Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy urzędnicy chcą się dowiedzieć, czy budować spalarnię. Magistrat ogłosił konsultacje dla firm

Krzysztof Spychała
Krzysztof Spychała
Spalarnia odpadów miałaby powstać do 2026 r. na miejskiej działce na ul. Sanitariuszek przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. O ile znów nie skończy się tylko na planach...
Spalarnia odpadów miałaby powstać do 2026 r. na miejskiej działce na ul. Sanitariuszek przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. O ile znów nie skończy się tylko na planach... Fot. Krzysztof Szymczak
Po raz kolejny miasto przymierza się do wybudowania w Łodzi spalarni odpadów, a mówiąc precyzyjnie: Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). Upraszczając zaś, chodzi o utylizację tak zwanych odpadów mieszanych, czyli tego, co obecnie trafia na zwałowiska śmieci i kosztuje mieszkańców z roku na rok coraz więcej.

Temat spalarni magistraccy urzędnicy i miejscy radni wałkowali w minionym dwudziestoleciu już wielokrotnie i bez powodzenia. Teraz znów wraca.

– Ogłosiliśmy 21 stycznia konsultacje adresowane do podmiotów prywatnych, które byłyby zainteresowane wybudowaniem spalarni w partnerstwie publiczno-prywatnym – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. – Chodzi nam o to, by miasto przed ogłoszeniem przetargu miało diagnozę, jakie jest zainteresowanie rynku.

Rozmowy z firmami specjalizującymi się w tego rodzaju inwestycjach obejmują zagadnienia ekonomiczne, finansowe, techniczne oraz brzegowe warunki dotyczące budowy i eksploatacji spalarni na podstawie wieloletniej umowy z miastem.
Zainteresowanie, jak twierdzi magistrat, jest spore, już dwukrotnie przesuwano finalny termin przyjmowania zgłoszeń – teraz to 8 marca.

Ogłoszenie konsultacji nie jest jednak równoznaczne z podjęciem decyzji o budowie instalacji; to stanie się dopiero po ich zakończeniu. Spalarnia miałaby przyjmować rocznie ok. 150 tys. ton odpadów, a jej szacunkowy koszt miasto określiło wstępnie na 1 mld zł. Wstępny harmonogram prac zakłada uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej do końca czerwca 2022 r., rozstrzygnięcie przetargu do 30 czerwca 2023 r. a zakończenie robót budowlanych oraz towarzyszących instalacji – do końca 2026 r.

Spalarnia miałaby powstać na miejskiej działce, przy ul. Sanitariuszek, w pobliżu Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Taka lokalizacja już była rozpatrywana przed laty, ale została odrzucona, bo uznano, że zbyt kosztowne będzie wybudowanie instalacji ciepłowniczej łączącej ten obiekt z miejską siecią. Spalarnia ma bowiem produkować nie tylko prąd, ale i ciepło dla miasta.
Teraz koncepcja wróciła, bo wielokrotnie wzrosły ceny za składowanie odpadów na zwałowiskach, więc być może warto będzie ponieść koszty podciągnięcia ciepłowniczej sieci. Tyle że między Smulskiem a ul. Sanitariuszek powstaje właśnie droga S14; za kilka lat trzeba będzie ciepłociąg przebijać pod dwupasmówką...

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany