Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malutka Klara wyszła ze zgierskiego szpitala. Mama była zarażona koronawirusem, dziecko urodziło się zdrowe

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Po ponad miesięcznym pobycie w szpitalu w Zgierzu, 1 maja wyszła do domu Klara - dziewczynka, która urodziła się zdrowa mimo zarażonej koronawirusem mamy. Było to też pierwsze spotkanie Klary z rodzicami i bratem odizolowanymi dotąd od siebie z uwagi na chorobę dorosłych. Z rodziną spotkał się marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

O tym porodzie mówiła cała Polska. Klara urodziła się 28 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej -Curie w Zgierzu. Choć oboje rodzice dziewczynki zarażeni byli COVID-19, ona na świat przyszła zdrowa.
Do kiedy maseczki - sprawdź!
Dziecko urodziło się poprzez cięcie cesarskie. Do odebrania pierwszego takiego porodu w Polsce zespół medyczny przygotowywał się przez kilka dni. Specjalne procedury wprowadzone zostały wspólnie z konsultantami wojewódzkimi i krajowymi. Cesarskie cięcie wykonano w pełnym stroju ochronnym i potrójnych rękawiczkach.

Dziewczynka zaraz po urodzeniu trafiła do izolatki, gdzie przebywała do dzisiaj. Przez cały ten czas Klarą opiekował się personel szpitalny oddziału neonatologii i patologii noworodka. Lekarze i pielęgniarki w tej trudnej sytuacji czynili co mogli, aby rodzice nie stracili kontaktu z nowo narodzonym dzieckiem.

- Robiliśmy Klarze zdjęcia, kręciliśmy filmiki, które następnie wysyłaliśmy rodzicom na telefon komórkowy - mówi Agnieszka Jóźwik dyrektor szpitala w Zgierzu. - Dziewczynka jest wspaniała, śliczna i radosna. U nas skończyła swój pierwszy miesiąc, ma tutaj pełno cioć i wujków – dodaje wzruszona.

1 maja przed godziną 15, mała Klara opuściła szpital. Dziewczynka w izolatce czekała, aż jej rodzice wyzdrowieją i testy na koronawirusa wykażą wynik ujemny.

Ważna była także dezynfekcja mieszkania, która została przeprowadzona w piątek przed południem.

Rodzice odebrali dziecko z rąk Ordynator Oddziału Neonatologii i Patologii Noworodka Doroty Frach. W tej szczęśliwej chwili z Klarą, jej 2,5-letnim bratem i rodzicami spotkał się Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

- Ten szpital jest pierwszym domem Klary - te słowa mamy Klary były niezwykle wzruszające – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. - Przed chwilą spotkałem się z rodzicami, zobaczyłem Klarę. Pamiętajmy, że to dzisiejsze wydarzenie miało podwójny wymiar. To pierwszy kontakt Klary z rodzicami, którzy są ozdrowieńcami. To podwójna wielka radość.

Marszałek Grzegorz Schreiber wręczył mamie i tacie dziewczynki wyprawkę, w której znajdują się między innymi produkty lokalnych przedsiębiorców.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany