Łódzkie domy kultury pięknieją i robią się nowoczesne, są pieniądze na remonty kolejnych placówek

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Zaktualizowano 
(JED)
Ostatnie dwa będące w opłakanym stanie domy kultury odzyskają blask i staną się bardziej funkcjonalne oraz dostępne dla osób niepełnosprawnych. Do remontu przygotowują się domy kultury "Widok" przy al. Piłsudskiego 133 oraz "Ariadna" przy ul. Niciarnianej 1/3, które wchodzą w skład Widzewskich Domów Kultury.

- Po wyremontowaniu "Widoku" i "Ariadny" nie będzie w całym mieście domu kultury, który nie przeszedł remontu - mówi wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. - Na remont mamy 6 milionów zł, w tym 2 miliony zł pochodzą z budżetu miasta.
W domach kultury zostaną wyremontowane elewacje, wszystkie pomieszczenia, piwnice, stolarka. Pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówki będą nowoczesne i nowocześnie wyposażone, ponieważ wszędzie wstawione będą nowe meble.
- Remont będzie sprzyjał rewitalizacji społecznej, która na Widzewie jest bardzo potrzebna - dodaje Beata Wysokińska, zastępca dyrektora Widzewskich Domów Kultury. - Chcemy aby mieszkańcy czuli się gospodarzami tych miejsc. Po remoncie ważna też będzie edukacja artystyczna dla dzieci mieszkających w miejscach zaniedbanych społecznie.
Remont będzie się odbywał równocześnie z normalną działalnością placówek. Remonty maja się zakończyć do 2022 roku. Do końca tego roku zakończą się remonty Domu Kultury 502 przy ul. Sacharowa oraz zabytkowej willi, w której mieści się Dom Kultury "Siedlecka" przy ul. Siedleckiej. W trakcie remontu jest także willa Poleskiego Ośrodka Sztuki (ul. Krzemieniecka).

Miejski Dom Kultury Widok

W zabytkowej willi "Widok" przejdzie metamorfozę. W ramach prac wymienione zostanie poszycie dachu i wykonany zostanie remont elewacji. Zabytkowa stolarka okienna i drzwiowa będzie poddana renowacji, a pozostała wymieniona na nową, stylizowaną. W piwnicach budynku planuje się wykonanie nowych posadzek i niezbędnych izolacji przeciw-wodnych i przeciwwilgociowych, a także wykonanie kompleksowego remontu wszystkich pomieszczeń wraz z częściową przebudową aranżacji. Na parterze stworzona zostanie przestrzeń dla nowej sali wielofunkcyjnej. Ponadto na parterze planowany jest remont istniejących posadzek i parkietów we wszystkich pomieszczeniach oraz wydzielenie toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Kompleksowo wyremontowane zostaną pomieszczenia na I piętrze wraz ze zmianą aranżacji.
Zakupiony zostanie także schodołaz, który umożliwi osobami z niepełnosprawnościami przemieszczanie się z piętra na piętro.
Orientacyjny koszt całego projektu to 3 350 000 zł. Kwota dofinansowania z UE to 2 315 040,65 zł

Miejski Dom Kultury Ariadna, ul. Niciarniana 1/3

Zakres projektu obejmuje kompleksowy remont budynku, tj. wymianę instalacji elektrycznej i wodnej, rozbudowę wentylacji, nowe pokrycie dachu, zerwanie starych powłok malarskich i wykonanie nowych, uzupełnienia tynków, ułożenie gładzi i wymiana posadzek, uzupełnienia i malowanie tynku oraz wymianę lub zamurowanie części okien i drzwi. i wymianę instalacji co Zaplanowano remont pomieszczeń piwnic i adaptację na cele użytkowe. Nowa aranżacja parteru będzie polegała na wydzieleniu pomieszczeń na sanitariaty, szatnię dla gości oraz przestrzeń wystawienniczą. Na poziomie I piętra zrobiony zostanie remont pomieszczeń, w tym przebudowa sal.
Ponadto zakupione zostaną: sprzęt muzyczny, teatralny, edukacyjny związany z nowymi funkcjami kulturalnymi obiektów, wyposażenie pracowni tematycznych niezbędnych do realizowania nowych funkcji obiektów, zakupiony zostanie sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy do sal, oraz schodołaz dla osób niepełnosprawnych

Orientacyjny koszt całkowity projektu: 3 000 000 zł. Kwota dofinansowania z UE: 2 073 170,73 zł.

Pogoda na poniedziałek, 5 sierpnia:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie