Marsz dla Jezusa na ul. Piotrkowskiej [zdjęcia]

AO
Tradycyjnie w Niedzielę Palmową, ul. Piotrkowską od placu Wolności do bazyliki achikatedralnej przeszedł Marsz dla Jezusa. To doroczna uroczystość, w której bierze udział młodzież z całej archidiecezji łódzkiej, przygotowująca się do bierzmowania. Jednak wydarzenie gromadzi wiernych różnych pokoleń. W tym roku główną ulicą miasta przeszło kilkaset osób. Wśród nich byli uczniowie z Łodzi, ale także m.in. z Bełchatowa, Tuszyna, Łasku, Szczercowa, Marzenina, Będkowa czy Buczku. Przedstawiciele poszczególnych gmin i powiatów mieli transparenty z ich nazwami, widać było też polskie flagi, a także flagi... Kanady i Włoch.

Kilkaset osób przeszło wczoraj od placu Wolności do katedry.

Pochód rozpoczął się od poświęcenia palm przez abp. Marka Jędraszewskiego. Młodzież tańczyła i śpiewała pieśni religijne. Potem wszyscy ruszyli w stronę katedry. Przechodnie, z którymi rozmawialiśmy, nie bardzo wiedzieli, co to za uroczystość, niektórzy sądzili, że Droga Krzyżowa...

- Dzisiaj przyszła głównie młodzież, którą wkrótce czeka bierzmowanie, a która świętuje wydarzenie na pamiątkę wejścia Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową - mówi Michał Pytkowski z Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

- Przyjechałam na marsz pierwszy raz. To bardzo fajna forma przygotowania do bierzmowania - cieszy się Paulina Tomczyk, uczennica gimnazjum nr 4 w Bełchatowie.

Na marszu pojawiły się też starsze pokolenia. Panie Barbara Kisiel, Wiesława Szymczak i Wiesława Woźniak cieszą się, że młodzież tak wspaniale potrafi okazywać swoją wiarę.

- Moja wnuczka też tutaj zaraz będzie. To piękne świadectwo wiary i warto je kultywować. Nie możemy wstydzić się tego, że jesteśmy chrześcijanami, że jesteśmy blisko Boga - podkreśla pani Barbara.

Przeważała młodzież, ale w marszu wzięli też udział starsi wierni.
Marsz dla Jezusa główną ulicą miasta, organizowany od kilkunastu lat, jest diecezjalnym odpowiednikiem obchodów Światowych Dni Młodzieży. ŚDM to międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy wraz z katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się co kilka lat, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem ŚDM był św. Jan Paweł II, który pierwszy raz zgromadził młodzież w Rzymie w 1984 r. W tym roku Dni odbędą się w Krakowie, a przewodniczyć im będzie papież Franciszek.

[ZOBACZ TEŻ FILM Michał Szpak o swoim udziale w Eurowizji i oskarżeniach o plagiat (autorDzień Dobry TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Michał Szpak o swoim udziale w Eurowizji i oskarżeniach o plagiat (autorDzień Dobry TVN/x-news)