Mateusz Cierniak obronił tytuł mistrza świata. Na torze nie miał sobie równych!

Partnerem cyklu jest ORLEN
Mateusz Cierniak wygrał żużlowe SGP2 i obronił tym samym tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. To niezwykłe wydarzenie, ponieważ w całej historii dokonało tego tylko trzech zawodników. Jak wyglądał ten dzień na torze? Co jeszcze wydarzyło się w żużlowym świecie?

Komplet punktów i spora przewaga nad konkurencją

Po dwóch rundach Speedway Grand Prix 2, Mateusz Cierniak miał komplet punktów i sporą przewagę nad konkurentami. W duńskim Vojens zaczął od zera w pierwszym biegu, później jednak zdobył 10 punktów w rundzie zasadniczej i pewnie awansował do półfinału. W nim niestety wjechał w taśmę i musiał chwilę wstrzymać się z celebracją tytułu mistrza świata juniorów.

Najwięksi konkurenci do złota Mateusza Cierniaka – Keynan Rew z Australii i rodak Bartłomiej Kowalski również odpadli w półfinałach. W wielkim finale zwyciężył Damian Ratajczak. Te wszystkie rozstrzygnięcia ułożyły się doskonale dla reprezentantów Polski – klasyfikację generalną z 49 punktami wygrał Cierniak, przed Ratajczakiem (45 punkty) i Kowalskim (42 punkty). Całe podium zajęli więc Polacy!

Cierniak kolejny raz obronił tytuł!

Cierniak broniąc tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów, dołączył do elitarnego grona. Wcześniej ta sztuka udawała się jedynie dwóm zawodnikom (Emil Sajfutdinow (2007-08) oraz Darcy Ward (2009-10)). Dwa złote medale mistrzostw świata do lat 21 ma też Maksym Drabik, który wygrywał w latach 2017 i 2019. Jest to zatem niezwykłe wydarzenie nie tylko dla fanów żużlowych zmagań, ale również samego Mateusza Cierniaka.

Niestety losu Cierniaka nie podzielił Bartosz Zmarzlik, który nie wystąpił w Grand Prix Danii. Okazało się bowiem, że Polak został zdyskwalifikowany z powodu niewłaściwego kombinezonu, którego używał w kwalifikacjach. Sędziowie uznali, że jego kevlar z numerem startowym miał niezgodne z regulaminem logotypy.
Polak wciąż pozostaje na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej cyklu. Kwestia złotego medalu rozstrzygnie się 30 września w Toruniu.

Materiał oryginalny: Mateusz Cierniak obronił tytuł mistrza świata. Na torze nie miał sobie równych! - Sportowy24