Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź z płatnego parkowania ma więcej niż ze spółek miejskich. Ile warta jest Łódź? Ta podległa pod Urząd Miasta Łodzi 23,4 mld zł.

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Wartość majątku miasta Łodzi, czyli tego co podlega pod Urząd Miasta Łodzi i jednostki od niego zależne, czyli np. spółki miejskie to 23,4 mld zł. W ciągu roku wartość ta zmniejszyła się o 1,5 mld zł. Tak wynika z „Informacji o stanie mienia komunalnego”, czyli dokumentu nad którym dyskutować będą radni na środowej sesji.

Powodem zmniejszenia wartości Łodzi jest... obniżenie wartości gruntów. Łódzki Ośrodek Geodezji na podstawie prób transakcji kupna miejskich gruntów oszacował, że ceny znacznie spadły – w 2018 r. cena mkw działki mieszkaniowej wynosiła 166 zł, a 231 zł dla pozostałych gruntów, natomiast w 2019 r. było to już mniej – 146 zł za mkw pod mieszkanie i 185 zł na działki dla innych celów.

Magistrat i jego spółki są właścicielem prawie 50 km kw z 290 km kw miasta. Na jednego mieszkańca Łodzi przypada 25,7 tys. zł majątku miasta.

W ubiegłym roku magistrat zarobił na sprzedaży: 46,9 mln zł nieruchomości, 23,3 mln zł mieszkań, 14,2 mln zł lokali użytkowych. Do miejskiej kasy wpłynęły 183,3 mln zł z tytułu opłat z czynszów, 22,2 mln zł z opłat za parkowanie samochodów i tylko 17,3 mln zł jako dywidenda z miejskich spółek.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany