MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie: odkrycie konserwatorów podczas prac przy elewacji kościoła

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Od ponad miesiąca na północno-zachodniej części elewacji kościoła parafialnego pw. Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach firma konserwatorska prowadzi prace, które mają na celu usunięcie z niej cementowych tynków, oczyszczenie wątków ceglanych, uzupełnienie przemurowań oraz spoinowania.

Przy okazji prac dokonano ciekawego odkrycia. Po usunięciu tynków oczom pracowników ukazał się gotycki portal - kamienne obramowanie drzwi wejściowych, wykonane z piaskowca, zwieńczone półokrągłym łukiem.

- Na razie udało się odsłonić dwa fragmenty - mówi konserwator Artur Godlewski. - Na jednym z nich widać ślady po ostrzeniu mieczy, co jest bardzo rzadkie. Trudno powiedzieć, gdzie ten portal był wcześniej. Najprawdopodobniej został tutaj przeniesiony, o czym mogą świadczyć ceglane przemurowania wokół niego. Za portalem jest wnęka, a za nią ściana, na której znajduje się ołtarz w Kaplicy Miedzianków. Być może było to wejście do kruchty, która później przekształcona została w kaplicę. Odnaleziony portal może świadczyć o tym, że miasto rozbudowywało się w kierunku północnym i to od tej strony było wejście do kościoła. Nad nim znajduje się zamurowane okrągłe okno.

Zachodnia ściana Kaplicy Miedziaków powstała z domurowania ściany do przypory wzmacniającej północną ścianę kościoła, a znajdujące się obok okno, które obecnie jest zamurowane, wcześniej było zmniejszane.

O dalszych losach odsłanianych artefaktów wypowie się komisja złożona z przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi. Opinia dotyczyć będzie odsłonięcia portalu i sposobu jego eksponowania, a także zlecenia ewentualnych dodatkowych badań archeologicznych w celu odsłonięcia wejścia do krypty i jej penetracji. Wartość obecnie prowadzonych prace konserwatorskich wynosi ponad 250 tys. zł, w znaczącej części dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi i, poza usunięciem cementowego tynku, obejmują także naprawę i konserwację dwóch witraży w prezbiterium.

Kościół farny w Brzezinach pochodzi z XIII wieku, wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany stracił swój pierwotny surowy gotyk. Obecnie łączy w sobie elementy stylowe gotyku, renesansu i baroku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany