliana Tuwima,
  • Stefana Żeromskiego,
  • Leopolda Staffa,
  • Jana Kasprowicza,
  • Bolesława Leśmiana,
  • Jarosława Iwaszkiewicza

Nie wolno zapomnieć powtórzyć sobie cech poszczególnych epok literackich oraz motywów literackich.

Nieodłącznym elementem matury pisemnej (również próbnej) jest praca pisemna, dlatego też, aby uzyskać jak największą ilość punktów za to zadanie zaleca się powtórzenie informacji na temat podstawowych form pisemnych - zaproszeniu, streszczeniu, opisie, charakterystyce czy rozprawce. W tej kwestii warto przypomnieć sobie wszelkie kwestie formalne, które składają się na daną formę - np. zwroty charakterystyczne dla zaproszenia, strukturę charakterystyki, różnice pomiędzy opisem a charakterystyką czy ilość argumentów, niezbędnych w rozprawce.
Np. w ubiegłorocznym arkuszu maturalnym z języka polskiego trzeba było napisać:
1.streszczenie tekstu "Co znaczy myśleć?" (J.Tischner) na 40-60 słów,
2.wypracowanie (rozprawka) na minimum 250 słów - "Wesele" (S.Wyspiański) lub "Daremne" (A.Kamieńska)

Na pewno na maturze próbnej z polskiego pojawia się nastepujące typy zadań
Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się zazwyczaj z 13-14 zadań. Egzamin ten można podzielić na 3 części, z których pierwsze dwie to zadania odnoszące się do podanych tekstów, a ostatnia - to praca pisemna. Ilość punktów, którą można uzyskać na maturze z polskiego to: 70 pkt.

W oparciu o arkusz maturalny z 2020 roku przedstawiamy typy zadań, które najczęściej pojawiają się na egzaminie maturalnym z polskiego, oto one:

TEKST 1 (zadania 1-7):

  • Oceń prawdziwość podanych stwierdzeń (P/F),
  • Rozstrzygnij, czy z tekstu 1 wynika, że ...
  • Uzupełnij podane zdania
  • Wyjaśnij sens sformułowania...
  • Wyjaśnij sformułowanie...
  • Przyporządkuj funkcje do poszczególnych zdań,
  • Wskaż cechy języka autora tekstu,
  • Podaj autora i tytuł tekstu

TEKST 2 (zadania od 8-13):

  • Sformułuj argument,
  • Wyjaśnij na czym polega...
  • Sformułuj argumenty uzasadniające przekonanie autora tekstu
  • Dokończ zdanie,
  • Uzupełnij tabelę,
  • Napisz streszczenie tekstu liczące 40-60 słów

WYPRACOWANIE - zadanie 14:
•Wybierz jeden temat i napisz wypracowanie
a) Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie
b) Zinterpretuj podany utwór

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany