Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: W poniedziałek dzieci z klas I-III wracają na lekcje. Czy łódzkie szkoły są gotowe?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Kończy się prawie miesięczna przerwa w nauce dla uczniów. Najpierw święta i nowy rok, potem dwa tygodnie ferii zimowych w narodowej kwarantannie sprawiły, że nie będzie łatwo wrócić do systematycznej pracy w szkole. Większość uczniów jednak zostaje w domach i będzie uczyć się zdalnie. Tylko klasy I-III dostały zielone światło na lekcje stacjonarne, a dyrektorzy szkół – wytyczne, jak te lekcje zorganizować, by wszyscy byli maksymalnie bezpieczni.
Kończy się prawie miesięczna przerwa w nauce dla uczniów. Najpierw święta i nowy rok, potem dwa tygodnie ferii zimowych w narodowej kwarantannie sprawiły, że nie będzie łatwo wrócić do systematycznej pracy w szkole. Większość uczniów jednak zostaje w domach i będzie uczyć się zdalnie. Tylko klasy I-III dostały zielone światło na lekcje stacjonarne, a dyrektorzy szkół – wytyczne, jak te lekcje zorganizować, by wszyscy byli maksymalnie bezpieczni. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Kończy się prawie miesięczna przerwa w nauce dla uczniów. Najpierw święta i nowy rok, potem dwa tygodnie ferii zimowych w narodowej kwarantannie sprawiły, że nie będzie łatwo wrócić do systematycznej pracy w szkole. Większość uczniów jednak zostaje w domach i będzie uczyć się zdalnie. Tylko klasy I-III dostały zielone światło na lekcje stacjonarne, a dyrektorzy szkół – wytyczne, jak te lekcje zorganizować, by wszyscy byli maksymalnie bezpieczni. Jednak wiele kwestii generuje pytania. Stawiali je w czwartek podczas spotkania z łódzkim kuratorem oświaty Waldemarem Flajszerem.

Od poniedziałku stacjonarne lekcje dla klas I-III

  • - Kto może wejść na zastępstwo do świetlicy, gdy nauczyciel będzie nieobecny? – np. bibliotekarz lub pedagog.
  • - Czy dzieci mogą mieć lekcje na basenie? – nie, tylko klasy sportowe, trenujący zawodnicy.
  • - Czy można zorganizować próbny egzamin dla ósmoklasistów w szkole? – można, w reżimie sanitarnym i po lekcjach klas I-III.
  • I najtrudniejsze z nich - jak ułożyć plany lekcji, aby klasy się ze sobą nie stykały, co wymaga przesunięcia czasowego rozpoczynania zajęć i aby jednocześnie nauczyciele np. angielskiego czy religii pogodzili je z prowadzeniem lekcji online także w starszych klasach?

- Nie na wszystkie pytania można było jednoznacznie odpowiedzieć – mówi Anna Skopińska, rzeczniczka kuratorium oświaty w Łodzi. – Kuratorzy po południu jeszcze mieli poruszać budzące wątpliwości tematy podczas spotkania z ministrem edukacji. Dziś natomiast na stronie naszego kuratorium zostaną opublikowane dodatkowe informacje dla dyrektorów i nauczycieli.

Łódzkie szkoły gotowe
- Wyraźnie podkreślona jest kwestia tego, by dzieci z różnych klas nie miały ze soba kontaktu w szkole i tak staraliśmy się zorganizować zajęcia – mówi Krzysztof Durnaś, dyrektor SP 35. – Mamy 8 klas I-III, dwa piętra, dwie klatki schodowe – ustaliliśmy którędy każda grupa ma się przemieszczać i gdzie przebywać. Mamy płyny do dezynfekcji, mydło, zapasowe maseczki. Bo w częściach wspólnych będą one obowiązkowe.
- U nas też jest 8 klas i ponieważ każda z nich miała mieć osobną szatnię, ale nie obok siebie, ale co drugi boks – okazało się, że nam tych boksów zabrakło – opowiada Michał Różański, dyrektor SP 26. – Wykorzystamy więc dodatkową szatnie, która jest przy naszym szkolnym kinie. Dzieci będą wchodzić osobnymi wejściami. Lekcje w systemie dwuzmianowym, zaczynać się będą w odstępach czasowych, co pozwoli też, aby dzieci miały w różnym czasie przerwy. Na stołówkę też będą chodzić klasami – na stolikach czekać już będą obiady, a te osoby, które na obiady nie są zapisane, w tym czasie będą jadły swoje drugie śniadanie. Na języku angielskim nauczyciel będzie w sali w maseczce i będzie utrzymywać dystans. Natomiast np. lekcje etyki będą prowadzone online, po południu, ponieważ biorą w nich udział dzieci z różnych klas.

Dyrektorzy łódzkich szkół podkreślają, że większość procedur, jakie musieli teraz przyjąć, już sprawdziła się wcześniej, gdy klasy starsze zostały skierowane na zdalną naukę, a młodsze zostały. Niektórzy czekają jeszcze na wyniki testów swoich pracowników na COVID-19. Piątek był ostatnim dniem badań, a wyniki osób, które się nim poddały dobrowolnie, miały być znane do niedzieli 17 stycznia.
O gotowości szkół miejskich do przyjęcia dzieci z klas I-III mówiła przed weekendem Małogorzata Moskwa -Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.
- Wszystkie wytyczne, które znalazły się w rozporządzeniu musimy zrealizować, Jeśli chodzi o środki do dezynfekcji to placówki zostały w nie doposażone - zapewniła. - Ubolewam, że nauczyciele nie zostali jeszcze zaszczepieni. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli szybko znów zamykać szkół.

Stacjonarnie będą prowadzone też zajęcia w szkołach specjalnych. Starsi uczniowie wrócą do nauki zdalnej. Dla klas VIII i maturalnych jest możliwość organizowania konsultacji w szkole w grupach do pięciu osób. Będą też zajęcia praktyczne w szkołach zawodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany