Łódzki karateka wicemistrzem Europy. Wielki sukces Dominika Dziudy!

Kolejny wielki sukces Dominika Dziudy. Karateka łódzkiego Olimpu wywalczył tytuł wicemistrza Europy w kategorii junior – 61 kg.

Zawody odbyły się w Larnace na Cyprze. W mistrzostwach kontynentu wzięli udział zawodnicy z 48 państw.
Dziuda we wszystkich walkach stracił tylko punkt, zdobywając ich jedenaście.

Dominik kolejno pokonywał zawodnika z Łotwy 3:0, potem zawodnika z Anglii 1:0. Walka ćwierćfinałowa to wygrany pojedynek z Portugalczykiem 5:0. Dużo emocji i potem wybuch radości to pojedynek półfinałowy z zawodnikiem z Turcji wygrany przez Dominika 2:0.

W finale w walce z Poniava Uta z Gruzji łodzianin popełnił jeden błąd, który niestety zakończył się punktem dla Gruzina. Pomimo prób nie udało się odrobić straty i zakończył turniej ze srebrnym medalem i i tytułem wicemistrza Europy.

Dominik Dziuda ma już na swoim koncie cztery medale z zawodów rangi mistrzowskiej. Mistrzostwo Świata /Santiago de Chile 2019/ i Wicemistrzostwo Europy w kategorii kadet /Budapeszt 2020/ , brązowy medal Mistrzostw Europy w kategorii junior /Tampere 2021/ i teraz Wicemistrzostwo Europy również w kategorii junior /Larnaka 2023/. Dominik dzięki temu wynikowi wskoczył na czwarte miejsce w światowym rankingu World Karate Federation w kategorii junior – 61 kg.

To nie jedyna pozytywna informacja z Larnaki

, Przemysław Kołodziajczak po przegranej z późniejszym Mistrzem Europy ze Szkocji, wygrał walkę z Islandczykiem nestępnie stoczył świetną walkę z zawodnikiem z Ukrainy którą wygrał 4:0 i dostał się do małego finału czyli do walki o brązowy medal. Niestety, pojedy nekz Hiszpanem Ikerem Lealem nie potoczył się po myśli naszego zawodnika i Przemek przegrał ją 0:4, kończąc mistrzostwa Europy na wysokim 5 miejscu. Miejsce to jednak trzeba uznać również za duży sukces.

Reprezentacja Polski wywalczyła jeden medal, i trzy piąte miejsca. Kolejne piąte miejsca to zasługa Natalii Bałut z Sonkei Gdańsk i Piotra Iwaszkiewicza z Budokanu Wrocław.

Polskę i Łódź reprezentowało jeszcze trzech zawodników Olimpu: Krzysztof Szewczyk, Klaudia Rachwał i Łukasz Bankowski. Krzysztof Szewczyk odpadł w drugiej rundzie Klaudia Rachwał i Łukasz Bankowski w pierwszej.

Z powodów zdrowotnych w mistrzostwach Europy

nie mogła wystartować broniąca tytułu Mistrzowskiego Zuzanna Dopieralska, a była to duża szansa medalowa dla naszej reprezentacji bo przypomnijmy że Zuzia jest również aktualną Wicemistrzynią Świata i liderka rankingu World Karate Federation.