reklama

Małgorzata Pieńkowska, aktorka czytała nowele w parku Źródliska w ramach akcji Narodowe Czytanie 2019

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Zaktualizowano 
W sobotę 7 września odbyła się już po raz ósmy akcja Narodowe Czytanie. W Łodzi znane osoby czytały fragmenty nowel autorstwa polskich pisarzy w parku Źródliska. Wśród nich była aktorka Małgorzata Pieńkowska, która czytała "Dym" Marii Konopnickiej. Jak przyznała, było to jej pierwsze spotkanie z tym utworem.

W parkowej altanie, skąd były czytane fragmenty ośmiu nowel wybranych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę zasiedli m.in. Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, Antoni Różalski, rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Kolejno odczytywali wybrane przez siebie fragmenty nowel. Jednak na początek wszyscy deklamowali wiersz "Abecadło z pieca spadło" Juliana Tuwima.
- Najważniejszą książką mojej młodości byli "Chłopcy z placu Broni". Czytałam ją w trzeciej klasie i wzruszałam się losem Nemeczka. Mojej córce nie dałam jej do przeczytania, nie chciałam, aby przeżywała tak jak ja smutku przy lekturze - mówiła Małgorzata Pieńkowska.
Wiceprezydent Piątkowski zdecydował się na fragment "Katarynki" Bolesława Prusa.
W parku Źródliska z okazji akcji odbył się tez piknik rodzinny. Swoje "stoiska" miał Dom Literatury w Łodzi, Centrum Kultury Młodych i Widzewskie Domy Kultury., Można było spotkać również znanego łódzkiego aktora i reżysera Marcela Szytenchelma.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie 2019.

"Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa;
"Dym" – Maria Konopnicka
"Katarynka" – Bolesław Prus
"Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
"Orka" – Władysław Stanisław Reymont
"Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski
"Sachem" – Henryk Sienkiewicz
"Sawa" (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie