Łódzkie uczelnie w rankingu Perspektyw 2022
Uniwersytet Medyczny i Politechnika Łódzka w pierwszej dziesiątce
Uniwersytet Medyczny w Łodzi zajął miejsce 9. w tegorocznym Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2022. To najwyższa pozycja uczelni łódzkich w ogólnopolskim zestawieniu, opracowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Tuż za Uniwersytetem Medycznym – pierwszą dziesiątkę zamyka Politechnika Łódzka. Największa nasza uczelnia – Uniwersytet Łódzki – został sklasyfikowany na miejscu 23. Cieszy, że wśród wyróżnionych znalazła się także niepubliczna Społeczna Akademia Nauk, zajmując pozycję 42. Za najlepszą w Polsce według kapituły rankingu uznany został Uniwersytet Warszawski.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy właśnie opublikowała najnowszy Ranking Uczelni Akademickich. Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji zajął Uniwersytet Warszawski, uzyskując 100 procent we wskaźniku rankingowym. W zestawieniu 50 najlepszych znalazły się cztery wyższe uczelnie łódzkie, w tym aż dwie w pierwszej dziesiątce – to Uniwersytet Medyczny z pozycją 9. (i wskaźnikiem rankingowym 71,8) i Politechnika Łódzka – z 10. (i wskaźnikiem rankingowym 70,4 ex aequo z Uniwersytetem Wrocławskim).
Nasze uczelnie „wyprzedziły” w tym roku: ubiegłoroczny zwycięzca rankingu Uniwersytet Jagielloński (wskaźnik rankingowy 99,4), Politechnika Warszawska (wskaźnik rankingowy 84), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Na kolejnych miejscach znalazły się: Politechnika Gdańska, ex aequo Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Wrocławska.
Uniwersytet Medyczny od kilku lat należy do grona najlepiej ocenianych uczelni publicznych w Polsce i w notowaniach pnie się do góry. W ubiegłym roku UMED został sklasyfikowany na miejscu 11., dwa lata wcześniej na 14., a trzy lata temu zajął 25. pozycję.
W tegorocznej klasyfikacji wg grup kryteriów okazał się liderem pod względem efektywności naukowej wyprzedzając uczelnie medyczne ze Szczecina i Gdańska. W kryterium tym oceniane są m.in. liczba i jakość publikacji, liczba cytowań, liczba nadanych i uzyskanych stopni i tytułów naukowych oraz efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania.
- Bardzo nas cieszy ten awans, zwłaszcza, że ścigamy się naprawdę z najlepszymi podkreśla prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Mamy nadzieję, że wysoka pozycja w rankingu to dobry prognostyk przed wynikami tegorocznej ewaluacji. Wszystkie nagrody, wyróżnienia czy awanse to namacalny dowód na to, że nasza praca i wspólne wysiłki wszystkich członków społeczności akademickiej mają sens i przynoszą oczekiwane efekty.
Ranking Perspektyw jest najwyżej cenionym zestawieniem polskich uczelni publicznych i niepublicznych. Wśród kryteriów uwzględnianych w tegorocznym rankingu są: prestiż uczelni – 12% (mierzony oceną przez kadrę akademicką oraz pozycją uczelni w rankingach międzynarodowych), ekonomiczne losy absolwentów – 12%, innowacyjność – 8% (patenty i przychody z komercjalizacji bezpośredniej), efektywność naukowa – 28% (nadane i uzyskane stopnie i tytuły naukowe, publikacje, cytowania), warunki kształcenia – 10% (dostępność kadr wysoko wykwalifikowanych, akredytacje), umiędzynarodowienie – 15% (studenci z zagranicy, programy studiów, wymiana studencka).
Ranking Perspektyw – prócz całościowej - zawiera klasyfikacje uczelnie wyższych w różnych kategoriach. Oto jak plasowały się w nich łódzkie uczelnie:
- Uniwersytety
1. Uniwersytet Warszawski
7. Uniwersytet Łódzki
- Uczelnie techniczne
1. Politechnika Warszawska
5. Politechnika Łódzka
- Uczelnie niepubliczne
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
15. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
43. Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
- Efektywność naukowa
1. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
9. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
24. Politechnika Łódzka
42. Uniwersytet Łódzki
- Prestiż akademicki
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
17. Uniwersytet Łódzki
19. Politechnika Łódzka
34. Uniwersytet Medyczny
- Absolwent na rynku pracy
1. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
12. Politechnika Łódzka
16. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
36. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
- Wynalazczość
1. Politechnika Gdańska
13. Politechnika Łódzka
25. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
33. Uniwersytet Łódzki
- Potencjał naukowy
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
14. Uniwersytet Łódzki
16. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
20. Politechnika Łódzka
- Publikacje
1. Uniwersytet Opolski
3. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
4. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
22. Politechnika Łódzka
42. Uniwersytet Łódzki
- Warunki kształcenia
1. Uniwersytet Warszawski
23. Politechnika Łódzka
31. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
32 Uniwersytet Łódzki
- Umiędzynarodowienie
1. Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
10. Politechnika Łódzka
13. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
17. Uniwersytet Łódzki
36. Uniwersytet Medyczny
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?