Matura 2021 - będzie łatwiejsza? Minister edukacji i nauki przedstawił propozycje. Jak ma wyglądać?

Magdalena Jach
Magdalena Jach

Wideo

Matura 2021 – czy będzie łatwiejsza? Jak ma wyglądać? Minister edukacji i nauki przedstawił propozycje zmian w egzaminach na ten jeden wyjątkowy rok. Teraz zostaną poddane pod dyskusję. Co się zmieni dla tegorocznych maturzystów? Co „wypadnie” z egzaminacyjnych wymagań?

Matura 2021 – będzie łatwiejsza? Jak ma wyglądać?

Minister edukacji i nauki przedstawił propozycje zmian w egzaminach na ten jeden wyjątkowy rok.
Teraz zostaną poddane pod dyskusję.
Co się zmieni dla tegorocznych maturzystów? Co „wypadnie” z egzaminacyjnych wymagań?

Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej poinformował o zmianach, które zostaną wprowadzone na maturze, która zgodnie z kalendarzem roku szkolnego ma się rozpocząć 4 maja 2021. Szef MEN przekazał, że rozpoczęły się prace zespołów eksperckich już pod koniec października. Podkreślał, że skorygowanie podstaw programowych z przedmiotów egzaminacyjnych spowodowane jest tym, że tegoroczni maturzyści (i ósmoklasiści) są poszkodowani przez strajk nauczycieli (w roku szkolnym 2018/19) oraz z powodu wprowadzenia nauki zdalnej wiosną (w r. szk. 2019/20) i jesienią (w r. szk. 2020/21).

- Ci uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się normalnie, w systemie stacjonarnym i przez cały czas - uzasadnił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Dlatego proponuje, aby zakres wiedzy wymagany przy sprawdzianach państwowych został ograniczony o 20-30 procent. Matura ustna na razie nie zostaje odwołana, ale czy się odbędzie – to będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju, w tym od tego, czy i kiedy uczniowie wrócą do lekcji w szkołach.

- Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji – czytamy w komunikacie resortu edukacji. - Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów. Wymagania egzaminacyjne to istotne wytyczne dla nauczycieli i uczniów. Dzięki nim wiadomo, jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych oraz co należy z lat wcześniejszych powtórzyć do egzaminu.

Matura 2021 – będzie łatwiejsza? Jak ma wyglądać?

Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Podjął również decyzję o powołaniu zespołów eksperckich, których zadaniem było opracowanie propozycji wymagań egzaminacyjnych. Członkami tych zespołów zostali eksperci w zakresie każdego przedmiotu: nauczyciele - praktycy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Efektem pracy zespołów jest przygotowana propozycja wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021. Co istotne zmiana ta będzie dotyczyła egzaminów wyłącznie w bieżącym roku szkolnym.
Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia. Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dodatkowo dyrektor CKE opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.

Próbna matura 2021
Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych, opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 r.

Zmiana arkuszy egzaminacyjnych
Wprowadzenie na potrzeby egzaminów w 2021 r. wymagań egzaminacyjnych wiąże się z modyfikacją formuły arkuszy egzaminacyjnych.
Mniej matematyki
Zmiana ta będzie dotyczyła m.in.:
- w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym:
•zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (przede wszystkim w zakresie zadań otwartych), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (170 minut);
Bez obowiązkowego egzaminu z przedmiotu wybanego na poziomie rozszerzonym
w przypadku egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym:
•zniesienia obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym jako warunku zdania egzaminu maturalnego.

Konsultacje dla maturzystów
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Red

Czyli debili produkować ciąg dalszy. Im człeczyna głupszy, tym łatwiej nim zmanipulować. Syjonistyczna mafia realizuje plan Polin

Dodaj ogłoszenie