Łodzianie wciąż się rozwodzą. Z tego powodu robią to najczęściej

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Znacznie mniej par niż rok wcześniej zdecydowało się na separację. GUS podsumował, co było najczęstszym powodem separacji.Czytaj więcej na następnej stronie aqrchiwum
Znacznie mniej par niż rok wcześniej zdecydowało się na separację. GUS podsumował, co było najczęstszym powodem separacji.

W ubiegłym roku rozwiodło się w Łodzi o jedną piątą mniej par niż rok wcześniej. Tak wynika z opublikowanych właśnie przez GUS statystyk dotyczących ub. roku. Mężem i żoną w 2018 r przestało być 1095 par, a rok wcześniej 1348. W ubiegłym roku sąd orzekł 22 separacje, a rok wcześniej 34.

Dwa razy częściej pozew o rozwód składają kobiety niż mężczyźni. Najczęściej powodem rozstania jest niedochowanie wierności małżeńskiej (2 razy częściej wina zdaniem sądu leży po stronie mężczyzn niż kobiet), alkohol i niegodność charakterów. Hazard lub narkotyki były przyczyną trzech rozwodów, a 16 przyczyny światopoglądowe.

Większość rozwodów w Łodzi przebiega bez orzekania o winie. Jeśli sąd ustala na wniosek stron, kto ponosi winę za rozpad pożycia, to jak się okazuje, 3,5 razy częściej wina leży po stronie męża niż żony.

Na zakończenie małżeństwa najczęściej decydują się panie w wieku od 35 do 39 lat i panowie w wieku od 40 do 44. Najczęściej robią to w okresie od 4 do 10 lat po ślubie. Około 10 proc. rozwodzących rozstaje się po 30 i więcej latach małżeństwa, a 5 proc. po 35 latach i więcej.

Opiekę nad dziećmi najczęściej przyznawana jest obojgu rodzicom. Jeśli tylko jednemu z nich, to 8 razy częściej matce niż ojcu.

Alimenty (GUS podaje łączną kwotę nie precyzując czy na jedno czy więcej dzieci) najczęściej zasądzane są w kwocie od 400 do 500 zł miesięcznie. 24 rozwodników płaci je w kwocie od 2 do 4 tys. zł (GUS podaje widełki, a nie konkretne kwoty), jeden w kwocie od 4 do 6 tys. zł, a kolejny od 8 do 10 tys. zł.

Średnia rozwodów na 1000 mieszkańców w Łodzi jest o 1/4 niższa niż średnia rozwodów dla Polski.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gehenna

Ogień wieczny, nieugaszony już czeka. Za co? Jak sam Jezus powiedział, jeśli kto odejdzie od żony lub męża i współżyje z innym to cudzołoży. Kto się do śmierci nie nawróci, ten spłonie w ogniu nieugaszonym (gehennie). Jeśli dla kogoś oko jest powodem do grzechu, niech je sobie wyłupie, lepiej wejść do Królestwa Bożego ślepym, niż z całym ciałem być wrzuconym do ognia. Jeśli kto pożądliwie patrzy na kobietę, już w swojej duszy dopuścił się z nią cudzołóstwa. Nie ma wątpliwości, że żyjący poza ślubem tzw. rozwodnicy grzeszą, jeśli współżyją z kimkolwiek innym, a ich małżonek jeszcze żyje. Ślub można wziąć powtórnie tylko po śmierci małżonka.

R
Radosław

a wtrącanie się teściowej? dlaczego w statystykach brak? przecież to jeden z częstszych powodów ...

G
Gość

Ślub to więzienie.

Dodaj ogłoszenie