Majówka 2017? Jaka będzie pogoda?

Magdalena Rubaszewska
Ociepli się, ale na 20 st. C nie ma co liczyć przynajmniej do połowy maja - mówią długoterminowe prognozy pogody. Do końca tygodnia termometry wskażą 5-8 st. C, a od poniedziałku maksymalnie 10-15 st. C. Noce będą nadal zimne (w regionie notowano już minus 1 st. C przy gruncie). Na pocieszenie słońce częściej wyjdzie zza chmur.

Pogoda w pierwszą majówkę nie zapowiada się rewelacyjnie, ale będą pogodne chwile.

Dotkliwy chłód, przeszywający wiatr, opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nocne przymrozki sprowadził niż norweski. Nawet jeśli ustąpi, należy spodziewać się kolejnego napływu zimnego powietrza tym razem znad Atlantyku, który zablokuje wyż afrykański przynoszący ciepło.

Pomimo kilku wręcz upalnych dni tegoroczny kwiecień zostanie zaliczony do najchłodniejszych. Początek maja, a więc i długi weekend, nie zapowiada się lepszy. Wstępne prognozy nie przewidują pogodnej pierwszej majówki - będzie nie cieplej niż 11 st. C, do tego pochmurno i może popadać deszcz. Noce wciąż zimne. Pogoda ma się znacząco poprawić dopiero po 15 maja, chociaż po drodze mogą trafić się pojedyncze dni z wyższą temperaturą.

Co na to przyroda? Gdy nastały chłodne dni, pochowały się zwierzęta - żaby, ropuchy, słabo latają pszczoły, osy, które powinny zapylać Chłodne noce nie sprzyjają kwitnącym truskawkom. A czy na matury zdążą zakwitnąć kasztanowce?

- Temperatura jednak wzrośnie, przyroda nadrobi zaległości i kwiaty kasztanowców rozwiną się - zapewnia Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody. Pomimo kilkudniowego zahamowania wegetacji kwiatami obsypały się czereśnie, morele, brzoskwinie, grusze, porzeczki, kwitną magnolie, tarnina, kaczeńce, niezapominajki. Na przełomie kwietnia i maja w Ogrodzie Botanicznym powinny rozwinąć się kobierce tulipanów. Na planie trzech kół zakwitnie 50 tys. roślin w 20 odmianach, a 15 tys. także 20 odmian przy wejściach do ogrodu, na rabacie bylinowej oraz w skansenie.

WYNIKI LOTTO 20.04.17 LOSOWANIE LOTTO20.04 WYNIKI. EKSTRA PENSJA LOTTO WYNIKI 20.04.17
GAR NA GAZIE GŁOGÓWEK [MENU, CENY, OPINIE] PO KUCHENNYCH REWOLUCJACH
UCHO PREZESA 13 NA YOUTUBE KTO ODWIEDZI PREZESA W 13 ODCINKU?
AGENT GWIAZDY 2 KTO ODPADŁ Z ODCINKA 11.04.17? KTO JEST AGENTEM?

[ZOBACZ FILM

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILM