Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majątek za prawo jazdy! Łodzianka wykupiła 180 dodatkowych godzin

Lila Sayed
Karolina Misztal
Blisko 10 tys. zł wydała na naukę jazdy samochodem pani Danuta, mieszkanka Bałut. Po wyjeżdżeniu godzin z kursu podstawowego 61-letnia łodzianka wykupiła około 180 dodatkowych lekcji! Przed nią szósty egzamin praktyczny.

Teoria zaliczona

– Wszystko przez to, że robię zbyt długie przerwy i później nic nie pamiętam – tak łodzianka tłumaczy ogromną liczbę dodatkowych lekcji.
Na kurs prawa jazdy zapisała się w ubiegłe wakacje. Nigdy wcześniej nie siedziała za kółkiem.

– Mój mąż miał prawo jazdy i jeździłam z nim na miejscu pasażera. Nie interesowały mnie jednak tematy motoryzacyjne – opowiada.

Nie tylko z tych względów nauka szła opornie. Początkująca kursantka nie radziła sobie z płynnym puszczaniem sprzęgła, nie pamiętała o kierunkowskazach i zmianie biegów. Dlatego przed podejściem do pierwszego egzaminu postanowiła zainwestować w dodatkowych kilkanaście lekcji.
– Teorię już zaliczyłam! – mówi z dumą. – Ale praktykę oblałam. Wymusiłam pierwszeństwo i egzaminator przerwał test.

Filigranowa pani w dużym suzuki

Łodzianka nie poddała się, tylko umawiała się z instruktorami na kolejne lekcje, a w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Kierowców przy ul. Smutnej na kolejne egzaminy (za jeden egzamin praktyczny trzeba zapłacić 140 zł). W szkole przy ul. Piotrkowskiej (gdzie uczy się jeździć) jako stała klientka dostała specjalną zniżkę. Za godzinę płaci 35 zł.
– Pani Danuta jest filigranowa i z tego powodu ma problem z opanowaniem sporej wielkości suzuki. Brakuje jej także troszkę wyczucia, szczególnie podczas parkowania – mówi instruktor Jakub Kopa. – Ale idzie jej coraz lepiej.
Trzy poprzednie egzaminy oblała podczas parkowania. Jej zdaniem, wszystko przez... stres.

Fiat punto zamiast tramwaju

Dlaczego w wieku 60 lat postanowiła zapisać się na kurs prawa jazdy?

– Po śmierci męża przesiadłam się do komunikacji miejskiej. Do pracy jeżdżę tramwajem. To bardzo uciążliwe, zwłaszcza w weekendy, gdy podróżuję z wnuczkami. Chciałabym usamodzielnić się i latem zabrać wnuczęta nad morze własnym autem – wyjaśnia pani Danuta.

Do emerytury zostało jej jeszcze kilka lat. Samochód z pewnością ułatwiłby drogę do pracy (czyli z Bałut na Górną) i z powrotem, pozwolił zrobić duże zakupy w supermarkecie i... odciążył zięciów od wożenia teściowej.
– Chcę moim córkom i zięciom zrobić niespodziankę, dlatego nie powiedziałam im, że ubiegam się o prawo jazdy – wyznaje. – Dowiedzą się dopiero, gdy zdam.
Jeśli pani Danuta zdobędzie prawo jazdy, kupi sobie fiata punto, bo o takim samochodzie marzy.

Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Kierowców w Łodzi, przyznaje, że kursantów po 60. roku życia jest niewielu.
– Wśród 15 tys. egzaminowanych w tym roku były zaledwie 63 osoby po 60. Przeszły 260 egzaminów praktycznych, czyli średnio cztery na osobę – informuje.
Jak dodaje Kucharski, osoby te miały poważniejsze problemy ze zdaniem egzaminu teoretycznego. Średnio każdy z nich zdawał teorię sześć razy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany