Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka rewitalizacja na panoramicznych zdjęciach 360°. Jak było, jak jest i co się zmieni

Piotr Jach
Piotr Jach
Tak obecnie wygląda kamienica przy ul. Tuwima 46.
Tak obecnie wygląda kamienica przy ul. Tuwima 46.
Uruchomiony w 2018 r. portal rewitalizacja.uml.lodz.pl poświęcony łódzkiemu programowi rewitalizacji obszarowej wzbogacił się o pierwsze wykonane w technice panoramy 360° zdjęcia obrazujące jego postępy oraz planowane inwestycje.

- Nie wychodząc z domu, każdy może przypomnieć sobie, jak dany obiekt wyglądał przed, a jak po gruntownym remoncie - mówi Joanna Brzezińska, dyrektor Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa UMŁ.

Zdjęcia zostały wykonane przez specjalny zespół Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, który w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych dokumentuje przekształcenia miejskich przestrzeni na cyfrowych fotografiach z dookólnym kątem widzenia. To wykonane specjalnym sprzętem zdjęcia, które umożliwiają „rozejrzenie” się po okolicy w zakresie 360°.

- Powstało już ponad tysiąc takich panoram, a pierwsze z nich można oglądać na portalu rewitalizacji, gdzie sukcesywnie będziemy publikować kolejne. W niezwykle obrazowy sposób pokazują zmiany, jakim poddane zostały lub zostaną poddane w najbliższym czasie domy, parki czy ulice - wyjaśnia Anna Tomczak z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej .

Jak to wygląda, można sprawdzić na przykładzie gruntownie przebudowanej kamienicy przy ul. Tuwima 46, w której powstały biura EC1 i Biblioteka Tuvim. Fotograficzna dokumentacja jej metamorfozy obejmuje zdjęcia sprzed i po remoncie wykonane od ulicy, w bramie i w podwórzu.

Ciekawostką są również panoramy miejsc na razie niedostępnych, np. ulic, które powstaną w przebiciach kwartałów (np. od ul. Tuwima do ul. Traugutta) albo zamkniętych obecnie budynków i podwórek oczekujących na rewitalizację (np. ul.Rewolucji 1905 r. 17). Po niektórych można odbyć wirtualne spacery.

Na portalu rewitalizacja.uml.lodz.pl jest dostępna również cyfrowa mapa rewitalizowanych obszarów wielkomiejskich, z której można pobrać modele 3D budynków, drzew, czy nawet mebli miejskich: ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych itd. Są dostępne darmo dla każdego i mogą znacząco ułatwić przygotowywanie projektów architektonicznych i urbanistycznych oraz inwestycji w Łodzi, a także wspomóc prace naukowe i badawcze.

Pogoda 27.07.2020 - Łódzkie:

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany