Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie wykazują się kreatywnością i szukają alternatywnych form zasłaniania ust i nosa

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Już nie ma wymówek, jest tylko obowiązek. Każdy, kto wychodzi z domu musi mieć na twarzy maskę, która zasłoni jego usta i nos, co ma ochronić innych przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem. Łodzianie karnie podeszli do sprawy. W całym mieście, w sklepach, na ulicach i środkach transportu miejskiego widać było jedynie zamaskowane twarze. Jedni wykorzystywali szaliki (choć akurat zrobiło się bardzo gorąco), inni apaszki, maski budowlane i przygotowane samodzielnie. Na szczęście problem z zakupem maseczek już nie istnieje.

Na twarze naciągnęli szaliki, apaszki lub maseczki, bo tych nie brakuje (choć ceny często szokują, za maseczkę wielorazową, czyli taka, którą można prać trzeba zapłacić od 7 zł wzwyż). W swojej ofercie mają je apteki, sklepy i kioski z gazetami. Zaledwie kilka osób stanęło oko w oko z patrolem straży miejskiej lub policji, bo maseczki na twarzy nie mieli.
– Tłumaczyli, że po prostu zapomnieli, że ten obowiązek jest już od dziś, ktoś inny nie zdążył kupić lub czeka na maseczki zamówione w sklepie internetowym – mówi Marek Marusik ze straży miejskiej. – Wczoraj dostali ustne upomnienia i zostali zobowiązani do ich noszenia.
– Przede wszystkim staramy się dotrzeć do wszystkich większych skupisk ludzi jak schroniska dla bezdomnych, noclegownie, dom samotnej matki, żeby zaopatrzyć mieszkańców w maseczki – dodaje Marcin Fiedukowicz z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji. – Dajemy łodzianom trochę czasu, żeby oswoili się z tym obowiązkiem, a noszenie maseczki stało się dla nich po prostu nawykiem.
Maseczki rozdaje też Samorząd Województwa Łódzkiego, który milion osłon zamówił u lokalnych przedsiębiorców.
Twarz zasłaniamy natychmiast po wyjściu z domu, w miejscach ogólnodostępnych (klatka schodowa), zakładach pracy, urzędach, sklepach, na targowiskach. Obowiązek dotyczy podróżujących samochodami, motocyklami, rowerami i innymi pojazdami.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki:

- dzieci poniżej 4 roku życia;

- osoby nie mogące zasłaniać ust i twarzy z powodu stanu zdrowia;

- osoby podróżujące środkami transportu prywatnego - o ile zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym;

- kierujący środkami publicznego transportu zbiorowego lub pojazdami samochodowymi wykonującymi zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność;

- duchowni sprawujący kult religijny;

- żołnierze Sił Zbrojnych RP i innych wyszczególnionych służb, wykonujących zadania służbowe i wyposażeni w środki ochrony osobistej dostosowane do rodzaju wykonywanych czynności;

- osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, obiektach, placówkach i targowiskach - o ile nie stykają się bezpośrednio z klientem (interesantem).

Pamiętajmy też, że mamy obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie organów uprawnionych w przypadku legitymowania w celu ustalenia naszej tożsamości.

W tym miejscu można pobrać maseczkę:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Gdańska 100/102
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, ul. Wólczańska 202
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, ul. Snycerska 8
Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi, ul. Moniuszki 7/9
WORD, ul. Nowy Józefów 52
KRUS, ul. Żeligowskiego 32/34
Urząd Marszałkowski, al. Piłsudskiego 8 – biuro podawcze.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany