MATURA 2019 ARKUSZE CKE język polski: Odpowiedzi, tematy, ARKUSZE CKE 2019. CKE 7.05.19, Odpowiedzi matura 2019 polski

mj
Matura 2019 Język Polski. W poniedziałek 6 maja maturzyści rozpoczną egzamin maturalny 2019. Na pierwszy ogień matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym.MATURA 2019 JĘZYK POLSKI – PYTANIA, TEMATY, PRZECIEKI, ARKUSZE CKE. MATURA 2019 POLSKI, ARKUSZE CKE
Matura 2019 Język Polski ARKUSZE CKE, odpowiedzi. Matura 2019 polski, ARKUSZE CKE, TEMATY. Kryteria oceniania rozprawki. W poniedziałek, 6 maja maturzyści rozpoczęli egzaminy maturalne. Matura 2019 JĘZYK POLSKI - na pierwszy ogień tradycyjnie matura z języka polskiego poziom podstawowy i rozszerzony. Pytania na maturze z języka polskiego, jakie będą? Matura 2019 polski odpowiedzi. Sprawdźcie! MATURA 2019 JĘZYK POLSKI – PYTANIA, TEMATY, PRZECIEKI, ODPOWIEDZI – ARKUSZE CKE.

MATURA 2019 JĘZYK POLSKI - ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE 6.05.19

Matura 2019 język polski poziom podstawowy

POLSKI ODPOWIEDZI

CO było na maturze z polskiego?
„Dziady” Mickiewicza oraz „Samotność” Anny Świrszczyńskiej pojawiły się w tematach wypracowań na maturze z języka polskiego.
Maturzyści, którzy dziś przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Pierwszy z nich był rozprawką „Czym dla człowieka może być wolność?” z odwołaniem się do fragmentu „Dziadów” części trzeciej, zawartego w arkuszu, ale też do całości lektura oraz do jednego wybranego tekstu kultury. Na rozważania na ten temat zdecydowała się większość zdających. Drugi temat tradycyjnie był interpretacją wiersza – tym razem maturzystom zaproponowano „Samotność” Anny Świrszczyńskiej.

Matura POLSKI tematy poziom podstawowy i rozszerzony

Ja zdecydowałem się na rozprawkę na temat wolności – opowiada Nikodem Cieleban, absolwent XXVI LO. - Temat mi się podobał, dawał wiele możliwości interpretacji samego pojęcia wolności oraz wyboru przykładów.
Ponadto w arkuszu znalazł się też tekst publicystyczny na temat dyskusji - czym jest językowy savoir vivre oraz tekst do rozpoznania. Według zdających był to fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, który należało omówić w kontekście klęski przezwyciężonej.
MATURA 2019 JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY TEMATY:
Temat rozprawki brzmiał: "Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu III części "Dziadów", całego dramatu oraz wybranego tekstu kultury."
Uczniowie do interpretacji mieli wiersz
Samotność - Anna Świrszczyńska
Samotność

Samotność,
ogromna perła samotności,
w niej się ukryłam.

Przestrzeń,
która się rozprzestrzenia,
w niej ogromnieję.
Cisza, źródło głosów.
Nieruchomość, matka ruchu.

Jestem sama.
Jestem sama, a więc jestem niczym.
Co za szczęście.
Jestem niczym, a więc mogę być wszystkim.
Egzystencja bez esencji,
esencja bez egzystencji, wolność.

Jestem czysta jak to, czego nie ma,
bezpieczna jak platońska idea,
bogata jak możliwość.
Śmiejąc się wyciągam ręce
do tysiąca moich wspaniałych przyszłości.
Mogę stać się pianą na morzu
i osiągnąć jej szczęście krótkotrwania.
Albo meduzą i mieć na własność
całą śliczność meduzy.
Albo ptakiem z jego szczęściem lotu,
albo kamieniem z jego szczęściem wieczności,
albo drogą mleczną.

Jestem sama, jestem silna.
Samotność chroni mnie.
Jestem sama, a więc mnie nie ma,
nie ma mnie, a więc istnieję
doskonale jak doskonałość,
rozmaicie jak rozmaitość.

Potem przyjdą ludzie. Dadzą mi
skórę, kolor oczu, płeć i nazwisko.
Dadzą przeszłość i przyszłość
gatunku homo sapiens.

Anna Świrszczyńska

W poniedziałek, 6 maja, zaraz po długim majowym weekendzie, w łódzkich liceach i technikach rozpoczną się MATURY 2019 - JĘZYK POLSKI MATURA 2019 poziom podstawowy i rozszerzony. Ze względu na strajk nauczycieli, który został zawieszony dopiero 27 kwietnia rano, istniało realne zagrożenie, że młodzież może nie móc do nich przystąpić. Jednak jak zapewnił nas kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski, wszystkie szkoły w Łodzi i całym województwie (a jest ich 425) dokonały klasyfikacji uczniów ostatnich klas.

MATURA 2019 język polski: Egzamin pisemny. Matura 2019 język polski odpowiedzi, arkusze

Pisemna matura z języka polskiego składa się z testu oraz wypracowania:
Matura polski:
test sprawdza umiejętność oraz wiedzę ucznia
wypracowanie sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej

Matura 2019 język polski – poziom podstawowy ARKUSZE CKE. Matura 2019 polski odpowiedzi, arkusze

Matura 2019 z języka polskiego odbędzie się 6 maja. Na poziomie podstawowym rozpocznie się o godz. 9. Na napisanie tej części matury uczniowie mają 170 minut.

Matura 2019 język polski – poziom rozszerzony. Matura 2019 język polski odpowiedzi, arkusze

Matura 2019 z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpocznie się o godz. 14. W tym przypadku maturzyści, którzy będą pisać egzamin rozszerzony z polskiego, będą mieli o 10 minut więcej, czyli 180 minut.

Przypomnijmy, że w Łodzi tylko 4 technika klasyfikowały młodzież przed strajkiem. Większość szkół w Łodzi uczyniła to dopiero w piątek 26 kwietnia, czyli ostatniego dnia roku szkolnego maturzystów. Wtedy to część rady pedagogicznej niezbędna do uzyskania kworum, zrezygnowała ze strajku, by wystawić oceny maturzystom.

10 dochodowych zawodów, do których nie potrzeba studiów - na...

MATURA 2019 POLSKI – PRZECIEKI, CO MOŻE BYĆ?

Oto lista tematów, które zwykle typowane są jako te, które pojawią się w arkuszach maturalnych:
MATURA 2019 POLSKI TEMATY - przykładowe

 • Wesele
 • Ferdydurke
 • Gustaw Herling Grudziński
 • Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia
 • Motyw pracy w literaturze
 • Motyw tęsknoty w literaturze
 • Praca – pasja czy obowiązek
 • Jaką funkcje pełnią przysłowia we współczesnej polszczyźnie

W przypadku 20 szkół w mieście po tym terminie uczniów klasyfikowali sami dyrektorzy – mówi Grzegorz Wierzchowski. - Nikt nie ubiegał się o pomoc samorządu.

Taką możliwość zapewniło wprowadzenie nowego prawa ustawie oświatowej, które zostało przygotowane przez rząd na potrzeby wyjątkowej sytuacji. Wynika z tego, że licea i technika są gotowe na przeprowadzenie matur, dyrektorzy nie mieli też problemów ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych. Uroczystości pożegnania swoich tegorocznych absolwentów postanowili przełożyć na koniec maja.

Po tych wszystkich emocjonujących wydarzeniach, absolwenci – tradycyjnie jak co roku – majówkę spędzają więc na nauce. To ostatni moment, aby jeszcze coś sobie przypomnieć, przećwiczyć czy powtórzyć. Od poniedziałku zaczną się egzaminy. Potrwają one do 23 maja.w

MATURA 2019 JĘZYK POLSKI - TEST

Przypomnijmy, że na maturze z języka polskiego test składa się z dwóch zestawów, z których każdy obejmuje:

 • Tekst lub dwa teksty liczące łącznie nie więcej niż 500 słów,
 • Wiązkę 5–7 zamkniętych i/lub otwartych zadań do tekstu z miejscem na wpisanie odpowiedzi
 • Teksty, do których odnoszą się zadania, zgodnie z podstawą programową mogą mieć charakter popularnonaukowy, publicystyczny lub polityczny.

Również w poniedziałek do normalnych zajęć wrócą uczniowie podstawówek i gimnazjów. Majówka przedłuży się natomiast o trzy dni uczniom klas I i II liceów oraz I, II i III techników. To dlatego, że w tych dniach ich starsi koledzy piszą obowiązkowe matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Na lekcje przyjdą więc dopiero 9 maja. Licząc od pierwszego dnia strajku (8.04) daje to miesiąc bez szkoły.

Matura 2020 czas start! Egzaminy dojrzałości ruszają w ponie...

Czesne na uczelniach nie będzie obniżone ze względu na pandemię

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

dziwki24.pl - Młoda studentka 22lat, pozna zadbanego faceta na sponsoring lub miłe spędzanie czasu mój profil ze zdjęciami tu: http://dziwki24.pl i mój nik: monika22 napisz odpisuje w ciągu 3 minut .

m
matura 2019

Jakieś przecieki ktoś od Was ma? Hej piszcie w komentarzach

Dodaj ogłoszenie