Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź zaprezentowała się w Paryżu

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
W siedzibie Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu wicepremier Piotr Gliński oficjalnie przedstawił kandydaturę Łodzi do organizacji Wystawy EXPO w 2022 r. Łódź reprezentował wiceprezydent miasta Wojciech Rosicki. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska choć przyleciała do Paryża razem z delegacją magistratu, zrezygnowała z udziału w prezentacji, aby jej obecność na tej uroczystości nie posłużyła "jako argument przeciwko przeciwnikom EXPO w Łodzi" - jak oświadczyła w poniedziałek w Łodzi, jeszcze przed wyjazdem.

Ma to związek z zarzutami prokuratury, która w piątek postawiła jej (i jej partnerowi) zarzut przedstawienia nieprawdziwych dokumentów gdy ubiegali się o kredyty w 2008 i 2009 r. (na łączną kwotę 700 tys. zł).
Prezentacja kandydatury Łodzi trwała 20 minut. Przemówienia premiera Glińskiego i prezydenta Rosickiego oraz wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego były połączone z materiałem filmowym przedstawiającym Łódź.
- Z wielu miast Polski wybraliśmy Łódź. Przez ponad stulecie było to miasto przemysłowe. Dziś pragniemy, by po rewitalizacji i budowie nowej infrastruktury Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI wieku, ośrodkiem nowych idei i otwartym na Europę i świat centrum kultury - mówił w wystąpieniu wicepremier Piotr Gliński. - Proponujemy organizację EXPO 2022 w Łodzi, mieście, które zyskuje całkowicie nowe oblicze, przy zachowaniu jego historycznej tożsamości, wspaniałego dziedzictwa oraz dorobku kulturowego. Dlatego hasłem przewodnim Łodzi jest „City: Re:Invented”.
- Chcemy powrócić do idei organizacji EXPO w centrum miasta. Dzięki temu cały teren wystawy po jej zakończeniu zostanie wkomponowany w miejską przestrzeń, a budynki planowane na EXPO zostaną przekształcone w obiekty mieszkalne, biurowe lub usługowe - mówi minister Kościński. - Rewitalizacja Łodzi i idea EXPO 2022 pozwoliły stworzyć wizję terenu wystawy, który leży w sercu miasta. W przestrzeni EXPO wyznaczone zostały dwie główne osie – miasta i mieszkańca, jako alegorię symbiozy pomiędzy tymi dwoma kluczowymi czynnikami. Znajduje się tutaj symbol łódzkiej rewitalizacji – dawna elektrociepłownia EC-1, przekształcona w centrum nauki, techniki i kultury. Istniejące na tym obszarze zabytkowe budynki będą wykorzystane i staną się kolejnymi wizytówkami rewitalizacji. Tworząc EXPO przywrócimy życie w tej części miasta, a odwiedzającym pokażemy przemianę na żywym organizmie.

PRZEMÓWIENIE WOJCIECHA ROSICKIEGO, WICEPREZYDENTA ŁODZI:
To fascynujące, że mogę opowiedzieć Państwu o moim mieście i moim wielkim marzeniu zrewitalizowania Łodzi. I marzeniu wszystkich łodzian, jakim jest zorganizowanie wystawy EXPO International. Współczesna historia mojego Miasta zaczęła się w XIX w, gdy handel z Imperium Rosyjskim stał się impulsem do jego dynamicznego rozwoju. To wtedy Łódź osiągnęła tempo wzrostu porównywalne tylko z Chicago, ponieważ w ciągu 100 lat liczba ludności Łodzi wzrosła z 800 osób na początku XIX wieku do 500.000 na początku XX wieku. Łódź wyrosła z ciężkiej pracy ludzi kilku kultur i religii, z marzeń ambitnych tych, którzy niczym baron Haussmann w Paryżu postanowili przebudować i stworzyć miasto od nowa. Dzięki tym działaniom, na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej.
Jednakże w wyniku dwóch tragicznych Wojen Światowych cześć naszego dziedzictwa, także tego najważniejszego przechowywanego w sercach ludzi została stracona. Okres komunizmu dla secesyjnych kamienic i pałaców oznaczał czas pogardy i zapomnienia. Upadek przestarzałego przemysłu włókienniczego na początku lat 90, gdy Polska przechodziła transformacje w kierunku gospodarki wolnorynkowej pozostawił nasze miasto z wysokim bezrobociem i olbrzymimi, niszczejącymi kompleksami pofabrycznymi. W XXI wiek weszliśmy z ogromną potrzebą odnalezienia dla miasta nowej drogi i nowej filozofii działania. Odpowiedzią na te wyzwania okazała się idea rewitalizacji, obejmującej zarówno aspekty budowlane i gospodarcze, ale przede wszystkim kwestie społeczne i kulturowe. Dzięki
nim Łódź staje się miejscem w którym przyjemnie się mieszka, dobrze pracuje i w ciekawy sposób spędza czas wolny.

Zdecydowaliśmy się na wielką odbudowę historycznego, zabytkowego centrum i nową jakość przestrzeni publicznych. Zaprosiliśmy łodzian, aby ponownie zamieszkali w centrum, a dawnym zespołom fabrycznym nadajemy zupełnie nowe funkcje – biurowe, mieszkalne i usługowe. W jednej z gigantycznych fabryk powstało największe centrum handlowo rozrywkowe w naszym kraju, w drugiej centrum przemysłów kreatywnych i sztuki offowej, w jeszcze innej znalazła swoją siedzibę Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ściągająca do Łodzi kolejnych inwestorów. Innym przykładem jest zrewitalizowana elektrociepłownia EC-1, która przyjęła funkcję centrum nauki, kultury, techniki oraz w której stworzyliśmy unikalne przestrzenie wystawiennicze. Dla mnie najważniejsze jest to, że łodzianie są znowu dumni ze swojego Miasta, chcą w nim mieszkać, zakładać rodziny, uczyć się, studiować i pracować.
Są dumni, że mieszkają w "ostatni nieodkrytym mieście " , które ma swój niepowtarzalny urok i charakter. Odnowa Miasta to jest nie tylko zmiana otaczającej nas przestrzeni, ale przede wszystkim zmiana mentalna, zmiana w nastawieniu do Miasta, w jego postrzeganiu. Wtedy pojawiają się nowe idee i pomysły, rośnie kreatywność i przedsiębiorczość. I taką opowieść o zmieniającym się mieście chciałbym przedstawić na EXPO 2022. Chciałbym się podzielić naszymi doświadczeniami i poprosić inne państwa i miasta, aby podzieliły się swoimi problemami i rozwiązaniami. Jestem przekonany, że taka dyskusja będzie inspirująca dla wielu miejsc na świecie.

W Paryżu z poparciem dla Łodzi zjawili się także Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego oraz Zbigniew Rau, wojewoda łódzki.
- Dla Łodzi decyzja o przyznaniu organizacji EXPO jest porównywalna z tym co się stało w II poł XIX w., kiedy zostały zniesione cła na wyroby włókiennicze w Rosji, dzieki czemu Łódź stała się przemysłową potęgą - mówi marszałek Witold Stępień.
Międzynarodowa wystawa EXPO miałaby się odbyć w Łodzi w od 15 czerwca do 15 września 2022 r. na terenie 25 hektarów Nowego Centrum Łodzi.

- Szacujemy koszt przygotowań do wystawy na ok. 5 mld zł. Jesteśmy na to przygotowani - mówi Piotr Gliński, wicepremier i łódzki poseł. - EXPO w Łodzi będzie poświęcone rewitalizacji. To bardzo ważny problem, bo według wyliczeń, w 2050 r. w miastach będzie mieszkało 2/3 ludzkości.

Jak wylicza Tadeusz Kościński wiceminister rozwoju, 86 proc. budynków wzniesionych w Łodzi na EXPO pozostanie w tym samym miejscu, a pozostałe 14 proc. konstrukcji będzie wykorzystanych w innych miejscach.
Na razie Łódź jest jedynym miastem, które zgłosiło się do organizacji EXPO. W czerwcu Łódź złożyła aplikację zapowiadającą jej starania o wystawę. Dziś w Międzynarodowym Biurze Wystaw złożono resztę koniecznej dokumentacji. Potencjalni konkurenci mają jeszcze czas do 15 grudnia na zgłoszenie się.

- Oficjalnego kontrkandydata nie ma, rok temu mówiło sie o Turkmenistanie, który jdnak ostatnio się z tego wycofał. Wymieniane są też kandydatury Sao Paulo i Minessoty. Prawdopodobnie jednak Łódź będzie jedynym kandydatem do organizacji EXPO - mówi minister Kościński.

Gdy kilkanaście lat temu o organizację wystawy EXPO starał się Wrocław, a ostatniego dnia swoją kandydaturę zgłosiła Korea, i to ona ostatecznie wygrała. Ewentualni kontrkandydaci Łodzi mają czas na zgłoszenie się do 15 grudnia
Brak kontrkandydatów nie oznacza jednak automatycznego przyznania EXPO Łodzi. O tym zdecydują delegaci Międzynarodowego Biura Wystaw na posiedzeniu w grudniu 2017 r. Polska i Łódź muszą zdobyć większość, czyli co najmniej 85 głosów członków Zgromadzenia liczącego 169 osób (po jednym reprezentancie z każdego kraju zrzeszonego w organizacji). To zadanie przede wszystkim dla polskiej dyplomacji i temu właśnie miał służyć bankiet w polskiej ambasadzie w Paryżu. Odbył się we wtorek wieczorem, dzień przed oficjalną prezentacją Łodzi. Pojawił się na nim Los Carteles, szef Międzynarodowego Biura Wystaw. Przemawiali na nim wicepremier Gliński i wiceprezydent Rosicki, a w części artystycznej wystąpił wirtuoz akordeonu Marcin Rozynek. Do ambasady przyjechali przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, których delegaci będą decydować o przyznaniu Łodzi wystawy EXPO.
(MSM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany