Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Odliczają już dni do matury! W szkołach trwają przygotowania. Termin rozpoczęcia matur 2020. Kiedy egzamin maturalny w Łodzi?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Tegoroczni absolwenci łódzkich liceów i techników już odliczają dni do swojej matury. A zostało ich tylko 12. Egzaminy z powodu pandemii koronawirusa rozpoczną się 8 czerwca. Szkoły szykują się do ich przeprowadzenia w wyjątkowym czasie oraz warunkach.

- Przygotowania idą bardzo dobrze – zapewnia Ewa Wojciechowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie do egzaminów przystąpi 162 tegorocznych oraz 40 absolwentów z lat poprzednich. – Stoliki zostały już poustawiane – zgodnie z zaleceniami sanitarnymi w odległości co 1,5 metra. Zrobiliśmy nowe listy z przydziałami młodzieży do poszczególnych sal. Będzie ich więcej niż zwykle, bo np. w sali gimnastycznej będzie mogło zasiąść tylko 51 osób, podczas gdy zazwyczaj siadało 100.

- Dwie sale gimnastyczne i aula będą miejscami, gdzie przez dwa dni 127 naszych absolwentów napisze pierwsze egzaminy obowiązkowe z polskiego i matematyki – zapowiada Aleksandra Opłatowska, wicedyrektor XXXII Liceum Ogólnokształcącego. – Natomiast na trzeci dzień, kiedy większość będzie zdawać język angielski, już musimy szykować mniejsze sale, by dobrze było słychać nagrania. Ale podczas gdy w ubiegłych latach mogliśmy w jednej przygotować 24 miejsca, w tym roku będzie mogło być ich tylko 12. W konsekwencji będzie więcej sal, co wiąże się z powołaniem większej liczby zespołów nadzorujących – na szczęście mogą one liczyć nie po trzy, a po dwie osoby.

Logistycznie i organizacyjnie sobie poradzimy – zapewniają dyrektorzy szkół. Złożyli już zamówienia na środki dezynfekujące, które muszą być dostępne przy wejściach. Zakupi je miasto.
- Martwię się jedynie o maturzystów, z którymi mamy jednak dość utrudniony kontakt – przyznaje Aleksandra Opłatowska. – Staramy się dotrzeć do wszystkich z najważniejszymi informacjami: o której godzinie powinni przyjść, którym wejściem dostać się do swojej sali, że muszą przynieść własne kalkulatory proste, przybory.

Zdający powinni na bieżąco śledzić wiadomości, które szkoły zamieszczają w dziennikach elektronicznych, a także za pośrednictwem innych kanałów komunikacji elektronicznej, aplikacji itp. Ważne jest, by zapoznali się z obowiązującymi procedurami w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Są one też dostępne na stronach MEN i CKE.
Nauczyciele większości łódzkich liceów i techników nie pozostawili maturzystów samym sobie i od chwili ukończenia przez nich szkół, czyli od 26 kwietnia, służą im pomocą.

- Prowadzą regularnie zajęcia online z przedmiotów maturalnych – rozwiązują zadania z arkuszy maturalnych, odpowiadają na pytania i wątpliwości - mówi Ewa Wojciechowska, dyrektor I LO. – Teraz pojedyncze osoby zgłaszają potrzebę spotkań na konsultacjach.

Nadal nie nic nie wiadomo natomiast na temat terminu otwarcia miejskich szkół podstawowych oraz testach dla ich kadry. We wtorek, 26 maja, miasto otrzymało kolejne wyniki testów na COVID-19 – u 112 pracowników przedszkoli są ujemne, 27 maja więc otwiera się 25 następnych placówek. Jak zapowiedziała prezydent Hanna Zdanowska – czeka aż dotrą wszystkie wyniki i będzie znana skala zjawiska w środowisku łódzkiej oświaty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany