Matura 2015 CHEMIA: Za trudna matura? Walka o chemię trwa

Katarzyna Sklepik, Anna Jarmuż
Maturzyści na rozwiązanie matury z chemii rozszerzonej (według starej formuły) mieli 150 minut, według nowej - 180 minut. "Starzy" maturzyści rozwiązywali 45 zadań, "nowi" - 41.
Maturzyści na rozwiązanie matury z chemii rozszerzonej (według starej formuły) mieli 150 minut, według nowej - 180 minut. "Starzy" maturzyści rozwiązywali 45 zadań, "nowi" - 41. Waldemar Wylegalski
Zdaniem uczniów na egzaminie z chemii pojawiły się kontrowersyjne pytania, zadań było za dużo, a czas na ich rozwiązanie był zbyt krótki. Centralna Komisja Egzaminacyjna dowodzi, że "stara matura" z chemii była przeprowadzona prawidłowo.

Trwa batalia maturzystów, którzy zdawali egzamin z chemii na starych zasadach. Są to uczniowie techników i absolwenci liceów, którzy poprawiają swój wynik. Sprawa może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób. Na początku tygodnia maturzyści wysłali pismo do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Postulowali w nim m.in. o możliwość powtórnej matury, dodatkowe punkt i wskazali błędne zadania.

- Do części z nich trafiła już odpowiedź, pozostali dostaną ją w poniedziałek - mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE. Nie chciał nam jednak zdradzić, co się w niej znajduje. Pismo pokazali nam maturzyści. Dyrektor Smolik powołuje się w nim na ekspertyzy anonimowych ekspertów z wydziałów chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. Żadna z nich nie odwołuje się do kontrowersyjnych - zdaniem maturzystów - zadań, mówią natomiast o tym, że "arkusze przygotowane są bardzo starannie" i wymieniają informatory CKE, w których można zapoznać się ze standardami matur.

Dr inż. Zdzisław Głowacki, autor podręczników do chemii z Oficyny Wydawniczej "Tutor" mówi wprost, że arkusz nowej matury z chemii był niezwykle łatwy, a nowa podstawa programowa jest w sposób nieprzemyślany uproszczona i niespójna. Wycięto z niej elektrochemię, kinetykę i termodynamikę chemiczną. - Tu pojawia się istotny problem "starych" maturzystów - piszą trudniejsze egzaminy z szerszej podstawy programowej, a waga ich punktów procentowych przy przyjęciu na studia jest taka sama - mówi dr inż. Zdzisław Głowacki.

I o te punkty na studia najbardziej chodzi, zwłaszcza jeśli mowa o studiach medycznych czy politechnicznych, na których wynik matury z chemii jest kluczowy. - Mamy już gotową odpowiedź do CKE i pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi maturzystka Karolina Kędzierska.

Maturzyści nie składają jeszcze broni. Wystosowali już pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Naczelnej Izby Kontroli. A także do złożył pisma do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Fundacji Inicjatyw Oświatowych.


Arkusz ma niedopatrzenia

Fragment opinii dr Waldemara Grzesiaka, poznańskiego chemika który przygotowuje uczniów do matury z chemii:
(..) Analizując arkusz egzaminu maturalnego z 15 maja 2015 roku, z chemii na poziomie rozszerzonym, według "starej podstawy można znaleźć w nim liczne niedopatrzenia, uchybienia i błędy.
Zadania 8. Brak we wstępie informacji: na temat rozpuszczalności chlorku magnezu...
Zadanie 11. Brak informacji, jaki jest rząd reakcji hydrolizy sacharozy i brak sugestii , że proces ten jest podobny do rozpadu promieniotwórczego (...) W tym przypadku w zależności od danych na jakich skupią się uczniowie możliwe są dwa rozwiązania: 288 lub 384 minuty.
Zadanie 14. Bazuje na "nowej podstawie" - formułowanie i potwierdzanie hipotez. Pierwsze dwa podpunkty zadania są niespójne, stąd nie da się postawić hipotezy.
Zadania 15. Brak informacji o objętości rektora.
Zadania 18, 45. Wykraczają poza podstawę programową obowiązującą do 2014 roku

Matura 2015 CHEMIA Maturzyści piszą petycją

Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2015 CHEMIA: Za trudna matura? Walka o chemię trwa - Głos Wielkopolski

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tubylec
Ile matur została oceniona zbyt pozytywnie (max) aby dzieci mafii sowiecko-żydowskiej miały wolny wybór studiów? Czy gnojenie Polaków ma odwrócić uwagę od tego procederu?
n
noname
przecież wasza matma rozszerzona była banalna w porównaniu do tej ze starej podstawy programowej. jak zobaczyłam pytania a, b, c, d (ich treść) to cofnęłam się stronę wcześniej, by mieć pewność, że weszłam w rozszerzenie. jedyne trudne pytanie to te ostatnie. reszta - o wiele niższy poziom niż zeszłoroczne matury i tegoroczna na starej podstawie. i proszę nie przytaczać zadania z granic, które było naprawdę bardzo, bardzo łatwe.
E
E tam
Za trudna matura? No bez przesady. To zaciemnia obraz całego problemu. Bo to brzmi jakby ktoś marudził "jaka trudna matura", bo się nie nauczył. A to nie tak. Nie trudna. Tylko TRUDNIEJSZA. A
to subtelna różnica. No i też to brzmi jakby nie wiadomo co, nam kazaliby pisać syntezę na 5 A4, a
im jakieś g****** strącanie soli. Tylko o niewielką różnicę w przypadku tych "górnych percentyli" kiedy to, że ktoś perfekcyjnie rozumie chemię, nie wystarcza, a trzeba uważać na każdy szczegół. I chodzi tylko o tyle. i AŻ o tyle, że w przypadku nowej reformy było to zauważalnie łatwiejsze. Tylko i AŻ tyle.
K
K
Błagam! Nowa matma R nie była trudna! Wszystkie zadania były typowe!
.
No może i mieliście, ale jak ktoś zdaje chemię z nowej podstawy to będzie porównywany z kimś kto zdaje ,,starą'' chemię, nie matematykę...wiec raczej słabe porównanie (chyba tylko w Łodzi na medycynę można zdawać matmę zamiennie na chemię). Więc jeśli czujecie się pokrzywdzeni matematyką, zmobilizujcie się...czy ktoś komuś broni ?
q
qwertyuiop
Mieliście trudniejszą chemię, rozumiem tę niesprawiedliwość, bo mieliście 45 zadań na 150 minut, ile do tej pory nie było w żadnych arkuszach. Ale za to my mieliśmy trudniejszą matematykę R, przy której próbna nowa matura i stare arkusze były jak podstawa, a biologia to był egzamin z szybkiego czytania ze zrozumieniem, czego wielu z nas zdających się nie spodziewało, wielu z nas nie wyrobiło się ze wszystkimi zadaniami. Dlatego remis.
Dodaj ogłoszenie