Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie urzędy przymykają drzwi przed petentami: PUP, ZUS, Wydział Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów

Piotr Jach
Piotr Jach
Powiatowy Urząd Pracy przy ul. Milionowej w Łodzi.
Powiatowy Urząd Pracy przy ul. Milionowej w Łodzi. Piotr Jach
Rosnące zagrożenie koronawirusem doprowadziło do poważnych obostrzeń w funkcjonowaniu wielu urzędów. Dotkliwie przekonali się o tym wszyscy, którzy wczoraj przyszli rano załatwić swoje sprawy w Wydziale Praw Jazdy i rejestracji Pojazdów Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Smugowej. Po wydaniu 250 numerków urzędnicy oświadczyli, że nikogo więcej już nie obsłużą.

- Mimo licznych próśb o roztropność i powstrzymanie się z wizytami w urzędzie, rano w Wydziale Prawa Jazdy przy ul. Smugowej zjawiło się cały tłum - mówi Jarosław Chwiałkowski, dyrektor Departamentu Obsługi i Administracji Urzędu Miasta Łodzi. - W obliczu coraz większego zagrożenia epidemiologicznego i zaleceń służb sanitarnych, przestrzegających przed niepotrzebnym gromadzeniem się, byliśmy zmuszeni wstrzymać bezpośrednią obsługę interesantów.

Jak mówi Chwiałkowski, Wydział Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów dziennie odwiedza około 1500 osób. Około 50-60 z nich to osoby pragnące zarejestrować pojazdy sprowadzone z zagranicy - m.in. z Niemiec, Włoch, Holandii, czyli z krajów, w których epidemia COVID-19.

Już po południu zapadła decyzja o całkowitym zawieszeniu obsługi w wydziale UMŁ przy ul.Smugowej. Zawiadomienia o zbyciu lub nabyciu pojazdu, i wnioski o wydanie zaświadczenia potwierdzającego dane pojazdu i właściciela można składać drogą elektroniczną.

Ograniczenia w obsłudze petentów wprowadził też Powiatowy Urząd Pracy. W oddziałach przy ul. Kilińskiego i ul. Milionowej już od czwartku interesanci przyjmowani się tylko w wydzielonej przestrzeni tuż za wejściem. Obsługują ich urzędnicy - tak było przynajmniej przy u. Milionowej - ubrani w maseczki ochronne i fartuchy.

- Od 12 marca do odwołania gotowość do pracy będziemy potwierdzać telefonicznie, co oznacza, że osoby, które miały wyznaczone wizyty nie muszą przychodzić do yrzędu - mówi Monika Pawlak z PUP w Łodzi. - Dzień przed terminem wizyty doradca skontaktuje się z petentem (telefonicznie lub e-mailem) i wyznaczy nowy termin wizyty. Jeśli nie będzie możliwości kontaktu, nowy termin wizyty zostanie dostarczony pocztą, listem poleconym.

Od dnia 16 marca dokumenty do rejestracji będzie można złożyć tylko w budynku PUP w Łodzi przy ul. Milionowej 91 oraz przez portal praca.gov.pl. Dotyczy to również osób umówionych do rejestracji przez portal praca.gov.pl oraz osób powracających celem doniesienia dokumentów.

Ministerstwo Zdrowia: Wszystkie osoby, nawet nieubezpieczeone a podejrzane o zakażenie koronawirusem, są diagnozowane bezpłatnie. Nie ma powodu rejestrować się jako osoba bezrobotna, by uzyskać prawo do ubezpieczenia.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych też ograniczenia przyjęć. W oddziale przy ul. Zamenhofa na salę obsługi wpuszczanych jest tylko po 5 osób, a urzędnicy obsługuję ich zza parawanów z folii rozpiętych przed biurkami.

-W związku z zaleceniami sanepidu ograniczamy wstęp do placówki do kilku osób jednocześnie. W zakładach pojawiły się skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski. Zachęcamy do korzystania z nich - informujeMonika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS w Łodzi. - zwracamy się do petentów z prośbą o ograniczenie bezpośrednich wizyt w naszych placówkach.

W dniach 16 i 23 marca sale obsługi klienta w ZUS będą pracowały w godz. 8 - 15. ZUS uprzedza jednak, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, rozważane będzie zawieszenie obsługi klientów w jednostkach oddziału.

W przypadku potrzeby kontaktu z ZUS można korzystać z informacji telefonicznej pod numerem tel. 22 560 16 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7 - 18). Można korzystać również z kontaktu mailowego. Adres e-mail do zapytań ogólnych [email protected]

Kontakt możliwy jest także za pośrednictwem usług elektronicznych dostępnych na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Więcej informacji na temat kontaktu online pod adresem: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/informacje-dotyczace-pue

Kontakt telefoniczny z ZUS

Dzwoniąc pod numer infolinii ZUS, tel. 22 560 16 00, w dni robocze w godz. od 7:00 do 18:00, po wybraniu „0” (połączenie z konsultantem), należy wybrać odpowiedni temat rozmowy w zależności od sprawy, którą chcieliśmy wyjaśnić:

  • 1 - Pomoc techniczna i obsługa e-ZLA,
  • 2 - Renty i emerytury,
  • 3 – Zasiłki,
  • 4 - Informacje dla ubezpieczonych,
  • 5 - Informacje dla płatników,
  • 7 - Ulgi i umorzenia oraz zawieszenie działalności
  • 9 - Zasiłek opiekuńczy i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany