Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz dosyć pozbawionej blasku i energii skóry? Skuteczne sposoby na regenerację skóry

Porady
iStock
Stres, kiepskie warunki atmosferyczne czy wreszcie upływ czasu sprawiają, że skóra traci energię i wigor. To znak, że potrzebuje intensywnej odnowy. Podpowiadamy, jak zadbać o prawidłową regenerację skóry.

Ludzka skóra podlega nieustannej regeneracji, dzięki czemu może nie tylko efektywnie pełnić swoją funkcję - przy okazji dobrze wygląda. U zdrowej młodej osoby pełen cykl odnowy komórkowej skóry trwa ok. 28 dni, co pozwala na bieżąco zastępować uszkodzone komórki nowymi, koić podrażnienia, goić uszkodzenia naskórka itd. Z wiekiem ten proces wydłuża się. Ma to bezpośrednie przełożenie na kondycję i wygląd skóry, której wyraźnie brakuje witalności i energii. Dodatkowo długotrwała ekspozycja na trudne warunki atmosferyczne czy stres sprawia, że skóra będzie potrzebowała dodatkowej pomocy w zregenerowaniu uszkodzeń. Wczesną wiosną lub jesienią borykasz się z nagłym pogorszeniem stanu skóry? O tym właśnie mówimy.

Gdy skóra traci witalność

Co robić, gdy skóra jest wyraźnie w gorszej kondycji? Odczekanie niemal miesiąca na pełen cykl odnowy to pomysł dla wyjątkowo cierpliwych. Niestety nie daje też stuprocentowej gwarancji, że po upływie 28 dni stan skóry ulegnie znacznej poprawie. Lepiej z pomocą właściwych kosmetyków oraz zabiegów wspomóc skórę.

Po pierwsze - peeling

Peeling jest o wiele ważniejszym kosmetykiem niż wiele kobiet sądzi. Kosmetyki złuszczające ułatwiają usunięcie nadmiaru obumarłego naskórka, co daje natychmiastową i wyraźną zmianę w wyglądzie skóry. Jest lepiej dotleniona, odzyskuje naturalny blask. Jej koloryt zostaje ujednolicony - drobne przebarwienia są mniej widoczne. Pozbawiona nadmiaru obumarłych komórek skóra lepiej wchłania kosmetyki pielęgnacyjne, co zwiększa ich efektywność. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku kosmetyków o działaniu regenerującym. Skuteczny peeling to peeling wykonywany regularnie (co najmniej raz na dwa tygodnie) oraz dopasowany do typu skóry. Posiadaczki przetłuszczającej się cery z tendencją do zaskórników mogą pozwolić sobie na stosowanie kosmetyków mechanicznie ścierających obumarły naskórek. W przypadku aktywnego trądziku lepiej wybrać peelingi chemiczne (np. bazujące na kwasie salicylowym i jego pochodnych). Przy płytko unaczynionej i bardzo wrażliwej skóry najlepsze będą delikatne peelingi enzymatyczne.

Szara, pozbawiona blasku i witalności, skłonna do podrażnień czy wreszcie skóra dojrzała. W każdym z tych przypadków warto sięgnąć po krem regenerujący. Jego zadaniem jest pobudzenie naturalnej odnowy komórkowej skóry, dzięki czemu odzyskuje ona dobrą formę oraz piękny wygląd. Po 35-40. roku życia wklepywanie w skórę dobrego serum oraz kremu regenerującego powinno być tak rutynową czynnością jak higiena jamy ustnej. W tym wieku bowiem fizjologiczny cykl odnowy naskórka zwalnia, przez co jest mniej efektywny. Warto pobudzać go odpowiednimi kosmetykami. Co będzie skuteczniejsze: krem na dzień czy na noc? Pora nakładania kremu regenerującego ma ogromne znaczenie. W nocy skóra najlepiej się regeneruje, dlatego nałożenie przed snem kosmetyku dodatkowo stymulującego ten proces jest świetnym pomysłem.

Jakie składniki powinien zawierać krem regenerujący?

Dobry krem regenerujący powinien zawierać składniki o udokumentowanej skuteczności w pobudzaniu odnowy komórkowej skóry. Tylko wtedy można spodziewać się efektów będących czymś więcej niż przejściową poprawą wynikającą z samego nawilżenia naskórka. Silnie regenerującym składnikiem jest witamina A (retinol), zwana także witaminą młodości. Tak głęboko i wielowymiarowo pobudza odnowę komórkową skóry, że jako jedna z niewielu substancji może realnie odmłodzić skórę i spłycić zmarszczki. Oprócz retinolu warto w składzie kosmetyków szukać ekstraktu z kawioru, żeń-szenia, witaminy C w stabilnej formie, fitohormonów, neuropeptydów czy komórek macierzystych.

Po trzecie - regeneracja w gabinecie

Czasem skóra potrzebuje silniejszej odnowy od tej, którą zapewnia krem regenerujący. Warto wtedy wybrać się do sprawdzonego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. W odróżnieniu od kosmetyków przeznaczonych do domowego użytku zabiegi w gabinecie zapewniają o wiele bardziej intensywną regenerację skóry – i to nie tylko na poziomie naskórka. Do najpopularniejszych zabiegów mających na celu głęboką odnowę i rewitalizację skóry należą przede wszystkim peelingi kawitacyjne i chemiczne, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera oraz fal ultradźwiękowych.

Warto regularnie dbać o regenerację skóry. Konieczność częstego stosowania kremu regenerującego z pewnością docenisz, gdy mimo trudnych warunków atmosferycznych twoja skóra wciąż będzie zachwycająco zdrowa i piękna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz dosyć pozbawionej blasku i energii skóry? Skuteczne sposoby na regenerację skóry - Express Bydgoski

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany