MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marta Michałowska, laureatka Plebiscytu Kobieca Twarz Regionu 2023 w kategorii CÓRKI

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Marta Michałowska z Robertem Glinkowskim, prezesem łódzkiego oddziału Polska Press i Stanisławem Wróblem, red. naczelnym "Dziennika Łódzkiego" i Expressu Ilustrowanego.
Marta Michałowska z Robertem Glinkowskim, prezesem łódzkiego oddziału Polska Press i Stanisławem Wróblem, red. naczelnym "Dziennika Łódzkiego" i Expressu Ilustrowanego. grzegorz gałasiński

Kobieca Twarz Regionu 2023 w kategorii Córki
Marta Michałowska ze Szczercowa w powiecie bełchatowskim została zwyciężczynią Plebiscytu Kobieca Twarz Regionu 2023 w kategorii Córki. Jej marzeniem jest, aby na każdym placu zabaw stanęło proste urządzenie do zabaw, które stymulowałoby obie półkule mózgu dzieci i usprawniające opanowanie mowy.
Marzenie nie pojawiło się znikąd. Pani Marta jest absolwentką logopedii na Uniwersytecie Łódzkim, terapeutką mowy. Gdy poznała przyszłego męża i po ukończeniu studiów wróciła do rodzinnej miejscowości.

O tym marzy laureatka Plebiscytu Kobieca Twarz Regionu 2023
Obecnie pani Marta pracuje z dziećmi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bełchatowie. Wielu jej podopiecznych wykazuje cechy autystyczne i nie komunikuje się z otoczeniem za pomocą słów. Logopeda musi potrafić dotrzeć do nich innymi sposobami, a one swoje potrzeby zamiast słowami wyrażają za pomocą mimiki, gestów, postawy ciała – dodaje nasza laureatka. Dzieci lubią te zajęcia, a ja bardzo lubię z nimi pracować, bo są prostolinijne, nie ukrywają swoich emocji. Kocham ten moment, gdy w ich oku rozpala się iskierka, a ja wiem, że udało się nam porozumieć.
Odkąd zainteresowanie i praca pani Marty skupiają się wokół problemów mowy, nasza laureatka często zastanawia się nad tym, jak mogłaby jeszcze pomóc swoim podopiecznym. W mózgu ośrodek odpowiedzialny za mowę leży w sąsiedztwie ośrodka, który jest odpowiedzialny za precyzyjne ruchy rąk, czyli za motorykę małą. W tworzeniu mowy zaangażowane są obie półkule mózgu, a ruch prawą ręką stymuluje ośrodki w lewej półkuli mózgu, natomiast ruch lewą ręką stymuluje prawą półkulę. I tak po krótce Marta Michałowska doszła do wniosku, że najlepszym sprzętem do rehabilitacji mowy byłby rower na linie.

- Na przykład siodełko zawieszone na linie, które będzie wprawiane w ruch, gdy maluch zacznie naprzemiennie pedałować rączkami – wyjaśnia. – Takie narzędzie mogłoby usprawnić przepływy między prawą i lewą półkulą mózgu. Koszt wytworzenia takiego urządzenia nie jest duży i nie potrzeba do tego nie wiadomo jakiej technologii. Myślę, że świat jest gotowy na wydanie takiego urządzenia – mówi zdecydowanie Marta.
Nasza zwyciężczyni konkursu ma nadzieję, że jej marzenia się spełnią i uda się umieścić takie urządzenia na placach zabaw, najlepiej jak Polska długa i szeroka. Wtedy spokojnie mogłaby się zająć badaniami nad mową i terapią tańcem, o czym od dawna także marzy.
Pracując z dziećmi Marta Michałowska cały czas się dokształca. Obecnie studiuje w Warszawie na Wyższej Szkole Psychologii Społecznej, gdzie poznaje metody terapii behawioralnej.
- Udowadnia ona naukowo, że dzięki pracy na wzmocnieniach można wspomóc wiele procesów rozwojowych – wyjaśnia laureatka Plebiscytu Kobieca Twarz Regionu 2023. – Metoda jest skuteczna, także w pracy z dziećmi nadpobudliwymi, u których leczenie farmakologiczne nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Kobiecość, czyli artyzm i kolory
Pani Marta pytana o udział w plebiscycie Kobieca Twarz Regionu 2023 odpowiada, że kobiecość to dla niej artyzm, kolorowe stroje, wyrażanie się bez uciekania się do męskich atrybutów. Możemy na tak wiele sposobów okazywać swoją kobiecość w pomysłach, działaniach i w sposobie bycia.

- Życie jest za krótkie, aby nie pić dobrego wina i nie cieszyć się modą – zdradza swoją dewizę życiową. - W trakcie Forum Kobiet, które towarzyszyło Wojewódzkiemu Finałowi Plebiscytu Kobieca Twarz Regionu 2023 od pani stylistki usłyszałam, że jestem bardzo kolorystyczna! I tak też postrzegam siebie i kobiecość, jak barwnego motyla.
Na pytanie, jaką jest córką (wszak do Plebiscytu Kobieca Twarz Regionu 2023 zgłosiła się w kategorii Córki) odpowiada, że na portalu społecznościowym występuje jako Marta Henrykówna, a nie pod swoim nazwiskiem.
- Mój tata Henryk jest osobą dość znaną w okolicy Szczercowa – opowiada pani laureatka. - Przez całe życie pracował w Zakładzie Komunalnym na koparce. Mam czworo rodzeństwa, dwoje braci i dwie siostry. Wszyscy skończyliśmy studia, troje z nas założyło rodziny, a najmłodsza siostra zrobi to we wrześniu. Nasi rodzice zawsze byli bardzo zapracowani, jedno szło do pracy na ranną zmianę, a drugie na popołudniową, więc nasza piątka z konieczności szybciej wydoroślała. Rodzeństwo zawsze uważało, że to ja jestem córeczką tatusia, jego oczkiem w głowie. Myślę, że córką jestem dobrą, opiekowałam się rodzicami w czasie pandemii, gdy chorowali.
Ale nie powiedziałam rodzicom, że zgłosiłam się do Plebiscytu Kobieca Twarz Regionu 2023 w kategorii Córka. Dopiero następnego dnia po odebraniu dyplomu podzieliłam się z nimi tą radosną wiadomością. Mama uśmiechnęła się i pogratulowała mi, a tata tylko pomruczał coś pod nosem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany