Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie w nocy zjedzą gorący obiad i napiją się herbaty. Nocą w Łodzi kursuje autobus dla osób w kryzysie bezdomności

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Autobus jeździ w najzimniejszych miesiącach roku.
Autobus jeździ w najzimniejszych miesiącach roku. Archiwum MOPS
160 posiłków zjedli w ciągu trzech nocy potrzebujący, którzy nocą zgłosili się w Łodzi na jeden z przystanków, przy którym parkuje autobus dla osób w kryzysie bezdomności. Pojazd, który co rok zmienia się w objazdowy punkt pomocy społecznej przede wszystkim karmi gorącymi zupami.

Dla wielu osób gorąca zupa to jedyny posiłek w ciągu dnia. Dlatego z tej możliwości korzystają nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale również łodzianie, którzy są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, mają w domu kogoś chorego lub zniedołężniałego, a zupa z kotła to posiłek ratujący życie. Kto przyjdzie do autobusu otrzyma ciepłą zupę, chleb oraz herbatę. Może również skorzystać z wymiany ubrań lub pojechać autobusem do noclegowni.

Najwięcej osób - 81 zjadło ciepły posiłek w nocy z soboty na niedzielę. W piątek i niedzielę potrzebujących było odpowiednio: 34 i 45.

Tegoroczna trasa „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” – z uwagi na roboty drogowe – została nieco zmodyfikowana w porównaniu do tej sprzed roku i wiedzie od Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady przez dworzec Łódź-Kaliska (od strony al. Unii Lubelskiej), pl. Barlickiego (od strony ul. Małej), Stary Rynek (od strony ul. Podrzecznej) oraz skrzyżowanie al. Śmigłego Rydza z ulicą Częstochowską.

Przystanki na trasie zostały zaplanowane w oparciu o doświadczenia z ubiegłych lat i wytyczono je w miejscach, w których najczęściej gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Godzina zakończenia kursu jest uzależniona od liczby osób korzystających ze wsparcia.

Od 1 grudnia 2022 roku do 15 marca 2023 roku w autobusie wydano łącznie 13 914 posiłków, najwięcej w styczniu, kiedy nastąpiło gwałtowne pogorszenie pogody: spadł śnieg, złapał siarczysty mróz 4 494. Projekt „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” od 2004 roku realizuje Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Ruchomy punkt pomocy z barem i gorącą herbata obsługują wolontariusze. Najczęściej są to pensjonariusze schroniska dla bezdomnych mężczyzn, którzy w placówce znaleźli dach nad głową, ale dobrze znają codzienność tych, którzy nie chcą skorzystać z takiej formy pomocy.

Ciepły posiłek i herbatę można też otrzymać w świetlicy dla osób w kryzysie bezdomności usytuowanej przy al. Piłsudskiego 119. Tam można spędzić czas od godz. 8 do 16. W tym czasie można się ogrzać, umyć i zjeść lub wypić coś gorącego. W piątek 1 grudnia, kiedy świetlicę otwarto na sezon zimowy taką pomoc uzyskały 23 osoby, w sobotę - 27, a w niedzielę - 25.

Na terenie Łodzi działają placówki dla osób w kryzysie bezdomności:

  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17
  • Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11
  • Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4
  • Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253

W placówkach jest łącznie 390 miejsc.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany