Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki Budżet Obywatelski - rowerzyści świętują, ale pytają: "Co dalej?"

Wiktor Przygocki
Wiktor Przygocki
Przemysław Świderski Polska Press
Wyniki IX edycji Budżetu Obywatelskiego powinny usatysfakcjonować łódzkich rowerzystów. Kolarskie inwestycje to 8 zwycięskich projektów, których suma wyniesie prawie 1,2 mln zł. Rowerzyści uważają, że to solidny wynik, ale jednocześnie wyrażają obawy i wątpliwości na przyszłość.

Największe zwycięskie projekty, to budowa pierwszego etapu DDR wzdłuż ul. Popiełuszki (513 tys. zł) na Retkini oraz połączenie rowerowe Parku Julianowskiego z Doliną Sokołówki (400 tys. zł) na Julianowie. Wygranymi mogą czuć się również kolarze z Olechowa. Wyremontowana wraz z chodnikiem zostanie DDR przy skrzyżowaniu ulic Zakładowej i Hetmańskiej (108 tys. zł), a także powstanie nowa ścieżka przy parku Źródła Olechówki (wraz z remontem chodnika 70 tys. zł). Na Widzewie, zrealizowany będzie projekt zakładający ciągłość jazdy rowerem ul. Wujaka (50 tys. zł).

Mniejsze projekty, które uzyskały odpowiednią ilość głosów, to rowerowy przejazd przez Kosynierów Gdyńskich nad Stawy Jana (20 tys. zł), połączenie ul. Zaolziańskiej z drogą rowerową wzdłuż al. Bartoszewskiego (10 tys. zł) oraz niskie krawężniki na Wierzbowej i w Parku Staszica (1 tys. zł).

Pomimo inwestycji, które zostaną zrealizowane, rowerzyści zastanawiają się nad dalszym losem drogi rowerowej na ul. Aleksandrowskiej. Asfaltowa droga rowerowa na odcinku od ul. Szczecińskiej do ul. Lechickiej jest długa na około 350 metrów i powstała dzięki inwestycji w ramach poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Ścieżka “urywa” się w martwym punkcie, więc kontynuacja inwestycji wydawała się być oczywista. Najprawdopodobniej jednak do niej nie dojdzie, a droga rowerowa pozostanie niekompletna.

Zapobiec temu próbował autor zwycięskiego zadania z zeszłego roku. Złożył on projekt zakładający kontynuację inwestycji. Ścieżka - w ramach obecnej edycji BO - miała zostać przedłużona o 500 m do ul. Tatarczanej. Niestety, projekt nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Rowerzyści na rezultat głosowania reagują ostro i mówią: nieprzedłużenie ścieżki i urwanie jej w tym punkcie byłoby niedorzeczne.

- Jeżeli nie udałoby się wygrać głosowania, to spróbujemy znowu za rok – zapowiadał jeszcze przed poznaniem wyników Lech Białasiewicz, autor projektu. - Jak mamy się przesiadać z samochodów na rowery, to musi po prostu istnieć odpowiednia infrastruktura na odcinku do Aleksandrowa Ł. – twierdził.

Kontynuacja inwestycji wydaje się być logiczna, bez względu na wynik głosowania w ramach BO. Mieszkańcy sugerują, że mogłaby być ona połączona z remontem odcinka drogi od ul. Szczecińskiej do granicy z Aleksandrowem Ł., który ma mieć miejsce w przyszłym roku. Miasto na razie nie ma jednak takich planów.

Dodatkowe kontrowersje wśród rowerzystów budzi zapowiedziany przez radnego Mateusza Walaska przetarg, dotyczący DDR wzdłuż al. Sikorskiego. Ścieżka, która powstała w 2004 roku, sprawdza się ich zdaniem solidnie. Przebudowa miałaby polegać na zastąpieniu asfaltem nawierzchni z kostki. Kolarze twierdzą, że to marnotrawstwo pieniędzy i miasto powinno zainwestować w ścieżki bardziej wymagające remontu. Od jutra będzie można składać oferty przetargowe, więc wkrótce poznamy kwotę inwestycji. Przebudowa ma potrwać rok.

W tegorocznej edycji BO zagłosowało w sumie 87 397 osób, a UMŁ przeznaczyło na inwestycje 26 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany