Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Próbna Matura - uczniowie napiszą ją po raz pierwszy

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Łódzcy maturzyści przygotowują się do próbnej matury. Po raz pierwszy na terenie naszego województwa zostanie przeprowadzona od 14 do 16 marca 2023. Arkusze specjalnie dla nich przygotowali eksperci.

Łódzka Próbna Matura po raz pierwszy

Do majowej matury coraz mniej czasu. Im bliżej do egzaminów, tym przygotowania nabierają tempa. Najwyższy czas na uzupełnianie braków w wiedzy, powtórki i treningi. A wiadomo – trening czyni mistrza, więc maturzyści na okrągło rozwiązują zadania i testy. Chcemy ich w tym wesprzeć.

W różnych regionach Polski pomaga w tym próbna matura, organizowana pod koniec nauki w klasie maturalnej. W tym roku "Express Ilustrowany" i „Dziennik Łódzki” postanowiły połączyć siły z organizującym próbną maturę od kilkunastu lat w regionach świętokrzyskim i radomskim - „Echem Dnia”. Dzięki temu oferujemy arkusze dla maturzystów i dajemy im szansę przejść próbę generalną przed prawdziwą maturą.

Swój udział w próbie zadeklarowało kilkanaście szkół w Łodzi i regionie, m.in. XXI LO, XXIX LO, XV LO, XXIV LO. Wszyscy dyrektorzy zgłoszonych liceów i techników podkreślają, że cieszą się z możliwości skorzystania z przygotowanych arkuszy.
- Nie ma zbyt wielu materiałów, na których możemy pracować z młodzieżą, dlatego z dużym zainteresowaniem czekamy na arkusze łódzkiej matury próbnej – mówią.

Próbna matura - ostatnia przed tą prawdziwą
Próbna matura jest ważna dla młodzieży. Uczniowie XXI LO mówili, że pozwoli im to zmierzyć się z sytuacją jaka czeka ich na właściwej maturze w maju, ocenić, na ile są już do niej gotowi. To dla nich także dobry moment, by powtórzyć materiał.

- To coś w rodzaju próby generalnej, ostatniego treningu przed ważnymi zawodami – mówi Sylwia Blomberg, dyrektor XXI LO. – Każdy musi przejść tego rodzaju trening, bo co innego działać na ćwiczeniach, małych partiach materiału, a co innego zrobić to w masie, zachować określony przez arkusz czas, przeżyć dreszcz emocji związany z tym, czy poradzę sobie, czy wiem, jak się za to zabrać, czy rozumiem intencje i czy wszystko wykonuję poprawnie. My to traktujemy w kategoriach szkoleniowych. Kiedy arkusze sprawdzone wracają do uczniów, to służą im dalej jako punkt wyjścia, jako informacja zwrotna, co się udało, co jeszcze ewentualnie należy nadrobić, no i okazja nauczycieli to do tego, by spokojnie prowadzić jeszcze ćwiczenie z tych zakresów, które wyszły nieco słabiej.

Tegoroczna matura próbna rozpocznie się we wtorek, 14 marca. Na godz. 8 zaplanowany jest egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Następnego dnia, w środę, 15 marca, taki sam scenariusz dotyczył będzie egzaminu z matematyki. Próbę zwieńczy w czwartek, 16 marca, egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Odpowiedzi znajdziecie na portalu dzienniklodzki.pl

Uwaga! Arkusze i odpowiedzi znajdą się też zaraz po próbnej maturze, każdego dnia - we wtorek, środę i czwartek, 14, 15 i 16 marca - na portalu dzienniklodzki.pl. Wszystkie arkusze przygotowujemy na poziomie podstawowym, nauczyciele otrzymają także schematy oceniania. Bardzo ważna informacja: każda szkoła, która zgłosiła się do Łódzkiej Matury Próbnej, kilka dni przed egzaminem otrzyma arkusze na adres e-mailowy i będzie musiała je wydrukować.

Najważniejszą i niezmienną zasadą Matury Próbnej z Dziennikiem Łódzkim jest jej organizacja w tym samym czasie przez wszystkie szkoły, dlatego przypominamy, że pierwszy egzamin rozpoczyna się we wtorek, 14 marca o godz. 8.

Jeżeli macie pytania dotyczące próbnej matury - odpowiedzi udzieli Monika Stemplowska - numer telefonu 500 324 367.

Arkusze próbnych egzaminów z języka polskiego i matematyki przygotują dla nas najlepsi specjaliści oraz eksperci z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, arkuszem z języka angielskiego natomiast zajmują się specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany