MATURA 2015. Egzamin z języka polskiego POZIOM PODSTAWOWY [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

(a, aip)
PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS
MATURA 2015. 4 maja ruszają matury. 4 maja maturzyści będą zdawać egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. EGZAMIN Z JĘZYKA POLSKIEGO. U nas znajdziesz ARKUSZE i ODPOWIEDZI. W poniedziałek rozpoczyna się tegoroczny maraton maturalny. O godz. 9 abiturienci przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Jutro czeka ich pisemny sprawdzian z matematyki, a w środę z języka angielskiego.

Arkusze w formacie pdf do pobrania TUTAJ: Matura 2015: Polski łatwiejszy niż się uczniowie spodziewali [ZOBACZ ARKUSZE]

Kolejne dni zarezerwowane są na inne przedmioty – w tym języki – oraz na sprawdziany na poziomach rozszerzonym bądź dwujęzycznym. I tak aż do 22 maja. Jeszcze dłużej, bo do 29 bm., mogą potrwać egzaminy ustne (harmonogram ustalają szkoły).
Maturzystom życzymy wytrwałości i połamania piór!

MATURA 2015 - jakie zmiany czekają na zdających?
Zmiana formuły części ustnej egzaminu z języka polskiego – prezentację zastąpi wypowiedź ustna na określony temat. Zdający będzie losował zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie. Zadaniem zdającego będzie – po 15-minutowym przygotowaniu – wygłoszenie wypowiedzi monologowej, a następnie uczestniczenie w związanej z tą wypowiedzią rozmowie z zespołem przedmiotowym.
egzaminy z przedmiotów dodatkowych w części pisemnej będzie można zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Obowiązek przystąpienia do części pisemnej egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym jako dodatkowy warunek zdania egzaminu maturalnego. Pozostałe warunki pozostają niezmienione. Podobnie jak w latach 2010–2014 konieczne będzie uzyskanie minimum 30% punktów z każdego z pięciu obowiązkowych egzaminów: dwóch w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny) oraz trzech w części pisemnej (język polski, matematyka, język obcy nowożytny – wszystkie na poziomie podstawowym).

MATURA 2015 - wyniki
Wyniki z egzaminów z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch formach: (a) podobnie jak dotychczas – jako procent uzyskanych punktów oraz (b) jako pozycja na skali centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od posiadacza świadectwa.

W egzaminie maturalnym od 2015 r. – zwłaszcza w arkuszach na poziomie rozszerzonym – jeszcze większy niż dotychczas nacisk będzie położony na sprawdzanie umiejętności niezbędnych każdemu studentowi i pracownikowi, takich jak np. przetwarzanie informacji z różnych źródeł, w tym krytyczne analizowanie i porównywanie ich treści, wnioskowanie, stawianie hipotez i ich weryfikowanie, identyfikowanie i wyjaśnianie związków i zależności. Te w dużej mierze uniwersalne, Ponadprzedmiotowe umiejętności będą sprawdzane w zadaniach wymagających solidnej wiedzy z zakresu danego przedmiotu, określonej w wymaganiach szczegółowych podstawy programowej. - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

MATURA 2015. [TERMINY MATUR, PRZECIEKI MATURA 2015, CO WOLNO NA MATURZE 2015]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie