Olejne malowidło pochodzi z kamienicy przy ulicy Północnej 1/3, której właścicielem był handlarz alkoholem Ezra Szykier. Obraz został wykonany na przełomie XIX i XX. Obiekt ma blisko 230 centymetrów wysokości i 460 centymetrów długości. Całość waży ponad 2 tony. Do MMŁ obiekt trafił w 1996 roku.
Malowidło pochodzi z kuczki, czyli tradycyjnego szałasu budowanego przez Żydów z okazji święta Sukot, obchodzonego na pamiątkę wędrówki z Ziemi Obiecanej. Podczas obchodów, zgodnie z zasadami judaizmu, posiłki należy spożywać w szałasach z nieszczelnym dachem, przez które można dostrzec gwiazdy. Święto przypada na przełom września i października, dlatego w Łodzi kuczki przyjmowały formę drewnianych altanek, werand, a nawet balkonów.
Malowidło znajdujące się w Muzeum Miasta Łodzi przedstawia symboliczny widok z wnętrza namiotu. Za rozsuniętymi kotarami i otworami w kształcie tablic dekalogu znajduje się fontanna. Ilustrację otacza bordowa bordiura z hebrajskim cytatem z Tory. Jest to unikatowy zabytek, będący świadectwem łódzkiej wielokulturowości. Obecnie znajduje się w przestrzeni nieczynnej kawiarni w Muzeum Miasta Łodzi.
Celem kampanii „Mocarze Sztuki jest wyłonienie maksymalnie pięciu muzealiów, które otrzymają dofinansowanie na przeprowadzenie prac konserwatorskich w wysokości do 20 tysięcy złotych. O tym, jakie obiekty wezmą udział w głosowaniu, zadecydowała Fundacja Konkursu.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?