Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majtki za 10 mln złotych. Stworzą je lekarze z ICZMP i naukowcy z Politechniki Łódzkiej

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Niecodzienne urządzenie do diagnostyki urologicznej u dzieci stworzy wspólnie konsorcjum składające się z lekarzy urologów ze szpitala ICZMP, naukowców z Politechniki Łódzkiej i firmy Netrix. Będą to bawełniane majtki na których umieszczone zostaną czujnik do bezinwazyjnego monitorowania funkcjonowania układu moczowego. Dzięki nim mały pacjent uniknie bardzo nieprzyjemnego badania.

Duży problem małych pacjentów
Problem jest poważny. Schorzenia układu moczowego u dzieci to problem powszechny. I wstydliwy. I bardzo dokuczliwy. Objawiają się na trzy sposoby.

Kilkadziesiąt razy w ciągu dnia do łazienki
To moczenie nocne, gdy małe dziecko co rusz budzi się, w mokrej pościeli; męczące parcie na pęcherz gdy mały pacjent w ciągu dnia musi nawet kilkadziesiąt razy za potrzebą odwiedzić łazienkę; popuszczanie moczu, które dla dziecka stającego się nastolatkiem, jest traumatycznym przeżycie.

Bez bielizny, ale za to z cewnikiem
Wielu małych pacjentów stosowaną obecnie diagnostykę – badanie urodynamiczne - traktuje jak upokorzenie. Rozebranie się od pasa w dół, cewnikowanie pęcherza, umieszczaniem elektrod na ciele okupione jest często przez dziecko bólem i płaczem.
Nowe urządzenie, nad którym pracować będą lekarze i naukowcy ma diagnozować i monitorować schorzenia dróg moczowych w sposób bezinwazyjny. Gdy będzie mniej uciążliwe, skorzysta z niego więcej dzieci. A dzięki lepszej diagnostyce, lekarzom łatwiej będzie dobrać optymalne leki dla badanego pacjenta.

Bawełniane majtaski z czujnikami
Prof. Marcin Tkaczyk, pediatra i urolog dziecięcy, który wspólnie z dr Markiem Krakósem, odpowiada za medyczną stronę projektu. - Urządzenie będzie składało się ze specjalnych majtek uszytych z zaprojektowanej przez naukowców tkaniny bieliźnianej i wyposażone zostaną w szereg czujników – opowiada. - Czujniki będą podłączone do przenośnego urządzenia wielkości smartfona.
Przed badaniem dziecko zmieni swoją bieliznę na majtki diagnostyczne z przypiętym w pasie urządzeniem. I będzie je nosić przez kilka godzin.

Stres przed badaniem ma być mniejszy
Gdy urządzenie zostanie opatentowane i trafi do poradni urologicznych, co roku skorzystają z niego tysiące małych pacjentów. Projekt finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Pogoda - 14.12.2020:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany