Łódź – zachwycające miasto i ceniony ośrodek akademicki

Materiał informacyjny Basecamp
Współczesny student wybiera studia, kierując się nie tylko renomą uczelni – ważne jest również miasto i to, co ma do zaoferowania. Przykładem jest miasto Łódź, które rozbudowuje sieć atrakcji skierowanych do młodych ludzi, a także bazę akademików. Sam tylko Uniwersytet Łódzki dysponuje 10 akademikami, oferując ponad 4100 miejsc w pokojach. Do dyspozycji są również prywatne akademiki BaseCamp, które wyposażone są między innymi w siłownie, kina i strefy relaksu. Czemu warto wybrać akurat Łódź na studia i gdzie szukać zakwaterowania?

W Łodzi działają 23 uczelnie wyższe, a wśród nich najpopularniejszymi kierunkami są: pedagogika, marketing oraz psychologia (zgodnie z danymi z dn. 20.11.2020 opublikowanymi przez serwis StudiaLodz.com). Ale Łódź to nie tylko miasto akademickie! To tutaj znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii zlokalizowane w XIX-wiecznej rezydencji największego przemysłowca łódzkiego Karola Scheiblera, a Łódzki Las Łagiewnicki jest największym leśnym kompleksem miejskim na terenie Europy. To nie koniec ciekawostek na temat tego miasta. Zachwycająca jest tu także architektura oraz typowa gwara, która zawiera słowa nieobecne w innych regionalizmach. Przyjrzyjmy się bliżej temu miastu.

Atrakcje w Łodzi – muzea, festiwale, dużo zieleni i architektura

Minęły już czasy, kiedy o Łodzi mówiło się, że jest to miasto jednej ulicy, stu pałaców i tysiąca kominów. Mała osada, która znajdowała się na dawniejszej Puszczy Łódzkiej, rozwinęła się w potężny ośrodek miejski, w którym najpierw królowało włókiennictwo, a później rozwinęła się branża filmowa. W XIX wieku miasto stało się ogromnym centrum przemysłowym i międzykulturowym zwanym ziemią obiecaną. Dziś Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem ludności, zaraz po Warszawie i Krakowie, oraz czwartym pod względem powierzchni.

Jaka jest współczesna Łódź? Przede wszystkim to miasto zieleni – jest w niej około 70 skwerów i parków, a szerokie pasy zieleni znajdziemy nawet w gęściej zabudowanych terenach. Łączna powierzchnia parków miejskich wynosi ponad 503 ha, a tereny leśne zajmują 2378 ha! Dodajmy, że w mieście znajduje się 18 rzek, których łączna długość to 126 km.

Łódź jest także miastem festiwali, ponieważ to tu odbywają się największe imprezy, w tym o randze międzynarodowej. Wystarczy wspomnieć o festiwalu światła Light Move Festival, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii, Międzynarodowym Festiwalu Graffiti „Meeting of Styles” czy Łódzkich Spotkaniach Teatralnych.

Łódź jest także miastem czterech kultur: polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i żydowskiej. Ma to odbicie w tym, jak miasto dziś wygląda, ponieważ przeszło wiele metamorfoz i nasiąknęło postindustrialnym klimatem połączonym z nowoczesnością. Wypełnione jest niezwykłą architekturą, sztuką filmową, designem, rzemiosłem, a także zabytkami – w rejestrze zabytków znajduje się ich ponad 350.

Co warto zobaczyć w Łodzi? Dowiesz się z przewodnika: Łódź – co warto zobaczyć i gdzie warto pójść?

Łódź okiem studenta – studia i życie

Szeroka oferta edukacyjna łódzkich uczelni daje studentom komfort wyboru, w tym kierunków trudno dostępnych na innych uczelniach. W Łodzi działa ponad 20 szkół wyższych, w tym siedem publicznych z wysoko notowaną w rankingach uczelni technicznych Politechniką Łódzką. Obecnie uruchomionych jest 243 kierunków.

Jednak nie samym studiowaniem człowiek żyje. Na młodych ludzi oprócz renomowanych uczelni z ciekawymi kierunkami czekają i inne atrakcje, które umilą czas studiowania. Najpopularniejszym miejscem spotkań jest ulica Piotrkowska, która tętni życiem za dnia i nocą. Znanym centrum wypoczynku i kultury jest Manufaktura, czyli jedno z największych w Polsce i Europie centrum handlowo-rozrywkowym. Czas można spędzić również nad wodą – mowa o kąpielisku „Arturówek” i Stawach Jana. W mieście sporo jest galerii handlowych i muzeów, ponadto jest tu mnóstwo zabytków, o których nie wiedzą sami mieszkańcy. Działa tu również „Przytulne”, które jest małym kameralnym kinem z niesamowitym klimatem.

Zaletą zamieszkania w Łodzi są niewątpliwie też ceny. Dzięki temu i życie studenckie staje się relatywnie tanie, nawet jeśli poruszamy się miejską komunikacją. W cieplejszym okresie wygodnie jest się poruszać po mieście rowerem, co ma tę zaletę, że można przy okazji zwiedzić miasto.

Jaki akademik w Łodzi wybrać?

Rozpoczynający studia w Łodzi mogą wybierać spośród zakwaterowania się w akademiku lub wynajmu pokoju bądź mieszkania. Jeżeli chodzi o ceny, to najtańsze wciąż są domy studenckie, jednak o przyznaniu miejsca decyduje głównie kryterium dochodów oraz odległość miejsca zamieszkania od uczelni. Ponadto akademiki przy uczelniach wciąż mają te wady, że często ich komfort pozostawia wiele do życzenia: standard pokojów oraz toalet jest niski, brak prywatności, dochodzi również ograniczona możliwość wyboru współlokatora, wspólna kuchnia i wspólne lodówki, a także kontrola gości i ograniczone pory wizyt.

Na łódzkich studentów czekają również prywatne akademiki, które zaczęły być popularne już na początku XXI wieku i coraz bardziej przypominają amerykańskie kampusy. Są tu pokoje, w których można swobodnie wypoczywać i się uczyć, najczęściej z prywatnymi łazienkami, a niektóre z nich mają aneksy kuchenne. Prócz tego na studentów czekają dobrze zaprojektowane i wyposażone przestrzenie do zabawy, rekreacji czy twórczej pracy. Znajdziemy tu wspólne świetlice, bilard, a także siłownie, miejsce fitness czy pralnię. W niektórych znajdują się również punkty usługowe oraz sklepy. Atutem prywatnych akademików, oprócz komfortu mieszkania, jest też lokalizacja, ponieważ najczęściej zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie uczelni oraz są otoczone zielenią, na przykład parkiem czy ogrodem.

Przykładem takiego akademika jest ten uruchomiony w 2020 roku przy ulicy Rembielińskiego 16/18, niedaleko akademików Politechniki Łódzkiej. Jest to prywatny akademik sieci BaseCamp, który liczy sześć pięter, około 25 m wysokości i oferuje 631 pokojów jednoosobowych podzielonych na cztery typy, w zależności od metrażu i wyposażenia. Do dyspozycji studentów jest m.in. sala wielofunkcyjna, kuchnie wspólne, pokoje nauk, fitness klub oraz zewnętrzny otwarty dziedziniec.

Co warto zaznaczyć, akademik BaseCamp w Łodzi uzyskał poziom Very Good w certyfikacji BREEAM i stał się pierwszym tego typu budynkiem certyfikowanym w Polsce, zaklasyfikowanym jako „Residential Institutions – long term stay”. Ocena ta potwierdza, że obiekt zapewnia wysoki komfort zamieszkania przyszłym studentom, ponadto udostępnia infrastrukturę rowerową i jest dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Pierwszym akademikiem w Łodzi sieci BaseCamp był ten przy Rewolucji 1905 roku 45 znajdujący się w historycznym miejscu. Pod tym adresem była niegdyś Drukarnia Dziejowa i oaza lokalnego przemysłu. Od 2017 roku jest tu nowoczesny akademik.

Więcej o tym, jak wyglądają pokoje i jakie udogodnienia oferują, a także ceny prywatnych akademików sprawdzisz na stronie BaseCamp Łódź Rewolucja.

Prywatne akademiki mają tę przewagę nad innymi rozwiązaniami, że wprawdzie mogą być w cenie wynajmu kawalerki, ale oferują znacznie więcej. Wysoki komfort pokojów i obiektu idzie tu w parze z poczuciem wspólnoty i socjalizacji. Mamy tu w końcu wspólną przestrzeń do pracy, co wpisuje się w trend co-workingu, oraz wspólną przestrzeń do mieszkania (co-living). Dzięki temu młodzi ludzie rozpoczynający swoją studencką przygodę w nowym mieście żyją i funkcjonują w grupie podobnych im osób i mogą czuć się przez to mniej wykluczeni i samotni, a nawet nawiązać długotrwałe przyjaźnie.

Źródła:

Dodaj ogłoszenie