Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź w kłopotach. "Jest bardzo źle." Już brakuje 80 mln zł! A może być gorzej... Czy zabraknie na szkoły, MPK i służbę zdrowia???

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Z powodu epidemii znacznie spadły dochody Urzędu Miasta Łodzi. Zamrożenie gospodarki zmniejszyło dochody firm, przez co płacą one mniejsze podatki, co z kolei obniżyło sumy, jakie z tytułu podatku PIT wpływają do poszczególnych samorządów. Pierwsze cztery miesiące 2020 roku, to dla Łodzi dochody z tytułu podatków PIT i CIT mniejsze o 74,4 mln zł.WIĘCEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
Z powodu epidemii znacznie spadły dochody Urzędu Miasta Łodzi. Zamrożenie gospodarki zmniejszyło dochody firm, przez co płacą one mniejsze podatki, co z kolei obniżyło sumy, jakie z tytułu podatku PIT wpływają do poszczególnych samorządów. Pierwsze cztery miesiące 2020 roku, to dla Łodzi dochody z tytułu podatków PIT i CIT mniejsze o 74,4 mln zł.WIĘCEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE Polska Press
Z powodu epidemii znacznie spadły dochody Urzędu Miasta Łodzi. Zamrożenie gospodarki zmniejszyło dochody firm, przez co płacą one mniejsze podatki, co z kolei obniżyło sumy, jakie z tytułu podatku PIT wpływają do poszczególnych samorządów. Pierwsze cztery miesiące 2020 roku, to dla Łodzi dochody z tytułu podatków PIT i CIT mniejsze o... 74,4 mln zł!

"Jest bardzo źle"...

- Jest bardzo źle. Sytuacja finansowa miasta, a pośrednio i także jego mieszkańców jest nie do pozazdroszczenia - tak rozpoczęła konferencję prasową Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Czekamy na decyzje rządu, który obiecał Tarczę dla Samorządów. Jeżeli to co się dzieje z finansami miasta w ostatnich 4 miesiącach będzie trwać nadal, to czeka nas tsunami finansowe. Zabraknąć może pieniędzy na transport, edukację i służbę zdrowia. Czekamy na efekty odmrażania gospodarki. Czekam na ponowne uruchomienie usługi i na to czy mieszkańcy będą z tych usług korzystać.

Największą "dziurę" w miejskich finansach spowodowały dużo mniejsze niż zakładano przy uchwalaniu budżetu Łodzi pod koniec ubiegłego roku dochody z podatków. Ten od osób fizycznych - PIT - rok temu w miesiącach styczeń - kwiecień dostarczył do miejskiej kasy 372 mln zł. W tym roku jest to jednak już tylko 320 mln zł. Z kolei z podatku od osób prawnych, czyli firm - CIT - wpłynęło w pierwszym kwartale tylko 23 mln zł, zamiast co najmniej 46 mln zł, jak w 2019 r.

Kłopoty Łodzi. Zabraknie nawet 250 mln

- To jest sytuacja dramatyczna. Nawet odmrożenie gospodarki szybko nie poprawi wpływów do budżetu, na pewno nie będą one na tym poziomie co w ubiegłym roku - mówi Krzysztof Mączkowski, skarbnik miasta. - Dochody miasta to nie tylko udział w PIT i CIT, ale również podatki od nieruchomości, czynsze dzierżawne, które zostały obniżone w ramach wsparcia przedsiębiorców i wpływy z biletów MPK. Szacujemy, że dochody są już o około 80 mln zł niższe, a w skali roku mogą sięgnąć około 200 - 250 mln zł. To nie jest wina miasta, tylko kwestia ogólnej sytuacji. Aby przetrzymać ten trudny czas musi być pomoc dla samorządów, by zrekompensować im utracone dochody.

Władze Łodzi chcą też, by rząd zdecydował o zawieszeniu na trzy lata tzw. janosikowego, czyli daniny, którą bogatsze samorządy wpłacają na rzecz biedniejszych. Składka ta dla Łodzi to 26 mln zł roczne.

Morawiecki obiecywał

- Mieliśmy jako samorządowcy trzy videokonferencje z premierem Mateuszem Morawieckim, który obiecywał pozostawienie do decyzji miasta sprawy zawieszania budżetu obywatelskiego oraz poluzowanie progów ostrożnościowych, tak by samorządy mogły bardziej się zadłużać, po to by pozyskiwać w ramach kredytu środki na wkład własny do inwestycji realizowanych z dotacji z Unii Europejskiej. Obietnice były, teraz czekamy na ich realizację - mówi prezydent Zdanowska. - Na ten moment nie grozi miastu bankructwo. Nasze finanse są pod kontrolą, choć wymagało to dość trudnych decyzji. W o wiele gorszej sytuacji od Łodzi są mniejsze miasta i gminy, dla których niższe wpływy z podatków oznaczają już brak pieniędzy na podstawowe, bieżące wydatki, nie mówiąc już o inwestycjach.

Na razie władze Łodzi nie podjęły decyzji o przedłużeniu na kolejne miesiące obniżki czynszu w miejskich lokalach użytkowych. W kwietniu u maju przedsiębiorcy płacili po 1 zł czynszu - była to forma pomocy od miasta dla biznesu.

W Biedronce w tym tygodniu gratka dla rowerzystów. Dostępne akcesoria w dobrej cenie oraz rowery! Dla niej i dla niego. Są też zabawki, coś dla ogrodu i wiele innych produktów. Co jeszcze można kupić w sklepach sieci Biedronka w tym tygodniu? Zobacz - KLIKNIJ DALEJ.

Biedronka gazetka promocyjna nowa. Produkty w promocji. Ceno...

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany