Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzki jednorożec ma na imię... Propozycje Czytelników "Expressu Ilustrowanego"

Mirosław Malinowski
Pomnik ma stać przy Centralu, obok Przesiadkowa, czyli Stajni Jednorożców.
Pomnik ma stać przy Centralu, obok Przesiadkowa, czyli Stajni Jednorożców. materiały prasowe
Czytelnicy „Expressu Ilustrowanego” nadesłali ponad 90 propozycji imion dla jednorożca, którego pomnik stanie przy Centralu. Wymyślić tak wiele imion dla pomnika jednorożca mogą tylko czytelnicy „Expressu”, których pomysłowość nie zna granic. Bo co z tego, że pomnik dopiero co dotarł do Łodzi, a na własne oczy widziało go niewiele osób (jest ukryty w blaszaku na Nowych Sadach gdzie spędzi zimę)?! Jego zdjęcia już pobudziły wyobraźnię mieszkańców, którzy chcieliby stalowego jednorożca wymyślonego przez japońskiego artystę Tomohiro Inabę po prostu oswoić. A, żeby to było możliwe to trzeba go najpierw jakoś nazwać...

Japońskim tropem

Pierwszą propozycję imienia nadesłała pani Karolina w imieniu swojego taty, który wymyślił imię Japonek. Były też inne propozycje nawiązujące do japońskich korzeni pomnika. Pani Grażyna zaproponował dwie nazwy:Polkin i Lodkin. Tłumaczyła, że japońskie słowo „kin” oznacza złoto i pieniądze „i oby nam do Łodzi jednorożec ściągał jak najwięcej złota oraz pieniążków”. A pani Ela sugerowała imię Tomo, dla upamiętnienia japońskiego artysty.

Polityczne konotacje

Sporą grupę imion stanowiły te nawiązujące do bieżącej polityki. Kilkakrotnie powtarzały się propozycje upamiętniające obecną prezydent Łodzi Hannę Zdanowską: Hanka („bo niby skąd wiadomo, że to jednorożec, a nie jednorożczyni” – pisał pan Mirek), Zdanek, Zdanuś. Inne nawiązywały do jej bliskich współpracowników:Tomuś (dla uczenia Tomasza Piotrowskiego, dyrektora gabinetu prezydent miasta) i Czaruś (w hołdzie dla posła Cezarego Grabarczyka, byłego „politycznego patrona” prezydent Łodzi). Pak Krzysztof zgłosił propozycję Popisek „aby znaczyło, że dwie dominujące w naszym regionie partie w jakiś sposób w końcu się dogadały”. Polityczne było tez uzasadnienie imienia Kamikadze – „Czeka go straceńcza misja przetrwania w regionie rządzonym przez PiS, którego stolicą jest miasto, w którym władzę sprawuje znienawidzone przez tę partię PO...” – pisał pan Juliusz.

Głosy krytyków

Jednak nie wszystkim pomnik jednorożca się podoba. Kilka razy zgłoszono więc imię Menel, był też Szkaradek, Nasza Szkapa, Złomek, Pomyłka, Niewypał oraz Żeberko. „Ogólnie uważam, iż pomnik ten nie pasuje do naszego miasta stąd Pomyłka i Niewypał, a że wygląda jak od połowy niedokończony stąd Żeberko” – uzasadniał jeden z łodzian. A pan Krzysztof napisał tak: „Proponuję go nazwać Wihajster. Znam paru ludzi, którzy tak go nazywają gdyż to słowo oznacza brak imienia. Moim zdaniem zamiast debatować nad jakimś znaczącym imieniem lepiej aby pomnik w pewnym sensie go nie miał.”

WIĘCEJ czytaj na następnej stronie

Związek z miejscem

Najwięcej zgłoszeń było związanych z miejscem w którym stanąć ma pomnik jednorożca. Jest to róg al. Mickiewicza i ul. Piotrkowskiej, tam gdzie stoi DH Central. Stąd też takie imiona jak:Centralek, Pietryn, Centruś, Pietrek. A inne propozycje nawiązywały do tęczowego dachu pobliskiej Stajni Jednorożców zwanej również Przesiadkowem (oficjalnie to przystanek Piotrkowska Centrum): Tęczuś, Przesiadek, Tęczorożec oraz... Gejek (bo tęczowa flaga to symbol ruchu na rzecz równouprawnienia osób LGBT).

No bo z Łodzi!

Wiele osób podkreślało, że imię jednorożca powinno być związane z Łodzią. Dlatego też pojawiły się takie propozycje jak: Łódek, Łodziec, Łodziek, Jednołodziec, Łodzianek, Lodzer, mŁodziak oraz nadesłane przez kilka osób sŁodziak.

Wydumane i proste

Mogłoby się wydawać, że powyższe propozycje wyczerpują już wachlarz możliwość. Ale nic bardziej błędnego! Pan Ryszard wymyślił imię Imaginus z takim uzasadnieniem: „trochę od angielskiego „imagine”, bo artysta musiał sobie go wyobrazić, a trochę od „magii” ,bo wygląda magicznie. Poza tym jeśli podzielić na sylaby i odpowiednio ustawić akcent brzmi podobnie do japońskiego, a to nawiązanie do autora”. A na liście zgłoszonych imion są również: Jazon, Avatar, Dragon Fly, Rubin, Rożek, Kiri, Bukszpryt, Szpic, Igła, Rożek, Salander, Navicorn, Rumak, Luzak, Miastuś, Promuś, Galopek, Patronus, Stasiek, Michaś, Klara, Chazdan, Oskar, Miraż, Feniks, Terminator, Rozbłysk, Roguś, Ziz („ładnie, nowocześnie, genderowo, unikalnie”), Siwek, Tomba („po ojcu”) i Gwiazdor („tyle szumu wokół niego”).
Pani Beata wymyśliła imię Despacito: „Pracuję od wielu lat w pobliskim urzędzie , wszyscy tutaj na przystanku gnają po torach miedzy tramwajami, żeby nie spóźnić się do szkoły, pracy. Niech nasz Despatico (co oznacza ostrożnie, powoli) przypomina nam, żebyśmy się nie spieszyli i uważali . A może na jakieś Jego okrągłe urodziny łodzianie odtańczą Despatico...”
A pani Annie zamarzyło się, by jednorożec miał tak na imię jak ulubiony koń marszałka Piłsudskiego, czyli Kasztanka – „bo jest przy al. Piłsudskiego”!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Łodzki jednorożec ma na imię... Propozycje Czytelników "Expressu Ilustrowanego" - Express Ilustrowany

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany