ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Majówka. Jedźmy trochę wolniej, będzie bezpieczniej i taniej...

Maciej Badowski AIP

2018-04-27 12:36

2018-04-27 12:47

1 Komentarz
Dodaj komentarz

Majówka. Jedźmy trochę wolniej, będzie bezpieczniej i taniej

Maciej Badowski AIP

2018-04-27 12:36

Rozpoczął się długi weekend majowy. Gro z nas wyruszyła lub wyruszy w najbliższym czasie w trasę. Od 27 kwietnia do 6 maja 2018 roku Policja rozpoczyna działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny weekend”, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. - Polacy za szybko jeżdżą- dodaje ekspert.

Policjanci będą nadzorować główne ciągi komunikacyjne, drogi wjazdowe i wyjazdowe do miejscowości turystycznych. (© Przemysław Świderski)

- Na majówkę ma przyjść gorsza pogoda, dlatego uważajmy, ściągnijmy nogę z gazu. Ja wiem, że to jest takie zdanie, które słyszymy cały czas od policjantów- wyjaśnia w rozmowie z AIP Tomasz Czopik, były kierowca rajdowy.- Jak sobie państwo weźmiecie kartkę papieru i przeliczycie ile zaoszczędzicie jadąc nawet 10 km/h wolniej, to możecie być naprawdę zaskoczeni- dodaje.

Na długi majowy weekend - jak znalazł! Kliknij w ten tekst, a poznasz ranking najbardziej nietypowych hoteli na świecie. Wato je poznać, a najlepiej zamieszkać!


Policjanci będą nadzorować główne ciągi komunikacyjne, drogi wjazdowe i wyjazdowe do miejscowości turystycznych, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się zatorów upłynniać ruch oraz kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Ponadto zwrócą uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, poruszanie się z dozwoloną prędkością, używanie telefonów komórkowych podczas jazdy, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. Mundurowi będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

Długi weekend nie obejdzie się bez grillowania. Na te wina wydasz niewiele, a są wykwintne i powalisz na kolana gości. Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

- Strasznie ciężko jest wyedukować naszych kierowców. Ja jako kierowca sportowy, ale uczący techniki jazdy od lat, cały czas powtarzam, że troszkę za szybko w Polsce jeździmy. Cały czas mamy niedosyt pędu. Wszędzie jesteśmy pierwsi- podsumowuje.

INTERNAUCI POLECAJĄ:Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(1)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Idiotyzm!

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Ci policjanci upraszczają sobie twierdząc, że zmniejszenie szybkości to tylko "noga z gazu". Jakby zapomnieli o tym, że każdy pojazd o napędzie spalinowym ma skrzynię biegów (jest konieczna) a bywa, że automatyczną (np. autobusy). "Noga z gazu" to tylko redukcja szybkości z bardzo dużej na dużą, a większe redukcje wymagają OBNIŻENIA BIEGU, czyli -paradoksalnie - jazdy na wyższych obrotach a to skutkuje WIĘKSZYM zużyciem paliwa i większą emisją spalin. Najbardziej nieekonomiczne są przy tym automatyczne skrzynie, gdyż każde większe zmniejszenie szybkości od razu wywołuje obniżenie biegu. Jedynie pojazdy ELEKTRYCZNE im wolniej jadą, tym mniej zużywają energii (nie mają skrzyni biegów), zwłaszcza tramwaje, więc to tramwaj powinien jechać wolniusieńko a autobus - pędzić jak karetka pogotowia. Szybkość (duża) sama nie powoduje wypadku (jedynie zwiększa jego skutki, ale przyczyna wypadku zawsze jest inna, gdyż sama szybkość nie prowadzi do kolizji), natomiast powolna jazda (zwłaszcza bardzo powolna -np. strefa zamieszkania, strefa 30 - zabija poprzez SMOG (znaczne zwiększenie emisji spalin). nowoczesny samochód osobowy najmniej zużywa paliwa i najmniej emituje spalin przy ok. 120 km/h (wolniejsze auta przy 100 km/h), autokar turystyczny - przy niemalże 100 km/h, autobus - przy 70 km/h. Natomiast tramwaj najmniej zużywa energii przy ... 10 km/h, więc pierwszeństwo tramwaju jest nieuzasadnione i to tramwaj powinien "zapraszać pieszych na drugą stronę" a autobus regularnej komunikacji miejskiej na widok pieszego na pasach powinien huknąć trąbą "baczność"!!! Policja powinna wreszcie przestać gnębić kierowców tymi natrętnymi kontrolami szybkości i odbieraniem prawek za jazdę 100 km/h na obszarze "zabudowanym" (celowo w cudzysłowie, gdyż zwykle tablice oznaczające ten obszar stawiają na granicach miast, gdzie w ogóle fizycznie nie ma ani jednego domu, więc obszar jest niezabudowany a tam - niestety - radarowcy lubią ''suszyć"), natomiast powinni bardziej tępić używki (to jest o wiele trudniejsze, gdyż trzeba zatrzymać do kontroli, a dopalacze da się wykryć tylko w placówce służby zdrowia - konieczne pobranie krwi, a te używki są szczególnie niebezpieczne), bardziej karać pieszych, rowerzystów i chamstwo wobec autobusów komunikacji miejskiej.

odpowiedzi (0)

skomentuj