Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie chcą mieć swoich zmarłych blisko siebie. Chcą ekshumacji szczątków przodków

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
archiwum
Od 2007 roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba składanych wniosków o ekshumację. Wtedy złożono ich 87.

Emerytka ze Złotna przeniosła doczesne szczątki cioci, która kilkadziesiąt lat temu została pochowana na podłódzkim cmentarzu, na Manię.

- Starzeję się i coraz trudniej przychodzi mi jeździć poza Łódź na groby - opowiada. - Dlatego chciałam, aby ciocia spoczęła w grobie rodzinnym na Mani, w którym pochowani są moi rodzice. Gdy mnie już nie będzie, mój syn, dbając o grób dziadków, jednocześnie będzie dbał o grób cioci.

W tym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała już 161 pozwoleń na ekshumację z łódzkich cmentarzy. Dla porównania, w ubiegłym roku taką zgodę otrzymało 191 osób, w 2017 r. - 178, a w roku 2016 - 198, a np. w 2007 r. - 87. Łodzianie najczęściej ekshumują ciała rodziców, dziadków i pradziadków.

Głównymi przyczynami ekshumacji zgłaszanymi przez wnioskodawców są komasacja grobów i przenoszenie zwłok lub szczątków do grobu rodzinnego. Najczęściej przenosi się je z jednego łódzkiego cmentarza na drugi lub z podłódzkiej nekropoli na łózką. Za ekshumacjami, poza chęcią zgromadzenia wszystkich bliskich, którzy odeszli, w jednym grobie, przemawiają też względy finansowe. Wystarczy postawić jeden pomnik, za jeden grób też wnosić się będzie opłaty do cmentarnej kancelarii. W przyszłości rodzina będzie kupować kwiaty i znicze tylko na jeden grób. Koszt ekshumacji to ok. 4 tys. zł. Najczęściej ekshumowane szczątki są kremowane i składane do urny.

Sprawy ekshumacji reguluje ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z nią ekshumacja może być dokonana na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego, na zarządzenie prokuratora lub sądu albo na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel.

Ekshumacja jest dopuszczalna od 16 października do 15 kwietnia. Przeprowadza się ją w godzinach porannych. PSSE może zgodzić się także na inny termin - przy zachowaniu ustalonych środków ostrożności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany