1/9
Łódź. Wojewoda Tobiasz Bocheński podsumowuje rok swego urzędowania. Krytykuje Urząd Miasta Łodzi i pisze, że to najszczęśliwszy rok w życiu
fot. Krzysztof Szymczak
2/9
Podejmowałem się owego zadania z rozsądnym niepokojem o...
fot. Krzysztof Szymczak

Podejmowałem się owego zadania z rozsądnym niepokojem o właściwe i stosowne wypełnianie tej publicznej misji. Wnosiłem ze sobą gorącą chęć zmieniania na lepsze otaczającej nas rzeczywistości, zapał do pracy oraz doświadczenie wypływające z pracy naukowej na Wydziale Prawa i Administracji UŁ, jak i z aktywności w korpusie służby cywilnej.

Ostatni rok wymknął się wszelkim prognozom i przewidywaniom Pandemia nowego wirusa i powodowana nim choroba, która śmiertelnie bądź poważnie dotyka dużą cześć populacji każdego narodu, odmieniła system opieki zdrowotnej, codzienne zwyczaje, relacje międzyludzkie, działanie gospodarki, jak i wymogła powstanie nowych regulacji prawnych.

Gdy wracam myślami do listopada 2019 r. to wszystkim zdawało się że nadchodzący czas będzie obfitował w dalsze reformy gospodarcze, rozwijanie rządowych inwestycji strategicznych, jak Centralny Port Komunikacyjny czy Via Carpatia, kolejne ambitne programy społeczne, reformy wymiaru sprawiedliwości czy negocjowanie unijnego budżetu. Wszystkie wymienione przedsięwzięcia zostały – w większym bądź mniejszym zakresie - podjęte, lecz ich blask medialny, a w ślad za nim zainteresowanie społeczeństwa, zblakło w „erze covidu”.
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie

3/9
[sc]Miejskie kamienice[/sc]...
fot. Krzysztof Szymczak

[sc]Miejskie kamienice[/sc]
Najważniejsza społecznie dyskusja pod koniec 2019 r. w Łodzi dotykała problemu walących się powszechnie i rażąco podupadających na kondycji łódzkich kamienic. Niestety mimo moich próśb, władze miejskie nie odważyły się na niezależny audyt i podjęcie się ambitnego rozliczenia z własnymi obietnicami. Grudzień 2019 r. pokazał łodzianom, iż rządcy magistratu nie przesadzają z odwagą i wolą zamieść sprawę pod dywan, choć ten musi być horrendalnych rozmiarów, jeżeli mają się pod nim zmieścić gruzy wszystkich łódzkich kamienic, które zdążyły się w ostatnich latach rozsypać. Fakt, iż moje zdanie nie zostało wzięte pod uwagę – młodego wojewody z szeregów prawicy – można zrozumieć, ponieważ włodarze Łodzi odzywają się do przedstawicieli rządu tylko, gdy kończą się im pieniądze – czyli paradoksalnie dość często, acz dość monotematycznie. Niemniej nawet środowiska centrowe i bardzo lewicowe zostały postawione przez Panią Prezydent do kąta z informacją, że tylko Platforma kocha Łódź, więc nie ma potrzeby z nikim konsultować polityki mieszkaniowej, a już w szczególności miasto nie weźmie udziału w obywatelskim okrągłym stole (sic!). W ten sposób jako łodzianie zostaliśmy z naszymi pięknymi, zabytkowymi kamienicami w takim stanie, jak każdy widzi.
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie

4/9
[sc]Nowe miasta i PKS-y[/sc]...
fot. Krzysztof Szymczak

[sc]Nowe miasta i PKS-y[/sc]
Rok 2020 nie zapowiadał się jako czas wyjątkowy. 1 stycznia województwo łódzkie wzbogaciło się o dwa nowe miasta: Lututów (pow. wieruszowski) oraz Piątek (pow. łęczycki; geometryczny środek Polski). Styczeń zaczynaliśmy od dyskusji na temat przyszłości kopalni w Bełchatowie, która ma znaczenie i wpływ na cały region. Kontynuowaliśmy inwestycje w ramach programów społecznych Maluch i Senior. Miałem możliwość podpisywania kolejnych umów z samorządami na nowe świetlice dla seniorów, jak i nowe żłobki. Na mapę komunikacyjną wracały połączenia dzięki dotacjom z rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych. Oddawaliśmy do użytku komisariaty policji w gminach, gdzie zostały zlikwidowane w ramach oszczędności w latach 2007-2015. Największym zainteresowaniem samorządowców, jak i społeczności lokalnych cieszyły się rządowe inwestycje w drogi lokalne, których suma wyniosła w 145 mln. zł. Oprócz strumienia środków dla Polski gminnej i powiatowej rząd prowadził dalej inwestycje wielkich rozmiarów, jak dokończenie budowy obwodnicy Łodzi (trasa S14) oraz wydrążenie kolejowego tunelu średnicowego o wartości 1 mld. 400 mln.
Chciałbym serdecznie podziękować wszystkich samorządowcom – licząc na dalszą dobrą współpracę – którzy wykazali chęci i inicjatywę do wspólnego z rządem budowania wspólnot lokalnych. Nasze województwo jest bogate w dynamicznych, pracowitych i pomysłowych wójtów, burmistrzów, prezydentów. Należą się słowa podziękowania za wdrażanie programów infrastrukturalnych, społecznych czy patriotycznych. Wspólne określanie celów, jak i środków ich realizacji pozwala na maksymalizowanie korzyści dla obywateli oraz skuteczne wydawanie środków rządowych, unijnych i samorządowych. Chciałbym również podziękować samorządowi województwa, jak i marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi za dobrą współpracę i wspólne wytyczanie kierunków rozwoju naszej lokalnej Ojczyzny.
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Zobacz również

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

ŁKS Commercecon już bez Valentiny Diouf

ŁKS Commercecon już bez Valentiny Diouf