Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie przestali się szczepić. Lekarze przypominają, że najgorsze przed nami - najwięcej zachorowań na grypę jest w styczniu i lutym

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Na grypę nadal warto się zaszczepić, bo najwięcej zachorowań jest w styczniu i lutym. Ale łodzianie przestali zgłaszać się na szczepienia. Wyhamowały również te na covid. Część poradni szczepienia na grypę rozpoczęła w tym roku już pod koniec sierpnia, bo wyjątkowo w aptekach była szczepionka. Kto więc chciał się zaszczepić już to zrobił.

Pacjenci mogą się szczepić przeciwko grypie w swoich poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Od 1 września dodatkowo NFZ uruchomił 300 punktów szczepień. Jak wynika z danych funduszu w tych drugich naszym województwie zaszczepiło się niecałe 21 tys. mieszkańców. Dodanych dotyczących zaszczepionych w poz-ach nie ma.

Szczepionka za darmo
- Wydaje mi się, że jest niewielki wzrost liczby zaszczepionych na grypę w porównaniu z poprzednimi latami – mówi dr Paweł Lewek, lekarz medycyny rodzinnej i właściciel poradni na Karolewie. - Ale mówię to wyłącznie na podstawie własnych obserwacji, bo danych liczbowych nie mam. W tym sezonie póki co na grypę szczepili się głównie pacjenci w wieku 75 plus, którzy szczepionkę mogą nabyć za darmo. Znacznie mniejszy odsetek zaszczepionych jest w populacji osób pracujących.

Bardzo rzadko szczepią się na grypę dzieci i młodzież. Sporadycznie – jak mówią lekarze – zdarza się, że do poradni aby zabezpieczyć się przeciwko grypie i przyjąć szczepionkę przyjdzie cała rodzina.
- Co roku szczepimy naszych pacjentów przeciwko grypie – mówi dr Beata Szadkowska z poradni rodzinnej na Górnej. - Obserwuję, że ci którzy się zaszczepili nie chorują.

Covida już się nie boimy
Jak mówią lekarze aktualnie mamy dużo przeziębień, jest też grypa choć póki co w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w wymazach pobranych od zainfekowanych pacjentów nie wyizolowano wirusa grypy. Od 1 września lekarze pobrali ich 5.

Pacjenci odpuścili sobie szczepienia na covid. Zgodnie z zaleceniami mogą być one jednoczasowo podane ze szczepionką przeciwko grypie, tyle że w różne miejsca.
- Omikron nie jest tak niebezpieczny jak wcześniejsze warianty wirusa i przebiega jak przeziębienie – mówi dr Lewek. - Powinniśmy się szczepić choć patrząc na to zdroworozsądkowo nie stanowi już on dla nas takiego zagrożenia.  
W łódzkich poradniach od dawna lekarze nie konsultowali pacjenta, który wymagałby leczenia szpitalnego. Poradnie poz dysponują darmowymi testami na covid. Wykonuje się je głównie pacjentom u których infekcja przebiega z dusznościami aby chory miał świadomość choroby i izolował się od otoczenia.

W Łodzi do końca ubiegłego miesiąca wykonano 1 421 677 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę przyjęło 550 tys. pacjentów, drugą 485 tys., trzecią 300 tys., a czwartą – 86 tys. W ciągu dwóch i pół miesiąca ta ostatnia liczba zwiększyła się o 19 tys., a pierwsza o 1200.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany