Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie: Rok w kolejce do sanatorium w ramach NFZ. Trzy lata temu czekaliśmy na taki wyjazd aż 25 miesięcy.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Jacek Babicz / Polskapresse
Aktualnie na wyjazd na leczenie w uzdrowisku w ramach NFZ czeka w naszym województwie 13103 osób. Czas oczekiwania bardzo się skrócił – to około 12 miesięcy od daty złożenia skierowania. Dla porównania trzy lata temu na taki wyjazd ubezpieczony czekał 25 miesięcy. Wiele osób, które złożyły wniosek na leczenie sanatoryjne, gdy dowiaduje się, że ma wyjechać do uzdrowiska… rezygnuje.

W ubiegłym roku do sanatorium w ramach NFZ z naszego województwa pojechało 26 367 ubezpieczonych, w większości, 24 090, dorosłych. Trzy lata temu wyjeżdżało ok. 30 tys.

- Informujemy pacjentów z czteromiesięcznym wyprzedzeniem o terminie i miejscu realizacji leczenia – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ. - To daje nam szansę na kilkukrotne przydzielenie zwróconego skierowania osobom oczekującym w kolejce, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania i niemarnowanie skierowań.

W tym roku, 8 grudnia, w naszym województwie odnotowano 6700 ubezpieczonych, którzy złożyli wnioski na leczenie sanatoryjne, zrezygnowało z takiej formy leczenia. Powody rezygnacji są bardzo różne. Potencjalni kuracjusze tłumaczą swoją odmowę wyjazdu tym, żer zimą dni są krótkie, nie mogą wyjechać z domu, bo muszą palić w piecu lub nie pozwala im na to ich sytuacja finansowa. Niektórzy rezygnują z wyjazdu z powodu wojny w Ukrainie. To głównie osoby, które otrzymały  skierowania do miejscowości położonych na wschodzie Polski, Horyńca, Supraśla, Nałęczowa lub Polańczyka.

[b]Ubezpieczony, który wyjeżdża do sanatorium, sam pokrywa koszty przejazdu.[/b Na miejscu musi dopłacić do 21-dniowego pobytu. W okresie od 1 października do 30 kwietnia w zależności od standardu pokoju jest to od 243 zł (pokój wieloosobowy bez pełnego węzła sanitarno-higienicznego) do 684 zł (pokój jednoosobowy z łazienką). W okresie od 1 maja do 30 września jest to odpowiednio od 249 zł do 858 zł. ]

Nie każdy ubezpieczony, który złożył dokumenty do NFZ ubiegając się o wyjazd na takie leczenie pojedzie. Każde skierowanie jest weryfikowane przez lekarza balneoklimatologa. Ten z powodu braku wskazań odrzucił w tym roku, do 8 grudnia, 978 skierowań złożonych przez mieszkańców naszego województwa, a w ubiegłym roku – 862.

Skierowanie jest odrzucane z powodu braku wskazań najczęściej gdy jest złożone na leczenie schorzenia, którego w uzdrowiskach się nie leczy , np. niedoczynność tarczycy lub z powodu wystawienia i złożenia skierowania na leczenie sanatoryjne przed upływem 12 miesięcy od zakończenia ostatniego leczenia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany