reklama

Łodzianie chcą mieć swoich zmarłych blisko siebie. Chcą ekshumacji szczątków przodków

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zaktualizowano 
archiwum
Od 2007 roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba składanych wniosków o ekshumację. Wtedy złożono ich 87.

Emerytka ze Złotna przeniosła doczesne szczątki cioci, która kilkadziesiąt lat temu została pochowana na podłódzkim cmentarzu, na Manię.

- Starzeję się i coraz trudniej przychodzi mi jeździć poza Łódź na groby - opowiada. - Dlatego chciałam, aby ciocia spoczęła w grobie rodzinnym na Mani, w którym pochowani są moi rodzice. Gdy mnie już nie będzie, mój syn, dbając o grób dziadków, jednocześnie będzie dbał o grób cioci.

W tym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała już 161 pozwoleń na ekshumację z łódzkich cmentarzy. Dla porównania, w ubiegłym roku taką zgodę otrzymało 191 osób, w 2017 r. - 178, a w roku 2016 - 198, a np. w 2007 r. - 87. Łodzianie najczęściej ekshumują ciała rodziców, dziadków i pradziadków.

Głównymi przyczynami ekshumacji zgłaszanymi przez wnioskodawców są komasacja grobów i przenoszenie zwłok lub szczątków do grobu rodzinnego. Najczęściej przenosi się je z jednego łódzkiego cmentarza na drugi lub z podłódzkiej nekropoli na łózką. Za ekshumacjami, poza chęcią zgromadzenia wszystkich bliskich, którzy odeszli, w jednym grobie, przemawiają też względy finansowe. Wystarczy postawić jeden pomnik, za jeden grób też wnosić się będzie opłaty do cmentarnej kancelarii. W przyszłości rodzina będzie kupować kwiaty i znicze tylko na jeden grób. Koszt ekshumacji to ok. 4 tys. zł. Najczęściej ekshumowane szczątki są kremowane i składane do urny.

Sprawy ekshumacji reguluje ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z nią ekshumacja może być dokonana na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego, na zarządzenie prokuratora lub sądu albo na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel.

Ekshumacja jest dopuszczalna od 16 października do 15 kwietnia. Przeprowadza się ją w godzinach porannych. PSSE może zgodzić się także na inny termin - przy zachowaniu ustalonych środków ostrożności.

Charytatywny Kalendarz Herosi 2020

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fred

"Łodzianie chcą mieć swoich zmarłych blisko siebie."

Jak to "swoich zmarłych"? Może chodzi o swoich bliskich, którzy zmarli? Bo raczej swoich zmarłych nikt nie ma, a przynajmniej nie słyszałem, żeby można było być właścicielem jakiegoś zmarłego. Chociaż czasem się słyszy, jak ktoś trzyma w domu zwłoki. To o to redaktorowi chodzi, czy to po prostu zwykła niedbałość językowa, która jest tu na porządku dziennym? Artykuły tu piszą dzieciaki z fejsbóczka, czy zawodowi dziennikarze?

G
Gość

Najlepiej w ogródkach za domem a w blokach prochy w doniczkach na balkonie

Dodaj ogłoszenie