Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka kranówka jak mineralna. Studnie głębinowe do czyszczenia

(gb)
Taki osad gromadzi się na dnach studni głębinowych.
Taki osad gromadzi się na dnach studni głębinowych. archiwum ZWiK SA
38 studni głębinowych w Łodzi i piętnaście w regionie musi zostać wyczyszczonych przez pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Ostatnio zajęto się studnią w Imielniku - ma 74 metry głębokości.

Podstawowymi zabrudzeniami, które pojawiają w studniach, są osady składające się z różnych minerałów. Najgroźniejsze są związki żelaza, czyli rdza.
- To dokładnie takie same zabrudzenia, jakie gromadzą się w domowych sitkach przy kranach - mówi Wanda Piąstka ze ZWiK-u.
Raz na kilka lat studnię trzeba oczyścić. Używa się do tego specjalnego płynu, który rozpuszcza nagromadzone na ściankach i filtrze osady. Woda po takim zabiegu robi się ruda od rdzy i trzeba ją wypompować. Następnie z osadnika na dnie studni wysysa się cienkimi rurkami podłączonymi do pompy nagromadzone tam osady. Potem do studni wprowadza się specjalną kamerę, dzięki której można zobaczyć efekty czyszczenia. Ostatnią operacją jest dezynfekcja.
Woda docierająca do łódzkich domów w 91 procentach pochodzi ze studni głębinowych. Jej jakość - w tym zawartość składników mineralnych - jest porównywalna z wodą butelkowaną dostępną w sklepach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany