Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Magistrat pod ostrzałem prokuratury. Podejrzenie popełnienia przestępstwa przez władze miasta?

Anna Odrowska, Magdalena Rubaszewska
Osiem wlotów na skrzyżowanie potrafi wywołać zamieszanie nawet wśród doświadczonych kierowców. Łukasz Kasprzak
Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze miasta. Złożyło je Stowarzyszenie Obywatelskie Obrony Własności i Ochrony Środowiska. Dotyczy niebezpiecznego skrzyżowania w Nowosolnej, gdzie zbiega się osiem dróg, w tym ulice Brzezińska, Pomorska i Wiączyńska. Tam 25 kwietnia zginęła 53-letnia kobieta przechodząca po pasach. A wciągu 20 lat śmierć poniosło tam 21 mieszkańców Nowosolnej. Prokuratura przesłuchała już pierwszych świadków.

* Osiem wlotów na skrzyżowanie potrafi wywołać zamieszanie nawet wśród doświadczonych kierowców.
* Spór wykonawcy i inwestorów dworca znajdzie finał w sądzie.
* Konsorcjum budujące dworzec pozwało miasto Stowarzyszenie Obywatelskie Obrony Własności i Ochrony Środowiska złożyło doniesienie do prokuratury.

- Winimy dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Grzegorza Nitę i prezydent Łodzi Hannę Zdanowską, którzy nie zadbali o nasze bezpieczeństwo, pomimo licznych próśb i protestów. - mówi Adam Mentrycki, wiceprzewodniczący stowarzyszenia.

Światła zamontowano tylko na ul. Brzezińskiej, wjazd na skrzyżowanie z innych ulic wciąż jest niebezpieczny, nadal nie ma chodników przy większości z nich. Mieszkańcy od lat walczą o wybudowanie obwodnicy Nowosolnej, co wciąż jest odkładane. W ZDiT mówią, że jej budowa zacznie się najpóźniej do 2020 r. Kiedy się skończy - nie wiadomo.

Magistrat (wspólnie ze spółkami kolejowymi PKP SA i PKP Polskie Linie Kolejowe) czeka także proces w sądzie. Konsorcjum budujące podziemny dworzec Łódź Fabryczna złożyło już pozew o odszkodowanie w wysokości 89,3 mln zł.

Wykonawca robót twierdzi, że miasto nie wywiązało się z obowiązków, które zostały określone w umowie. W porę nie przekazało mu terenu zajmowanego przez firmę Enkev, częściowo przeznaczonego pod budowę ulicy Nowotargowej, jednej z głównych dróg dojazdowych do stacji. Spowodowało to opóźnienia w zakończeniu inwestycji, a firmy tworzące konsorcjum poniosły wyższe koszty.

Spółkom kolejowym natomiast dostało się za brak koordynacji robót. PKP PLK równolegle prowadziło prace przy stacji Łódź Widzew, co kolidowało z inwestycją na dworcu Łódź Fabryczna.

Pozwane strony wcześniej wiedziały, że konsorcjum zamierza domagać się odszkodowania, bo jest o nim mowa w ostatnim podpisanym aneksie do umowy, zmieniającym po raz kolejny termin zakończenia budowy dworca. Ale na zapłatę się nie zgodziły i czekają na rozstrzygnięcie sądu.

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

j
jkjk

sam z chęcią pozwalniałbym wszystkich z tego zditu. Stoję 5 minut na skrzyżowaniu, bo im się nie chce porządnie sygnalizacji ustawić. Potem powymyślali jakieś przyciski, które pewnie kosztują a wystarczyłoby gdyby zapaliło się zielone dla pieszych wtedy, gdy jest zielone dla samochodów. A tak jest zielone dla pieszych i rowerzystów a dopiero potem dla samochodów, ktoś w ogóle myśli w tym zdicie?

l
liberał

i stało się to, czego chciał kropi, czyli klero-kaczysta.

R
RSC

A co tam bezpieczne skrzyżowanie,pomnik smoleński dużo,dużo ważniejszy.

B
Bronek

My ze śfagrem damy radę w tydzień

c
czas

I to jest prawdziwy powód braku działań. Komunistyczno-peowska koalicja była dobra kiedyś, a teraz trzeba myśleć. Dworzec Łódź -Fabryczna też był zabytkiem i co się z nim stało...

o
obserwator

Głównie ruch lokalny przez to nieszczęsne skrzyżowanie się odbywa, większość kierowców je zna i wie mniej więcej czego się spodziewać.
Jak otworzą A1 i dojdzie ruch z autostrady to po kilka wypadków dziennie tam będzie. Na bank.

s
sos

Zaniżaniem powierzchni użytkowych przy sprzedaży mieszkań komunalnych.Miasto straciło z tego powodu bardzo duże kwoty pieniędzy.

D
Dudu

Ruch bardzo duży zaraz otworzą autostradę na chodnik nie ma kasy chociaż miejsce jest chociaż by polozyli zwykłe najtańsze płyty chodnikowe nikt niczego wielkiego nie wymaga

Ł
Łodzianin

Dotyczące rozliczenia stadionów szczególnie bubla z al. Unii 2 zwanego amfiteatrem. Prawie pół miliarda złotych wydane na nowe stadiony dla podrzędnych kopaczy i ledwie I ligowego Orła. To działanie na szkodę miasta!

A
ANIOŁ

trzy razy robione tory na PRZYBYSZEWSKIEG0I niepotrzebny rów ZDANOWSKIEJ A NA POTRZEBNE NAPRAWDĘ GŁUPIE CHODNIKI BRAK KASY

i
inny

Szczegołnie, ze postawili tam światła bo ludzie narzekali, ze nie mogą przejśc. Problemem tak naprawdę jest to, że ludzie narzekają, ze nie ma świateł a kiedy je postawią to i tak na czerwonym przełażą.

a
aro

Amen

A
Adok

Przed chwilą zaprowadziłem dziecko do przedszkola pokonując to skrzyżowanie pieszo zresztą jak co dzień dla mnie zdrowej i młodej osoby to jeszcze nie taki wielki problem ale dla starszej lub chorej osoby to już problem tam nawet pasów dla pieszych nie widać a to chyba nie jest kosmiczny wydatek. Razem z władzą przejmuje się też odpowiedzialność i pan Nita konserwator zabytków i prezydent powinni sobie zdawać z tego sprawę tylko pytanie czy prokuratura i sąd będą mieli tyle jaj aby pociągnąć władzę do odpowiedzialności

ż
że

te wszystkie remonty, trasy w-z, woonrefy ktoś zaczął prześwietlać. No nic trzeba czekać dalej, ale pocieszające jest to że kierunek jest dobry.

....

No tak, na przebudowania tego skrzyżowania pieniędzy i checi nie ma, ale na założenie debilnych świateł na Wyszyńskiego/Popiełuszki i kretyńskie zmiany na Karolewie to to się znajdzie ! Banda debili.

Dodaj ogłoszenie